Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe pariu că dacă în următoarele zile vor sesiza mulți chestia asta, pe rețelele de socializare, autoritățile vor lua măsuri de genul: „Aoliu, prea mulți morți la noi din cauză de covid! La noi mor de covid cei mulți din Europa. Poi e bine? Nu e bine. Ce să facem? Poi, iote...De azi înainte vor muri mai puțini din cauză de covid și mai mulți din cauză de alte boli precum și din cauze naturale. Gata,  de azi și la noi vor muri zilnic din cauză de covid doar cel mult 27 sau 15 sau 7 inși. Că dacă o mai ținem tot așa, cu sute de morți pe zi, ne facem naibii de hăndel!”

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incet incet le vine mintea la cap tuturor. Un prieten care nu se vaccinase (ca el nu are incredere, ca sunt vaccinuri experimentale, alea alea), desi sotia era vaccinata demult, fiind in categoriile speciale, s-a razgandit. Ba mai mult, iau in considerare sa vaccineze si copilul. 

4425000 persoane vaccinate in Romania cu prima sau cu ambele doze. In ultimele zile nr de persoane vaccinate cu prima doza a fost peste 20000 zilnic. Merge încetișor, dar macar nu sta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În procente, asta înseamnă undeva pe la 23% din populație persoane vaccinate cu una sau ambele doze. Ne-au luat cam tote țările din UE, cu excepția Bulgariei care și-a vaccinat până acum doar 12% din populație.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Germania, Franta, Spania, Italia, Olanda sunt cam pe la +40% vaccinati cu cel putin o doza.

Slovacia, Cehia, Croatia, Serbia, Norvegia, Elvetia, Suedia sunt la 30%+ vaccinati.

Culmea este ca tarile astea (cu unele exceptii) au deschis vaccinarea pentru toate categoriile de populatie mult mai tarziu decat noi.

Dar e tipic romanesc sa incepi bine, sa incepi in forta, sa faci o figura frumoasa la inceput, ca apoi spre sfarsit sa te ineci ca tiganu la mal. Dar nah, nu tine numai de autoritati, tine si de nivelul de educatie stiintifica al populatiei. Mmbine, care nivel tot de autoritati tine, pana la urma.

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, Enki a spus:

  nu tine numai de autoritati, tine si de nivelul de educatie stiintifica al populatiei. Mmbine, care nivel tot de autoritati tine, pana la urma.

 

Cu alte cuvinte, nu se face scoala. Zi direct ca asa e. Tinerii fug de școală iar aia mai în vârstă fără scoala nu înțeleg nimic din faza asta cu vaccinul. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai, nu se face scoala. Chestia e ca nici inainte nu se facea, putini invatau, aveau studii, dar pe vremea aia, aia care nu faceau ii respectau pe cei care faceau. Nu venea orice tractorist sa se ia in gura cu medicul din sat, ca stie el mai bine.

 

A, culmea este ca aia in varsta inca mai au increderea si respectul ala de odinioara pentru medici.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am început devreme cu vaccinarea, dar totuși procedura și organizarea pe ansamblu, au fost greoaie. Ca să nu mai vorbesc de comunicare. Omul simplu de la țară și de la oraș nici nu știa cum să facă să se vaccineze. De-aia ne-au și depășit toate țările din UE (cu excepția Bulgariei), din cauza organizării și a procedurii. Acum procedura a fost simplificată, într-adevăr. Însă datorită scăderii semnificative a cazurilor de noi îmbolnăviri cu covid din Europa, populația tinde să nu mai fie interesată: „gata, băi, a trecut, la ce să mă mai vaccinez aiurea?” Nu mai vorbesc de ăia care care au auzit și cred că ne bagă cipuri sau vor să ne omoare cu vaccinu ăsta. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 29 minute, Rodica` a spus:

Cu alte cuvinte, nu se face scoala. Zi direct ca asa e. Tinerii fug de școală iar aia mai în vârstă fără scoala nu înțeleg nimic din faza asta cu vaccinul. 

Ar trebui preotii sa predice ca e de SUS ordinul, altfel sa uite de Rai :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns azi la numai 121 cazuri/zi și la numai 5466 de cazuri active. Ceea ce înseamnă puțin, adică ne-am întors cam cum era acum un an când ziceam că am cam scăpat de coronavirus. Încă avem probleme cu nr de moți/zi, dar o să se rezolve și asta, pe măsură ce autoritățile medicale își vor da seama că nu-i frumos să pună toate cazurile de morți pe seama covidului. :laugh:

 

Bun, acum scăderea asta drastică a cazurilor de covid (de care ne bucurăm, nu?) să fie din cauză că:

A. S-a vaccinat aproape 23% din populație, iar numărul celor vaccinați crește?

B. Devenim din ce în ce mai imuni, în sensul că organismul nostru pe măsură ce a fost confruntat cu covidul, luptă și se adaptează?

C. Covidu obosește și se stinge și el în mod natural?

D. Din cauză că vine vara?

E. Din mai multe cauze care au fost expuse aici, coroborate?

F. Din alte cauze? 

 

(Hmm, e doar ca o încercare de sondaj pe care-l făceam și-l propuneam când încercam să iau notă mare la sociologie. :laugh: )

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 06.06.2021 la 10:44, Vriies a spus:

În procente, asta înseamnă undeva pe la 23% din populație persoane vaccinate cu una sau ambele doze. Ne-au luat cam tote țările din UE, cu excepția Bulgariei care și-a vaccinat până acum doar 12% din populație.

Cred ca de acum cand calculezi procentajul ar trebui sa te raportezi si la categoria 12-15 ani, pentru ca si ei sunt polulatie eligibila. Deci ar veni cred mai puțin de 23%.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×