Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 6 minute, The Unknown a spus:

Unii betivi pe aici au mers la preoti sa-l plateasca sa faca rugaciuni pentru ei sa se lasa de bautura sa nu piarda munca!!!   Le-a refuzat categoric!!!

Dorinta nu era de ajuns la toti, prin traditie si rituri antice spear in rugaciune mai mult decat in vise, religiosii in mod special.

Nu inteleg de ce au fost refuzati oamenii, macar aveau intentia de a se lasa de viciu. Altora nici asta nu le trece prin cap. Sau poate nu sunt eu la curent cu catehismul catolic si o fi interzis ca preotii sa se roage pentru a scapa pe cineva de viciu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, SenAnlatKaradeniz a spus:

Deci omul care se roaga si cere divinitatii ceva concret, de fapt nu se roaga, isi pune o dorinta?

Deci nu.

Rugăciunea reprezintă, de fapt, comunicarea cu Dumnezeu, indiferent că este superficială, interesata sau pur și simplu intuitivă. Firește , dacă un om crede in Dumnezeu, va crede că la El va regăsi liniștea și scaparea, atunci când va da de greu. De exemplu, cei mai putini sinucigași se afla in rândul credincioșilor. Ei reușesc să își păstreze cel mai bine speranța că odată le va fi mai bine, sau că, suferință însăși, ii facă mai puternici sau mai buni. Ei văd în momentul de durere ușa de la capăt, unde e lumina întotdeauna, daca o cauți și o ceri. Chiar daca acel capat pare chinuitor de îndepărtat. Iar faptul că ei cred că Dumnezeu nu le da mai mult decât pot duce - le da încredere că vor ajunge la acel capat, oricât de greu le e pe moment.

 

Dar există și atei care au dorințe. Însă ei, nu se roagă. De aceea, nu în orice caz, dorința este exprimată prin rugăciune.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Stu' a spus:

Deci nu.

Rugăciunea reprezintă, de fapt, comunicarea cu Dumnezeu, indiferent că este superficială, interesata sau pur și simplu intuitivă. Firește , dacă un om crede in Dumnezeu, va crede că la El va regăsi liniștea și scaparea, atunci când va da de greu. De exemplu, cei mai putini sinucigași se afla in rândul credincioșilor. Ei reușesc să își păstreze cel mai bine speranța că odată le va fi mai bine, sau că, suferință însăși, ii facă mai puternici sau mai buni. Ei văd în momentul de durere ușa de la capăt, unde e lumina întotdeauna, daca o cauți și o ceri. Chiar daca acel capat pare chinuitor de îndepărtat. Iar faptul că ei cred că Dumnezeu nu le da mai mult decât pot duce - le da încredere că vor ajunge la acel capat, oricât de greu le e pe moment.

 

Dar există și atei care au dorințe. Însă ei, nu se roagă. De aceea, nu în orice caz, dorința este exprimată prin rugăciune.

1. Ai link pentru statistica asta cu cei mai putini sinucigasi in randul credinciosilor? Si daca se poate sa fie un link catre un site neutru, nici ateu nici ortodox. Multumesc

2. Parerea mea este ca si dorinta este tot o rugaciune. Singura diferenta este ca nu are destinatar, sau are destinatari multipli sau nenumarati destinatari.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Multumesc pentru link.

Tu ai zis asa : cei mai putini sinucigasi se gasesc in randul credinciosilor.

Acolo scrie asa : " Religiously unaffiliated subjects had significantly more lifetime suicide attempts and more first-degree relatives who committed suicide than subjects who endorsed a religious affiliation ".

- neasocierea cu o religie nu inseamna automat ateism sau necredinta

- a incerca sa se sinucida nu este egal cu a se sinucide

- "more first-degree relatives who committed suicide than subjects who endorsed a religious affiliation ". - aici nu este clar daca neasociatii religiosi sunt comparati cu rudele asociatilor sau cu asociatii, sau daca rudele neasociatilor sunt comparate cu rudele asociatilor.

Am folosit special termenii de asociati si neasociati pentru ca nu sunt intotdeauna acelasi lucru cu credinciosi sau necredinciosi, in contextul acestui topic.

 

2. Poti, tot la fel cum trimiti un S.O.S in eter , sau cum deschizi un cont de caritate fara sa stii cine sau daca va dona.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 1. A încerca să se sinucidă arata dorința de a se sinucide. E o mare eroare sa nu iei in seama un om care amenința sau vorbește despre dorința de a se sinucide - asta o spun psihiatrii.

Îmi pare rău că nu am acces la tot articolul, chiar daca eu nu consider psihologia o știință exactă, ci profund subiectivă, preponderent statistica. Credinta însăși, și am explicat de ce mai sus, ajuta un om cu tendințe sinucigașe sau in șocuri puternice - conferindu-i încrederea în viața, viața cu sens.

2. Un om rațional nu trimite un SMS în eter fara să spere că acesta va ajuta la ceva, va schimba ceva. Pe el sau pe alții. E ca și cum ai trimite un mesaj oamenilor, fara a dori să îl trimiți unui om anume, dar unui om. Ei, acel destinatar, poate necunoscut la fire, dar cunoscut prin lumea creată din jur, acel destinatar e invocat în rugăciune. Altfel, nu este rugăciune, este dat cu zarul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O întrebare buna ar fi daca meditația cu rugăciunea este totuna.

Răspunsul meu este că nu, dar poate deveni mult mai ușor o rugăciune, căci gasindu-te pe tine, îți regăsești mai ușor rădăcinile și fundamentul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 ore, SenAnlatKaradeniz a spus:

Nu inteleg de ce au fost refuzati oamenii, macar aveau intentia de a se lasa de viciu. Altora nici asta nu le trece prin cap. Sau poate nu sunt eu la curent cu catehismul catolic si o fi interzis ca preotii sa se roage pentru a scapa pe cineva de viciu.

Ei nu aveau de gand sa lase bautura, credeau ca pot cumpara rugaciuni pe bani si se va rezolva problema lor ... Aici e vorba de caracterul betivanilor care si asa nu aveau o munca stabila si prea calificata.   Unu a ajuns in coma alcoolica intr-un aeroport din Europa si inca nu voia sa schimbe nimic in stilul lui de viata.   Incerca sa lamureasca preotul sa se roage pentru el ca el plateste ... Tupeu ... piele groasa pe obraz, un fel de tu sa mori in locul meu. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 31.05.2018 la 22:40, SenAnlatKaradeniz a spus:

Voi ce credeti?

Din punct de vedere religios, da. Poti spune ca este sinonim intrucat indeplinirea dorintei tale ramane la latitudinea Lui.

In rest, nicio legatura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 6/1/2018 at 2:34 AM, SenAnlatKaradeniz said:

Deci, King

Imi doresc sa imi fie bine= dorinta

Imi doresc sa ii fie bine lui King= rugaciune?

Sau sunt necesare si alte deosebiri decat persoana vizata in dorinta?

 

Nu neaparat, oricum sunt necesare si alte deosebiri. In mare vad ca s-au punctat, cum ar fi faptul ca rugaciunea se adreseaza, de regula, unei divinitati. Sau mai multor divinitati. O entitate superioara, in orice caz, sau o forma de energie atotputernica ce receptioneaza mesajul si ii faciliteaza calea spre implinire.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×