Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Dumnezeu - un mit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

;) Dane...in primul rand chil out man :) !

Daca as fi mai relaxat decit acum, as adormi inapoi. :o: :) Asa ca stai linistita, remarca de mai devreme era doar o atentionare si atit... o aducere aminte asupra subiectului discutiei.

In al doi lea rand...

Ca tu tii sus si tare steagul tau,te inteleg perfect si nu e de condamnat.Bravo ! :)

Stiu ca vorbeai la figurat, dar eu nu tin nici un steag. :P

Dar tin sa rezum tot ce s-a spus si de altii pana acum...

Un mit nu poate fi bazat pe realitate...si sa se tina atat de bine inradacinat in inima oamenilor.Daca tu nu crezi,nu inseamna ca nu exista.Poti vorbi oricat vrei de mituri ca Zamolxis, Afrodita,Ileana Cosnazeana sau Fat Frumos.Da ca sa-l pui pe Dzeul Bibliei pe aceeasi scara,e o gogonata ! :blink:

De ce? Doar pentru ca esti crestina? :D

Se poate palarie roz ?!? :doh:

Spune-mi si mie,da' sincer si in mod personal,de ce crezi ca Dzeul Bibliei e un mit ?L-ai studiat tu pana ai spus"nu se poate sa fie"?...sau pur si simplu asa vrea muschii tai ?!? :)

Da.

 

Nu e adevarat, nu e nici o confuzie. Dumnezeu este reprezentat prin credinta si iubire, religia se axeaza , pe langa acestea, si pe traditie, cultura si muuuulte reguli. Deci poti crede in Dumnezeu fara a avea nevoie de vreo religie pentru a confirma acest lucru. E ca si cum un om credincios ar spune ca e religios. :yahoo:

Eu zic sa continuam discutia despre acesti subiect atunci cind iti vei rezolva confuziile despre credinta/religie/fapte reale/mit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeul bibliei este un mit , pentru ca el se adreseaza unei singure natii, este un ...zeu mult prea personal !
Dumnezeu Bibliei este Ceatorul intregului Univers, deci se adreseaza intregului Univeres, dar nu acesta ar fi motivul pentru care Dumnezeu nu ar fi un mit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic sa continuam discutia despre acesti subiect atunci cind iti vei rezolva confuziile despre credinta/religie/fapte reale/mit.

:blink: Eu nu am nicio confuzie, tu esti cel care crede ca toate aceste lucruri sunt de fapt unul singur, dar, in realitate, ele sunt foarte diferite.

Si eu cred ca ar trebui continuata aceasta discutie in alta parte, e cam offtopic

parerea mea

Editat de ocean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu Bibliei este Ceatorul intregului Univers, deci se adreseaza intregului Univeres, dar nu acesta ar fi motivul pentru care Dumnezeu nu ar fi un mit

 

desigur, daca faci referire la vechea scripura, cartea 'geneza",...si alte cateva cu aplicabilitate universala, dar sa revenim, este geneza prima carte sau doar o palida "copy/paste"

astfel spus, Dumnezeu este Ceatorul intregului Univers, insa nu stiu daca chiar cel al Bilbliei?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iata o afirmatie interesanta, care apartine prietenului nostru dan-marius. Va propun sa o discutam.

 

Cum se poate ca o legenda sa fie atat de solida incat sa reziste atat de mult? Cum se poate ca doi fizicieni de prim rang, laureati ai premiului Nobel, sa scrie o carte intitulata Dumnezeu si stiinta?

 

Care este linia de demarcatie intre mit si realitate? Este Big Bang-ul un mit stiintific? Este Marele Atractor - acel ceva care inghite galaxiile - un mit sau o realitate?

Miturile sunt nedovedite. Realitatea este testata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 5 argumente (dovezi) majore ale existentei divine:

1-argumentul etnologic-doar o simpla presupunere la toate popoarele indiferent de locul de pe Glob si stadiul de dezvoltare?! S-au observat forme religioase care au insotit o tendinta generala de a crede in ceva suprem. Se poate trage concluzia ca undeva in adancul fiintei umane este inscrisa convingerea ca omul nu este singur in Univer si ca mai exista o putere superioara lui;

2-argumentul cosmologic-lumea aceasta cu locuitorii ei nu s-ar fi putut crea singura, trebuie sa existe undeva un Zeu inteligent ca a produs aceasta lume si aceste fiinte inteligente

3-argument teologic-pretutindeni in jur observam in creatie structuri inteligente care par a apartine unui plan universal;

4-argumentul ontologic-daca D-zeu este intruchiparea perfectiunii si daca perfectiunea implica existenta, atunci D-zeu trebuie sa existe;

5-argumentul experientei crestine-oamenii nu ajung crestini printr-o preocupare intelectuala intensa, ci prin realizarea faptului ca sunt pacatosi si ca au nevoie grabnica de un Mantuitor.

