Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Marfă! Un exemplu pentru toți!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vocalistul a murit pe 7 August de cancer pe mai multe organe, avea 58 de ani.   

"Songwriter William Perry Jr., a.k.a DJ Casper (the man behind the iconic “Cha-Cha Slide”) has died.  Late on Monday Casper had died following a battle with kidney and liver cancer. Casper was 58.  Cha-Cha Slide” is now a stable at basically any event where dancing is involved, particularly line dancing, as well as any kind of sporting event (including the Olympics), but Casper wrote it in the ‘90s as a workout routine for his nephew—who was an aerobics instructor at a Bally Total Fitness in Chicago at the time." 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de cha cha, uite un site în care se explică foarte bine elementele de bază ale acestui frumos dans. Anume, pașii de bază, întoarcerile, precum și alte figuri precum „New-York”, „Hand to hand”, „Shoulder to shoulder” și altele. Persoanele care prezintă, acum de vârsta a doua spre a treia, sunt foști dansatori profesioniști. Așa că de aici, dacă avem puțină răbdare, putem învăța elementele de bază ale acestui fain dans.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca merg la o nunta americana, se intampla sa mai vad si oameni simpli care stiu sa danseze asa, ca pe vemuri nu aveau alta distractie decat un dans nou sa inventeze sau sa invete de la spectacolele cu cei mai importanti muzicieni si vocalisti.   Am vorbit acum 1 an cu un domn local, nu stiu ce era la una din Ungaria cu care a venit, dar el a fost in armata si avea chef de povestit cu mine in engleza, altfel tacea!!! ca la acele reuniuni lumea cauta sa vorbeasca maghiara nu engleza sau altceva: chineza, rusa, evreiasca, poloneza, slovena, slovaca, cseha, romana, italiana, etc., ca vine lumea sa manance!!!   El m-a intrebat ca ce am facut eu in ai mei "teenage years" vara in vacanta ca nu cunosc denumirile al acestori dansuri???       

Cand eram sub 6 ani, la radio ascultam cum in maghiara ne povesteau la fel pasii pentru  "cha cha cha" si Twist. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×