Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

A fost Iisus Dumnezeu sau un simplu om?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

incearca tu sau oricine altcineva sa invii un om mort... sau sa hranesti mii de oameni cu 5 paini si doi pesti... sau sa transformi apa in vin... eu promit ca ma voi inchina tie sau aceluia care reuseste asa ceva... a nu se intelege ca doar asta inseamna Isus Hristos...

Daca ai stii cit de putin imi pasa de inchinaciunea ta... Oricum e o dezonoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai stii cit de putin imi pasa de inchinaciunea ta... Oricum e o dezonoare.

nu ma asteptam sa nu intelegi... citeste printre rinduri si ai sa intelegi... ai cerut dovezi ti le'am dat... insa nu te'am ironizat... mai gandeste'te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca Iisus Hristos a fost un simplu om, un lider exceptional, un fondator de religie sau a fost chiar Dumnezeu in persoana?

 

A fost un Fiu de Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai stii cit de putin imi pasa de inchinaciunea ta... Oricum e o dezonoare.

Normal... E usor sa dai din clanta, dar cand e vorba sa te compari cu acel "om" incepi sa o dai cotita! Daca Iisus era "om" erai si tu ca el. Dar tu nu poti fi ca el, deci, dupa modul tau de gandire, tu nu esti "om" pentru ca nu poti sa faci ce face un "om".

Iisus nu poate fi om. Daca acceptam ideea existentei sale, atunci e Fiul lui Dumnezeu (adica pe pamant a fost semizeu). Daca nu, nu poate fi decat o fictiune. Dar om nicidecum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incearca tu sau oricine altcineva sa invii un om mort... sau sa hranesti mii de oameni cu 5 paini si doi pesti... sau sa transformi apa in vin... eu promit ca ma voi inchina tie sau aceluia care reuseste asa ceva... a nu se intelege ca doar asta inseamna Isus Hristos...

Destui medici scot oameni din coma, Ceausescu mai avea putin si reusea sa hraneasca toata Romania cu si mai putin de 5 paini si 2 pestisori, iar Stefanescu, zis Bachus transforma cu succes apa in vin.

 

Iisus nu poate fi om. Daca acceptam ideea existentei sale, atunci e Fiul lui Dumnezeu (adica pe pamant a fost semizeu). Daca nu, nu poate fi decat o fictiune. Dar om nicidecum.

Nu vad nici o logica. Daca accept ca exist sunt si eu semizeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Destui medici scot oameni din coma, Ceausescu mai avea putin si reusea sa hraneasca toata Romania cu si mai putin de 5 paini si 2 pestisori, iar Stefanescu, zis Bachus transforma cu succes apa in vin.

Nu vad nici o logica. Daca accept ca exist sunt si eu semizeu?

Nu, esti doar om. Daca ai fi semizeu ai fi facut ce a facul El! Dar exista ceva care te poate transforma in "semizeu"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iisus a facut destule, si eu nu am facut tot ceea ce a facut el, dar nici el nu a facut ceea ce fac eu. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, esti doar om. Daca ai fi semizeu ai fi facut ce a facul El! Dar exista ceva care te poate transforma in "semizeu"!

 

Nu te jucaaa! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iisus a facut destule, si eu nu am facut tot ceea ce a facut el, dar nici el nu a facut ceea ce fac eu. :flowers:

Ideea e daca poti sa faci nu daca ai facut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea e daca poti sa faci nu daca ai facut!

 

In principiu, poti :"Daca ai avea CREDINTA ai muta muntii din loc" , spinea IISUS Hristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×