 

Poate va sunt de folos...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt 5 argumente (dovezi) majore ale existentei divine:

1-argumentul etnologic-doar o simpla presupunere la toate popoarele indiferent de locul de pe Glob si stadiul de dezvoltare?! S-au observat forme religioase care au insotit o tendinta generala de a crede in ceva suprem. Se poate trage concluzia ca undeva in adancul fiintei umane este inscrisa convingerea ca omul nu este singur in Univer si ca mai exista o putere superioara lui;

Sau se poate trage concluzia ca au existat contacte cu civilizatii avansate tehnologic (fie anterioare istoriei inregistrate, fie extraterestre).

2-argumentul cosmologic-lumea aceasta cu locuitorii ei nu s-ar fi putut crea singura, trebuie sa existe undeva un Zeu inteligent ca a produs aceasta lume si aceste fiinte inteligente

Creatia aia de una singura are un nume: evolutie. Ii urmeaza imediat aparitiei vietii...

3-argument teologic-pretutindeni in jur observam in creatie structuri inteligente care par a apartine unui plan universal;

Ala-i argument arheologic, nu teologic.

4-argumentul ontologic-daca D-zeu este intruchiparea perfectiunii si daca perfectiunea implica existenta, atunci D-zeu trebuie sa existe;

Cam ilogic...

5-argumentul experientei crestine-oamenii nu ajung crestini printr-o preocupare intelectuala intensa, ci prin realizarea faptului ca sunt pacatosi si ca au nevoie grabnica de un Mantuitor.

 

Poate va sunt de folos...

Asta-i doar argumentul unei educatii gresite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca aveti neclaritati in ceea ce priveste existenta lui Dumnezeu duceti-va mey la un preot!!

complicandu-va cu teorii nu faceti decat sa va indepartati de adevar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca aveti neclaritati in ceea ce priveste existenta lui Dumnezeu duceti-va mey la un preot!!

complicandu-va cu teorii nu faceti decat sa va indepartati de adevar!

 

:good: pai si ce faci cu cei care cred in Mos Craciun? ii trimitem la spiridusi? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt 5 argumente (dovezi) majore ale existentei divine:

1-argumentul etnologic-doar o simpla presupunere la toate popoarele indiferent de locul de pe Glob si stadiul de dezvoltare?! S-au observat forme religioase care au insotit o tendinta generala de a crede in ceva suprem. Se poate trage concluzia ca undeva in adancul fiintei umane este inscrisa convingerea ca omul nu este singur in Univer si ca mai exista o putere superioara lui;

Da, si astrologia exista la toate popoarele, insa este adevarata doar fiindca exista peste tot oameni care cred in paranormal?

2-argumentul cosmologic-lumea aceasta cu locuitorii ei nu s-ar fi putut crea singura, trebuie sa existe undeva un Zeu inteligent ca a produs aceasta lume si aceste fiinte inteligente

Si pe Zeul ala inteligent cine l-a creat? Sau s-a creat singur?

3-argument teologic-pretutindeni in jur observam in creatie structuri inteligente care par a apartine unui plan universal;

Care par...no comment

4-argumentul ontologic-daca D-zeu este intruchiparea perfectiunii si daca perfectiunea implica existenta, atunci D-zeu trebuie sa existe;

Asta este o problema de semantica.

5-argumentul experientei crestine-oamenii nu ajung crestini printr-o preocupare intelectuala intensa, ci prin realizarea faptului ca sunt pacatosi si ca au nevoie grabnica de un Mantuitor.

Sau poate fiindca le spune cineva ca sunt pacatosi si ca au nevoie de un Mintuitor.

 

Pentru ca o teorema sa fie abordata stiintific, trebuie sa fie falsifiabila, adica sa poate fi demonstrata gresita daca este cazul. Existenta sau inexistenta lui Dumnezeu nu poate fi demonstrata, desi exista argumente mai multe contra decit pro. Insa inexistenta lui Dumnezeu asa cum este vazut de biblie si de religii, poate fi demonstrata logic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×