Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 minutes ago, Stu' said:

 

In tarile cu valul 3 au ajuns mai tarziu. 

Apoi, verifica pricentul celor care, vaccinati, s-au imbolnavit. E f mic,spre zero.

 

Cine a stabilit că e vorba de valurile 2, 3 sau 4?

Poți tu să verifici procentul celor care, vaccinați, s-au îmbolnăvit? Mă îndoiesc. 

Oricum, cum îți explici faptul că, la două luni și jumate de la începerea campaniei vaccinării, numărul de îmbolnăviri zilnice a crscut în unele țări? 

Poi, ar fi fost firesc să scadă, nu? N-am înțeles prea bine explicația ta. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca simplifici ecuatia, considerand ca mediul de analiza e neschimbat, singurele variabile fiind nr de vaccinati si nr de imbolnaviri.

Nu e asa simpla ecuatia. Daca nu apareau noile tulpini ( din Uk, Africa de Sud, Brazilia - cu o transmisibilitate de peste 50-70% mai mare) , da, era de asteptat ca numarul sa scada.

Dar gandeste asa - in lipsa vaccinurilor, cu noile tulpini ajunse si la noi, numarul incidentelor ar fi putut fi si mai mare!!

Intelegi acum?

Deja au aparut studii, locale, dar studii, precum cel din Israel.

https://www.timesofisrael.com/from-israel-with-hope-best-data-yet-suggests-vaccines-will-empty-covid-wards/

Din 1.8 milioane de vaccinati doar 0,07% au facut Covid.

 

 

 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Stu' said:

Pentru ca simplifici ecuatia, considerand ca mediul de analiza e neschimbat, singurele variabile fiind nr de vaccinati si nr de imbolnaviri.

Nu e asa simpla ecuatia. Daca nu apareau noile tulpini ( din Uk, Africa de Sud, Brazilia - cu o transmisibilitate de peste 50-70% mai mare) , da, era de asteptat ca numarul sa scada.

Dar gandeste asa - in lipsa vaccinurilor, cu noile tulpini ajunse si la noi, numarul incidentelor ar fi fost si mai mare!!

Intelegi acum?

 

Nu simplific nici o ecuație. Mă refer strict la datele comunicate de saiturile oficiale, care spun negru pe alb că, în ciuda procesului de vaccinare început din decembrie anul trecut, numărul de noi cazuri de îmbolnăvire a crescut în unele țări. Înțelegi acum? Doar întrebam cum de asta e posibil, că mie îmi dă cu virgulă

Bine, tu dai vina pe noile tulpini. Ok, e o explicație. Să vedem dacă mai sunt și altele...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, Stu' said:

 

Deja au aparut studii, locale, dar studii, precum cel din Israel.

https://www.timesofisrael.com/from-israel-with-hope-best-data-yet-suggests-vaccines-will-empty-covid-wards/

Din 1.8 milioane de vaccinati doar 0,07% au facut Covid.

 

 

 

Ți-ai editat mesajul și abia acum am văzut. Deci vrei să spui, una peste alta, că doar un mic procent din cei vaccinați mai fac covid, iar creșterea numărului de noi cazuri de îmbolnăviri se produce doar în sfera nevaccinaților. Ok. să vedem cum va evolua fenomenul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, cam în ce perioadă estimezi că vaccinul își va releva eficiența și că numărul de cazuri de covid (de noi îmbolnăviri) va scădea drastic, semnificativ  și convingător? O lună, două, șase, un an...? 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot estima.

Nu am putut nici inainte. 

De la inceput am luat in calcul mult mai multi parametri.

Principala problema e ca suntem in relatia asta f nociva in context - globalizarea. De ex., cand la noi se mai potolesc lucrurile, se amplifica la vecini. Acest decalaj e amplificat si de masurile luate de guverne + gradul de sabotaj al poporului in cauza... impotriva acestor masuri.

Ideea de efect de turma , teoretic, apare cand 60-70% din oameni sunt vaccinati, dar vezi tu ca in fata noilor tulpini, unele vaccinuri au eficienta scazuta. 

Eu, momentan, vad ca singura solutie sa invatam sa ne adaptam cat mai bine. Nu sa ne asteptam sa ne intoarcem la ce a fost, dar sa ne usuram, impreuna, viata. Sa colaboram cu guvernele, nu sa le sabotam masurile ( care pot doar reduce, nu amplifica valul), sa ne vaccinam, sa incercam sa fim un factor de transmisibilitate cat mai redus, sa gasim solutii alternative pt a ne ,,aera'' mai mult ( sisteme hibride la serviciu si la scoala - partial on line, mai ales cand incidenta creste, reducerea nr maxim de participanti la evenimente de grup, investirea suplimentara in sanatate - mai ales pt conditii mai bune si cercetarea unei medicatii mai bune - locuri de petrecere a timpului in aer liber, infrastructura administrativa on line, descurajarea traficului mare pretutindeni.

Avem sanse si sa scapam mai usor - daca apare o ,,minune'' genetica in cazul mutatiilor si boala devine mai usoara sau vaccinurile sa scada cu adevarat si gradul de transmisibilitate. Dar nu ne putem baza exclusiv pe asta. Nu ar fi intelept.

 

 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și o chestie haioasă, dacă putem spune așa. N-am auzit pe nimeni de pe aici care să spună: „Da, bre, io m-am vaccinat” :smile:

Și da, ai dreptate că soluția e să învățăm să ne adaptăm cât mai bine. 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal, Vriies!

Cred că Stu' deja sforăie. 

Mi-am făcut Pfizer, am rapelul pe 1 Aprilie. Sper să nu fie păcăleală.

L-am făcut strict din rațiuni practice, adică vreau să merg cu motorul prin toată Oiropa și nu vreau să mi se bage bețe în cur sau în nas pe la vămi.

Am știut că se va ajunge la "pașaportul Covid-free", e logic și rațional să se întâmple așa. (Șoșoacă și adepții ei fără circumvoluțiuni pe creier pot să mă pupe în cur)

Văzând isteria în legătură cu Astra-Zeneca, îmi dau seama că oamenii vor să trăiască veșnic.

Eu am întrebat ce fel de zeamă au băgat în mine abia DUPĂ! 

Sunt optimist. Spre deosebire de ciuma bubonică, descrisă magistral în Decameronul lui Boccaccio, Covidele nu a decimat populația lumii. 

Avem muuulte alte motive de îngrijorare...

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Și o chestie haioasă, dacă putem spune așa. N-am auzit pe nimeni de pe aici care să spună: „Da, bre, io m-am vaccinat” :smile:

Eu, sambata.

Pe facebook toata lumea se lauda.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×