Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Religia, Legea si frica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

TOPIC REDESCHIS

 

Un subiect interesant. Va invit sa observati stilul in care s-a raspuns pana acum si va spuneti opinia, LA SUBIECT, civilizat si elegant.

 

Spor :focus: !

 

Un repros pe care ateii il aduc constant credinciosilor e frica. Frica de Dumnezeu. In opinia lor ateii sunt lipsiti de frica.

 

Oare?

 

Eu consider ca frica e un componet important al vietii sociale. Legea se bazeaza tocmai pe frica. Mi-e frica sa fur si mi-e frica sa ucid. Mi-e frica sa semnez declaratii false, sa insel etc. Mi-e frica.

 

Cat de liber sunt in realitate? Oare nu cumva absenta fricii ar aduce haos?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SINISTRU ! Nu mi-as dori sa cunosc o persoana care nu fura si mai ales NU UCIDE... DE FRICA !!? :rot:

Si daca nu i-ar fi frica... :focus:

Vorbim despre oameni sau despre ce ? Nu exista constiinta ? Deci nu ne ucidem intre noi pt ca ne e teama de pedeapsa ? :D :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu oricine e in stare sa ucida cu sange rece.

 

 

Uite, mă dau exemplu : eu unul nu aş putea să ucid cu s

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... unde tocmai ca nu m-ar mai interesa de ce se intampla cu mine si ce pedeapsa iau, deci frica de lege nu si-ar mai juca rolul, si ar mai ramane numai constiinta care sa ma opreasca de la acel gest.

 

 

Din contră,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca neaparat sa fie mila, cat sa constientizezi ca este o alta fiinta vie care are dreptul la viata. Si ii respecti acest drept din perspectiva unei legi a naturii, si nu de frica unor legi ale omului. Asta in cazul in care constiinta este evoluata.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×