Sari la conținut
Forum Roportal
Lxn

Legile Justiției

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 35 minute, Vriies a spus:

Zici tu, vai de steaua mea? Uite ce e, cu legile tale ale justiției spirituale și universale...Din punctul meu de vedere, tu ești dusă cu pluta! 

Am încheiat orice dialog cu tine.

Te rog să nu mă mai citezi și să nu mai intri în dialog cu mine. Crezi că-ți cer prea mult? 

Vriies, pune-ti sabia in teaca, pana mai ai timp la dispozitie (cu acceptul meu, bineinteles)...:laugh:

On: Romania inca se bucura de suveranitate, independenta si este indreptatita sa aleaga tot ceea ce-i este benefic natiunii romanesti, in propria tara, deci legile justitiei trebuie sa reprezinte natiunea aceasta, asa cum legile justitiei din toate tarile reprezinta interesele natiunii lor.

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Lucia N said:

Vriies, pune-ti sabia in teaca, pana mai ai timp la dispozitie (cu acceptul meu, bineinteles)...:laugh:

 

 

Ce acceptul tău? Cine te crezi? Nu-i vorba de a pune sabia în teacă, ci de a releva chestiile aiurea pe care le zici. Adică, tu în calitate de instanță superioară, ameninți sau dai un ultimatum?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 10.05.2019 la 23:29, Stu' a spus:

Ce este bine sa dezincriminezi neglijenta în serviciu?

Dacă un funcționăraș da un aviz de amorul banilor și se construiește o casă și acoperișul ii cade în cap la un om și îl ucide - cum sa mai plătească, daca se dezincriminează neglijenta în serviciu? 

Ba, dar mai și gândiți, in pnm!!

Alooo, înfierbântaților. Dacă sunteți de acord cu legile ,,justitiei'' de ce nu îmi răspundeți la întrebare, demn și fără eschivare?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 minute, Stu' a spus:

Alooo, înfierbântaților. Dacă sunteți de acord cu legile ,,justitiei'' de ce nu îmi răspundeți la întrebare, demn și fără eschivare?

De ce nu stii raspunsul?! Cand te intrebi ceva, nu astepti sa ti se raspunda de catre altcineva, asa ca nu mai intreba.

Cineva poate doar sa-si exprime un punct de vedere si asta o face la alegerea sa, nu ca se afla in fata unui "Interogatoriu".

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Lucia N a spus:

 

On: Romania inca se bucura de suveranitate, independenta si este indreptatita sa aleaga tot ceea ce-i este benefic natiunii romanesti, in propria tara, deci legile justitiei trebuie sa reprezinte natiunea aceasta, asa cum legile justitiei din toate tarile reprezinta interesele natiunii lor.

 

Deci, din postarea ta se deduce ca romanii sunt o natiune de hoti si corupti, din moment ce legea justitiei reprezinta interesele natiunii. In clipa de fata, (si directia inspre care se merge in continuare de catre PSD)  Legile justitiei in Romania sunt benefice hotilor si coruptilor, ii favorizeaza din orice directie si prin scaderea pedepselor, prin prescriptii, prin dezincriminari dar si  ingreunand din ce in ce mai mult munca celor care ii aduc pe acestia in fata justitiei pentru a-i baga la puscarie, care au la indemana din ce in ce mai putine metode de lucru si colectare a dovezilor, sau anuland de-a dreptul si pe fata sentintele date in baza dovezilor. Deci legile justitiei din romania apara coruptii si hotii, interesele natiunii cum zici tu, deci romanii suntem o natiune de hoti.

bravos, Lucia, sunt sigura ca ai dorit sa fii patrioata si mandra ca esti romanca, dar ai dat-o in bara grosolan rau de tot.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Stu' a spus:

Dacă sunteți de acord cu legile ,,justitiei'' de ce nu îmi răspundeți la întrebare, demn și fără eschivare?

Îți răspund cu drag.

legile trebuie să fie clare,  să nu lase loc interpretărilor.  De aceea cad la  CCR.   

Neglijență în serviciu este un non sens juridic.   Trebuie pedepsită fapta, acțiunea.    Dacă un funcționar ia o șpagă pentru a elibera un aviz ilegal,  trebuie pedepsită luarea de mită.  A pedepsi neglijența în serviciu duce la posibilitatea abuzului.  Orice angajat poate fi acuzat de neglijență în serviciu, inclusiv pentru căa fumat în magazia femeii de serviciu.  O asemenea pedeapsă nu are ce să caute în legislație.    Eu susțin că lucrurile pot fi mai bune dacă legile sunt făcute inteligent.    Accentul trebuie pus pe eliminarea posibilității de a călca legea, nu pe pedeapsă.   Crima este pedepsită cu 20 d ani închisoare.  S-au terminat crimele?   Nu.  

Codurile penale trebuie aduse la un grad  de civilitate și egalitate în raport cu statul.   Adică procurorii să fie egalii avocaților, iar legea să fie predictibilă.   Să știi dinainte ce soluție va da judecătorul în funcți de probel administrate.  

Societatea românească nu are o problemă gravă de corupție.   S-a creat o iluzie.   

Legile a fost făcute pentru a favoriza statul în raport cu cetățeanul.  Asta trebuie schimbat.   Legile justiției modificate recent aduc un plus de bine,  în sensul că statul își pierde din puterea de a abuza.   Cetățeanul câștigă.

Vi s-a părut ok ca o femeie în vârstă să fie încarcerată pentru că și-a cerut banii?   La Rarinca mă refer.  Cum să o judeci pentru așa ceva?   Cum să o arestezi?    Chiar nu-i clar faptul că asemenea abuzuri sunt de lumea a treia și că nu poate exista un stat de drept real cu practici atât de abuzive?   Unde ați auzit că în UE este arestat un om pentru că a cerut unui judecător să-i restituie banii datorați?    Despre asta discutăm, de fapt.    

Că vrem, că nu vrem,  legile acestea au trecut,  iar statul cătușelor nu se va mai întoarce.   Cine crede că va mai vedea femei încătușate și plimbate prin fața camerelor, își fac iluzii.   A fost un derapaj grav, o încălcare grava a tuturor legilor europei civilizate.     

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Enki a spus:

bravos, Lucia, sunt sigura ca ai dorit sa fii patrioata si mandra ca esti romanca, dar ai dat-o in bara grosolan rau de tot.

Da, sigur, cum sa nu, daca tu zici!:laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa e, Lucia, si exact asta reiese din ce ai postat tu si am citat eu. Daca nu vezi asta, e pentru ca Vriies are dreptate cand spune ca tu si logica mergeti pe drumuri separate in aceasta viata.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Enki a spus:

Exact asa e, Lucia, si exact asta reiese din ce ai postat tu si am citat eu. Daca nu vezi asta, e pentru ca Vriies are dreptate cand spune ca tu si logica mergeti pe drumuri separate in aceasta viata.

Logica ta si a lui Vriies...:laugh:

Ceea ce scrieti voi este de neluat in seama si postati doar ca sa provocati lumea si s-o jigniti.

Eu nu va voi raspunde provocarilor .

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E perfect natural ca cineva spalat pe creier de antena 3 si pesede sa nu vrea sa asculte argumentele rationale. Tipic. Cunosc stilul.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×