Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

A fost Iisus Dumnezeu sau un simplu om?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da: din copilarie si pina cu un an sau doi inainte de crucificare.

Si in timpul dinainte de crucificare...aia doi ani?Ce a fost? :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista o teorie, conform careia Iisus in perioada respectiva, ar fi calatorit in india.

frumusetea credintei budhiste, este unica in felul ei, noi o cunoastem prin ochii lui m.eliade si are numeroase punti de legatura cu cea crestina..., poate ca omul Iisus doar a incercat sa aduca ceva din filozofia iubirii indiene, sa-i redea caracterul cosmogonic .

 

din ciclu:parere personala

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si in timpul dinainte de crucificare...aia doi ani?Ce a fost? :offtopic:

Un om care a adunat in jurul lui alti oameni cu pareri diferite de a majoritatii.

 

Exista o teorie, conform careia Iisus in perioada respectiva, ar fi calatorit in india.

frumusetea credintei budhiste, este unica in felul ei, noi o cunoastem prin ochii lui m.eliade si are numeroase punti de legatura cu cea crestina..., poate ca omul Iisus doar a incercat sa aduca ceva din filozofia iubirii indiene, sa-i redea caracterul cosmogonic .

 

din ciclu:parere personala

Am auzit si eu de teoria asta, insa nu se pomeneste nicaieri daca a calatorit singur sau cu toata familia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista o teorie, conform careia Iisus in perioada respectiva, ar fi calatorit in india.

frumusetea credintei budhiste, este unica in felul ei, noi o cunoastem prin ochii lui m.eliade si are numeroase punti de legatura cu cea crestina..., poate ca omul Iisus doar a incercat sa aduca ceva din filozofia iubirii indiene, sa-i redea caracterul cosmogonic .

 

din ciclu:parere personala

Astea cred ca sunt speculatii.Putea sa fi venit si in Romania in timpul acela.Raman oricum simple speculatii.Cred ca a fost un om insa iubirea lui a accelerat procesul de dezvoltare spirituala atat de mult incat a fost gata sa i-si dea viata pentru oameni.Daca cititi cele relatate despre el vedeti cat accent se pune pe sacrificiul personal in favoarea altora.Acest suflet nobil plin de credinta nu a avut nevoie de prea multe indemnuri sa isi gaseasca vocatia in sacrificiul sau.Pe urmele lui au venit cei care de asemenea au murit de buna voie si cu bucurie pentru ideea de IISUS.Chiar daca nu ar fi existat niciodata omul IISUS atata iubire si credinta devotata lui l-au creat spiritual pana acum cu siguranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astea cred ca sunt speculatii.Putea sa fi venit si in Romania in timpul acela.Raman oricum simple speculatii.Cred ca a fost un om insa iubirea lui a accelerat procesul de dezvoltare spirituala atat de mult incat a fost gata sa i-si dea viata pentru oameni.Daca cititi cele relatate despre el vedeti cat accent se pune pe sacrificiul personal in favoarea altora.Acest suflet nobil plin de credinta nu a avut nevoie de prea multe indemnuri sa isi gaseasca vocatia in sacrificiul sau.Pe urmele lui au venit cei care de asemenea au murit de buna voie si cu bucurie pentru ideea de IISUS.Chiar daca nu ar fi existat niciodata omul IISUS atata iubire si credinta devotata lui l-au creat spiritual pana acum cu siguranta.

-pai sigur ca este o speculatie , insa veriga aceasta lipsa,poate constituii pentru oricine un mare semn de intrebare.viata unui om care este urmarita conform bibliei inca dinaintea nasterii sale, care sa se intrerupa brusc in copilarie, iar mai apoi sa reapara , hmm ...nu vreau sa trag eu concluzia !

"Daca cititi cele relatate despre El"...pai si cam la cat timp crezi tu ca au fost relatate? Aveau ucenicii Lui un scrib dupa ei?

"au murit de buna voie si cu bucurie pentru ideea de IISUS" ...si ma rog, cam cum au murit ei de bunavoie?

