Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

6 minutes ago, Rodica` said:

Era un comentariu cum ca o poza cu Cristiano Ronaldo în postura de vaccinare ar aduce milioane și milioane de vaccinați. 

Sa vedem cine îl va convinge... 

 

Just now, Enki said:

image.png.1f887a11e5d2531c9011cf6374436ee8.png

Gata, văzui,  mercic! Niciodată nu fusei curios să văd cine a inventat...minunea. Mă uitai doar la pastile. :sad::laugh:

4 minutes ago, Rodica` said:

Ți-a dat vaccin anticovid, nu te gândi la prostii...

Eh, ce să fac și io...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. După acest intermezzo, la figurat, deși poate acesta nu e tocmai termenul potrivit, adică voiam să spun după această pauză/divertisment dintre două acte, propun să mergem mai departe cu odiseea coronavirusului. 

Oki. Ieri au fost înregistrate la noi doar 89 de noi cazuri/zi. Adică foarte puține, chiar insignifiante. Iar în lume, adică per total, cam 313 000 de noi cazuri/zi . Adică o scădere bruscă și evidentă față de luna aprilie a acestui an când la nivel global se înregistrau peste 900 000 de cazuri/zi. 

O fi din cauză de vaccinare, din cauză de anotimp, din cauză de imunizare naturală a populației sau din alte cauze, așa cum spunea *adal? 

Nu știm. Dați-vă și voi cu părerea. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Enki a spus:

NOI le plătim existenta acestor oameni ai cavernelor, ca statul de la noi ia banii.

Si in alte tari din Europa asa se intampla cu popiii si biserici???   Nu stiu, ca am avut experiente negative in Europa de west cu bisericile.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Încă nu știm, vorba lui Olga, dacă virusul a plecat doar în vacanță sau dacă va mai reveni. Io sper să fi plecat, na, iar în măsura în care virusul realmente „a plecat” sau s-a înmuiat, cu siguranță că e bine să încheiem sau măcar să punem pe pauză. 

Până la urmă, sunt și alte subiecte de mare interes pe ropo, în momentul vorbirii. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 6/5/2021 at 5:45 PM, Vriies said:

Ce nu înțeleg io, este de ce la noi se moare așa de masiv de covid sau încă se moare cu o rată așa de ridicată în ciuda scăderilor noilor cazuri de covid. 

Dacă aruncăm o privire pe wordometer, care primește datele la zi de la noi,  constatăm cu tristețe că, cel puțin din cadrul UE, la noi încă sunt cele mai multe morți din cauză de covid. Azi de exemplu la noi au fost declarate moarte 113 persoane din cauză de covid.

Pe pariu că dacă în următoarele zile vor sesiza mulți chestia asta, pe rețelele de socializare, autoritățile vor lua măsuri de genul: „Aoliu, prea mulți morți la noi din cauză de covid! La noi mor de covid cei mulți din Europa. Poi e bine? Nu e bine. Ce să facem? Poi, iote...De azi înainte vor muri mai puțini din cauză de covid și mai mulți din cauză de alte boli precum și din cauze naturale. Gata,  de azi și la noi vor muri zilnic din cauză de covid doar cel mult 27 sau 15 sau 7 inși. Că dacă o mai ținem tot așa, cu sute de morți pe zi, ne facem naibii de hăndel!”

Bre, dați-mi voie să mă laud măcar un picuț, parcă avusei gura aurită! :laugh:

La doar câteva zile, numărul morților din cauză de covid (declarați la noi), a scăzut vertiginos ajungând azi la doar 20 de morți/zi! :laugh:

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și încă o curiozitate. Culmea e că UK, care și-a vaccinat populația în proporție de peste 50% cu una sau două doze și în proporție de 45,2 % complet vaccinați (cu ambele doze), înregistrează iar o creștere a numărului de noi cazuri zilnice de covid, ajungând la peste 8 000 de noi cazuri/zi. Asta comparativ cu noi, care deși avem o rată mult mai mică a vaccinării, undeva abia pe la jumate, am ajuns să scădem la doar 103 de noi cazuri/zi, ceea ce e cumva insignifiant. 

Dreak să mai înțeleagă ceva...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca in UK se intorc din India si Pakistan cetatenii britanici nationalizati, plecati sa ajute parintii pe timp de pandemie!!!   Asta iar face ravagii si de asta mi-e frica si mie ca va fi cauza episodului urmator, infectarea apei cu corpuri tot in India ca nu mai sint paduri de taiat sa-si arda mortii, iar pestii din apele libere nu vor morti de cina, doar hamburger :lol2:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-ar părea că ar fi corect, la prima vedere pare a fi o explicație plauzibilă. Totuși...

1. În India cazurile noi coronavirus/zi au scăzut vertiginos.

2. De ce nu se întâmplă chestia asta și-n SUA, țară în care cazurile de noi îmbolnăviri scad continuu ( au ajuns doar la numai aproxim 13 000 de noi cazuri/zi, ceea ce e foarte puțin raportat la populația SUA) și unde e clar că există destul de mulți etnici indieni (din India)? 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×