Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

A fost Iisus Dumnezeu sau un simplu om?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Na, raspunde-i.. :cry: .stau sa vad ce zici! :flowers:

lingvistic...nu, insa spiritual da ... sufletul nu are gen.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa ne explici ca ,dupa toate patimile prin care a trecut ,Isus ar fi fost in moarte clinica??.........( Si asa ar fi fost ceva miraculos,nici un om nu a reusit asa ceva si nu va reusi)Si ca e normal sa invie si sa se ridice la ceruri?Ca El a facut un fel de truc si a pus praf in apa in vin???

Normal ca mai intai a inmultit painile si apoi le-a impartit.Cum gandesti tu ?..mai intai imparti si dupa aceea inmultesti?

multumesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa ne explici ca ,dupa toate patimile prin care a trecut ,Isus ar fi fost in moarte clinica??.........( Si asa ar fi fost ceva miraculos,nici un om nu a reusit asa ceva si nu va reusi)Si ca e normal sa invie si sa se ridice la ceruri?Ca El a facut un fel de truc si a pus praf in apa in vin???

Normal ca mai intai a inmultit painile si apoi le-a impartit.Cum gandesti tu ?..mai intai imparti si dupa aceea inmultesti?

patimile? e discutabila ''cantitatea de durere''..dar faptul ca a pierdut atata sange....nu cred ca era moarte clinica.

iar amintesc faptul ca un magician a facut sa dispara statuia libertatii.

praf in vin? nu era cazul....nicaieri nu-i precizata cantitatea per persoana.

putea sa dea la fiecare cate o lingurita.

in matematica...ordinea intre inmultire si impartire este optionala.

:spiteful:

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
patimile? e discutabila ''cantitatea de durere''..dar faptul ca a pierdut atata sange....nu cred ca era moarte clinica.

iar amintesc faptul ca un magician a facut sa dispara statuia libertatii.

praf in vin? nu era cazul....nicaieri nu-i precizata cantitatea per persoana.

putea sa dea la fiecare cate o lingurita.

in matematica...ordinea intre inmultire si impartire este optionala.

:D

si'asa vom gasi argumente si contraargumente la nesfarsit si nu ne alegem cu nimic,si nu ajungem la nici un consens... :spiteful: ... nu as face totusi comparatie intre un magician si Isus Hristos... ideea de "magie" e si ea discutabila la randul ei... cat despre vin eu am citti in Biblie ca au avut vin indeajuns nu cu portia sau cu lingurita ca sa te citez... iar cat despre patimi sau cantitatea de durere ... sa fii batut o zi intreaga cu un bici cu cirlige la terminatii, sa'ai o coroana de spini pe cap, si sa fii rastignit -aka pironit pe o cruce de lemn... cantitatea de durere devine indiscutabila ...

Editat de just a girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
patimile? e discutabila ''cantitatea de durere''..dar faptul ca a pierdut atata sange....nu cred ca era moarte clinica.

iar amintesc faptul ca un magician a facut sa dispara statuia libertatii.

praf in vin? nu era cazul....nicaieri nu-i precizata cantitatea per persoana.

putea sa dea la fiecare cate o lingurita.

in matematica...ordinea intre inmultire si impartire este optionala.

:flowers:

de unde atata imaginatie , :spiteful: ca am ametit si nu te inteleg.este oare coerent ce spui?

eu stiam ca magicienii fac iluzii,nu minuni,nu am auzit niciodata ca au hranit un oras intreg. nimeni nu a facut sa dispara statuia libertatii,poate a facut o smecherie sa nu se vada ,cum fac luptatorii ninja.

despre lingurite si matematica,nici nu are rost sa discutam :P

 

 

de unde atata imaginatie , :D ca am ametit si nu te inteleg.este oare coerent ce spui?

eu stiam ca magicienii fac iluzii,nu minuni,nu am auzit niciodata ca au hranit un oras intreg. nimeni nu a facut sa dispara statuia libertatii,poate a facut o smecherie sa nu se vada ,cum fac luptatorii ninja.

despre lingurite si matematica,nici nu are rost sa discutam :)

chiar esti glumet :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si'asa vom gasi argumente si contraargumente la nesfarsit si nu ne alegem cu nimic,si nu ajungem la nici un consens... :spiteful: ... nu as face totusi comparatie intre un magician si Isus Hristos... ideea de "magie" e si ea discutabila la randul ei... cat despre vin eu am citti in Biblie ca au avut vin indeajuns nu cu portia sau cu lingurita ca sa te citez... iar cat despre patimi sau cantitatea de durere ... sa fii batut o zi intreaga cu un bici cu cirlige la terminatii, sa'ai o coroana de spini pe cap, si sa fii rastignit -aka pironit pe o cruce de lemn... cantitatea de durere devine indiscutabila ...

Daca ai fi batut o zi intreaga cu biciul ai fi mort... sau macar nebun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu raspund la intrebare cu altele : putem noi sa intalegem vointa lui Dumnezeu? (pt. cei care cred)

putem dovedi stintific, raspunsul la acesta intrebare? (pt. atei etc..)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu raspund la intrebare cu altele : putem noi sa intalegem vointa lui Dumnezeu? (pt. cei care cred)

putem dovedi stintific, raspunsul la acesta intrebare? (pt. atei etc..)

tema e clara: "A fost Isus Dumnezeu sau un simplu om?" si indicat este sa raspunzi la intrebarea ASTA. daca ai altele, deschide un topic sau incadreaza-te la unul adecvat problemelor pe care doresti sa le dezbati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tema e clara: "A fost Isus Dumnezeu sau un simplu om?" si indicat este sa raspunzi la intrebarea ASTA. daca ai altele, deschide un topic sau incadreaza-te la unul adecvat problemelor pe care doresti sa le dezbati.

bine ca am facut cunostinta cu moderatori. mise pare mie sau nu ti-ai dat seama ca numai prin cele doua intrebari se poate raspunde la intrebare???

Acesta a fost raspunsul meu. insa hai sa raspund: Conform credintei a fost Isus Dumnezeu. conform stintei sa mise dovedesca ca a fost om.

nu am stiu ca daca o intrebare care cere de fapt alte intrebari, si contine de fapt cel putin din doua perspective raspunsuri... e un delict pe acest forum... insa ma voi conforma... sau voi fi mai clara...

 

Am intales domnule moderator. Insa cred ca e o mare greseala a diseca temele numai ca nu se raspunde exact, ci prin alte intrebari. regula forumului e a forumului. ma voi conforma :D

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai fi batut o zi intreaga cu biciul ai fi mort... sau macar nebun.

multumesc... asta dovedeste ca nu era un simplu om...

 

eu raspund la intrebare cu altele : putem noi sa intalegem vointa lui Dumnezeu? (pt. cei care cred)

putem dovedi stintific, raspunsul la acesta intrebare? (pt. atei etc..)

voia lui Dumnezeu e simpla de inteles... pt cei care vor sa o inteleaga

iar dovezi stiintifice nu stiu daca sunt... asta nu inseamna ca nu sunt... eu una nu ma chinui sa'l percep pe Dumenzeu stiintific... e mai frumos din celalalt punct de vedere :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×