Dar cu bucurie? Sau erau aceiia intr-o exaltare religioasa si atunci se explica?

nu incerc sa polemizez si eu inca caut raspunsuri, dar pentru asta insa, am nevoie de multe intrebari !

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-pai sigur ca este o speculatie , insa veriga aceasta lipsa,poate constituii pentru oricine un mare semn de intrebare.viata unui om care este urmarita conform bibliei inca dinaintea nasterii sale, care sa se intrerupa brusc in copilarie, iar mai apoi sa reapara , hmm ...nu vreau sa trag eu concluzia !

"Daca cititi cele relatate despre El"...pai si cam la cat timp crezi tu ca au fost relatate? Aveau ucenicii Lui un scrib dupa ei?

"au murit de buna voie si cu bucurie pentru ideea de IISUS" ...si ma rog, cam cum au murit ei de bunavoie?

Dar cu bucurie? Sau erau aceiia intr-o exaltare religioasa si atunci se explica?

nu incerc sa polemizez si eu inca caut raspunsuri, dar pentru asta insa, am nevoie de multe intrebari !

Voiam sa zic ca martorii care relateaza faptele petrecute sub ochiilor sunt impresionati de unele aspecte ale celor vazute sau auzite.De aceea se regaseste altruismul in toate scrierile referitoare la IISUS ca trasatura dominanta.Nu incerca sa tragi concluzii.Sunt de cele mai multe ori prea personale ca sa capete valoare de adevar pentru ceilalti.

Au murit bucurosi!Bucurosi ca isi jertfeau viata pentru cel ce le era far si sprijin in viata lor.Pentru o intalnire apoteotica cu cel al carui cruce voiau sa o poarte cu toata dragostea.Si acum sunt unii bucurosi sa fie injurati si certati pentru IISUS deoarece lor li se pare ca fac acest lucru pentru el iar el ii va vedea cat sunt de devotati.Deja derapam in analize pshilogice si nu cred ca am chemarea sa fac asa ceva.Insa daca vrei sa intelegi umple tu singur golurile din exprimarea mea.Cand ajungi sa iubesti realmente multe din lucrurile pe care le faci pot parea ciudate pentru oamenii "normali".Numai asa se explica fericirea din ochii martirilor cand urma supliciul.Sa fi fost o privire peste timp plina de speranta vizind o rasplata suprema?Mai avem ceva timp si vom vedea cu totii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre Isus Hristos am auzit dintr-o singura carte: Biblia. Si acolo spune ca a fost, este si va fi Fiul lui Dumnezeu. Si ca Acest Fiu al lui Dumnezeu S-a facut om cca. 33 de ani, timp in care a locuit printre noi ca simplu om, dar spre deosebire de oricare dintre oamenii din neamul nostru, a reusit sa-Si traiasca viata fara pacat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand vorbim despre dumnezeirea lui Isus Cristos, pur si simplu ne referim la faptul biblic ca Isus Cristos a fost, este si va fi intotdeauna Dumnezeu. Nu a incetat sa fie Dumnezeu cand a venit sa umble pe pamant in corp omenesc. El a fost pe deplin uman si, in acelsi timp, pe deplin Dumnezeu.

 

Haideti sa vedem acum felul in care Biblia ne dovedeste ca Isus Cristos este Dumnezeu.

 

6. Cititi Ioan 1:1-14

 

a. Despre cine se vorbeste in acest pasaj ca fiind "Cuvantul"? Isus

b. Ce declara Biblia cu privire la Cuvant in versetul unu? Cuvantul era Dumnezeu

 

In primul capitol al Epistolei catre Evrei, autorul il compara pe Isus Cristos cu ingerii. In versetul 8 el citeaza un pasaj din Psalmul 45:6 declarand Imparatia lui Dumnezeu ca fiind o Imparatie eterna.

 

7. Citii Evrei 1:8. Despre cine vorbeste Psalmul 45:6 cand spune: "Scaunul Tau de domnie,

 

Dumnezeule..."? despre Isus

 

Dupa invierea lui Isus, El i-a aparut lui Toma si l-a lasat sa-I atinga ranile pe care le-a primit pe cruce. In acel moment Toma a crezut ca era intr-adevar Cristos Cel inviat si a proclamat: "Domnul meu si Dumnezeu meu"(Ioan 20:28)

 

8. A acceptat Isus sau a respins proclamatia lui Toma ca El este Dumnezeu? a acceptat-o

 

9. Cum este descris Isus Cristos in Tit 2:13? Dumnezeu si Mantuitor

 

De multe ori, Evangheliile fac referinta la Isus ca fiind Fiul lui Dumnezeu. Acest titlu nu-I este dat ca sa sugereze ca El a luat fiinta din Dumnezeu, Tatal, pentru ca stim din multe alte scripturi ca Isus a existat dintotdeauna: "La inceput era Cuvantul..." (Ioan 1:1). Mai degraba, acest titlu, "Fiul lui Dumnezeu", releva dumnezeirea lui Isus Cristos. El a fost chemat asa de oameni, de ingeri, de demoni, de Tatal si insusi El s-a intitulat asa. Cand a facut-o a intampinat o mare opozitie din partea conducatorilor religiosi.

 

10. Cum au inteles liderii religiosi in Ioan 5:17 si 18 semnificatia faptului ca Isus s-a proclamat

 

Fiul lui Dumnezeu? ca si cum s-ar fi proclamat a fi egal cu Dumnezeu

 

11. De ce L-a acuzat marele preot pe Isus de blasfemie in Matei 26:63-66? pentru ca a sustinut ca este Fiul lui Dumnezeu

Daca aceasta proclamatie ar fi insemnat ceva mai putin decat o identificare cu dumnezeirea, atunci Isus nu ar fi fost acuzat de blasfemie.

 

12. Cititi Isaia 44:6. Cine este cel dintai si cel de pe urma? Dumnezeu

Acum cititi

Apocalipsa 1:17. Cine este cel dintai si cel de pe urma? Isus

 

Biblia declara in mod clar ca Isus Cristos este Dumnezeu. Pentru a sterge, insa, orice urma de dubiu, haideti sa privim alte dovezi ale dumnezeirii Lui.

 

Scripturile ne invata ca toata inchinarea apartine doar lui Dumnezeu. Cand Isus a fost ispitit de Satan, acesta I-a promis toate imparatiile din lume daca El i se va inchina. Isus i-a raspuns, insa: "Domnului, Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-I slujesti" (Matei 4:10).

 

13. Cand L-au gasit magii pe Isus, ce au facut? (Matei 2:11) s-au inchinat Lui

 

14. Cand orbul, vindecat de Isus, s-a inchinat lui, i-a spus Isus sa se inchine lui Dumnezeu si nu

 

Lui? (Ioan 9:38) nu, a acceptat inchinarea

 

Isus nu a respins niciodata inchinarea pentru ca El este Dumnezeu si este demn de inchinare. (vezi deasemenea Matei 14;33; 28:16,17) Fiecare genunchi se va pleca in fata numelui Sau (Filipeni 2:9-11).

 

15. Ce lucrari divine vedem atribuite lui Isus:

 

a. in Ioan 1:3 si Coloseni 1:16?

Creator al tuturor lucrurilor;

 

Completati din Geneza 1:1: "La inceput _______Dumnezeu_____ a facut cerurile si pamantul."

 

b. in Marcu 2:5-7? iarta pacate

 

16. Potrivit cu Coloseni 2:9, cat de mult din dumnezeire locuieste in Isus? toata

 

 

 

Cuvantul grec pentru dumnezeire este theotes. Acest cuvant exprima insasi esenta si natura lui Dumnezeu. Isus nu a fost doar ca si Dumnezeu, El a fost Dumnezeu.

 

Am vazut pana acum multe dovezi din Biblie ca Isus Cristos a fost pe deplin uman si in acelasi timp in intregime Dumnezeu.

(http://www.rcrwebsite.com/doc3.htm)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voiam sa zic ca martorii care relateaza faptele petrecute sub ochiilor sunt impresionati de unele aspecte ale celor vazute sau auzite.De aceea se regaseste altruismul in toate scrierile referitoare la IISUS ca trasatura dominanta.Nu incerca sa tragi concluzii.Sunt de cele mai multe ori prea personale ca sa capete valoare de adevar pentru ceilalti.

Au murit bucurosi!Bucurosi ca isi jertfeau viata pentru cel ce le era far si sprijin in viata lor.Pentru o intalnire apoteotica cu cel al carui cruce voiau sa o poarte cu toata dragostea.

Hahaha. Interesanta concluzie personala.

Si acum sunt unii bucurosi sa fie injurati si certati pentru IISUS deoarece lor li se pare ca fac acest lucru pentru el iar el ii va vedea cat sunt de devotati.Deja derapam in analize pshilogice si nu cred ca am chemarea sa fac asa ceva.Insa daca vrei sa intelegi umple tu singur golurile din exprimarea mea.Cand ajungi sa iubesti realmente multe din lucrurile pe care le faci pot parea ciudate pentru oamenii "normali".Numai asa se explica fericirea din ochii martirilor cand urma supliciul.Sa fi fost o privire peste timp plina de speranta vizind o rasplata suprema?Mai avem ceva timp si vom vedea cu totii.

Martirii aia nu au murit nici din propriei vointa si nici cu bucurie. Si cu atit mai putin nu au murit ca sa va dea voua un exemplu. Au murit pentru ca au fost prinsi si ucisi. Intimplator, erau crestini... printre multi altii de alte religii.

 

Despre Isus Hristos am auzit dintr-o singura carte: Biblia. Si acolo spune ca a fost, este si va fi Fiul lui Dumnezeu. Si ca Acest Fiu al lui Dumnezeu S-a facut om cca. 33 de ani, timp in care a locuit printre noi ca simplu om, dar spre deosebire de oricare dintre oamenii din neamul nostru, a reusit sa-Si traiasca viata fara pacat.

Pai ai vazut vreun evreu pacatos? :offtopic:

 

Cand vorbim despre dumnezeirea lui Isus Cristos, pur si simplu ne referim la faptul biblic ca Isus Cristos a fost, este si va fi intotdeauna Dumnezeu. Nu a incetat sa fie Dumnezeu cand a venit sa umble pe pamant in corp omenesc. El a fost pe deplin uman si, in acelsi timp, pe deplin Dumnezeu.

 

Haideti sa vedem acum felul in care Biblia ne dovedeste ca Isus Cristos este Dumnezeu.

 

Am vazut pana acum multe dovezi din Biblie ca Isus Cristos a fost pe deplin uman si in acelasi timp in intregime Dumnezeu.

(http://www.rcrwebsite.com/doc3.htm)

N-ai cum sa dovedesti asa ceva... nici macar cu citate (din biblie).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati-ma. Am o intrebare si eu. Dintre cei care au scris mai sus ca Isus nu poate fi Dumnezeu, cu respect intreb, are cineva HABAR macar despre CINE ESTE ISUS? Ca asa, multi experti se aduna sa schimbe un bec care functioneaza bine sau sa puna in desert pancarde cu "Nu calcati iarba".

 

Daca Isus a fost om, de ce a mai zis domnilor ca e Fiul lui Dumnezeu? De ce a murit pentru ca a zis asa ceva (daca vreti sa raspundeti va rog sa o faceti doar daca ati citit Biblia, ca sa nu vorbim de calculatoare cu bunica de 90 de ani...)?

 

Vreau sa fac o afirmatie pe care nu am nevoie sa o dovedesc in nici un fel. Anume ca: Isus este Dumnezeu. Hai, na, voi care tot sunteti cunoscatori, dovediti-mi ca nu e asa. Eu am timp sa astept cat toata viata. Voi aveti vreme sa gasiti macar o dovada?

 

Si afirmatia mea nu e de proba. E adevar. Si ce daca nu credeti? Modifica aceasta cu ceva adevarul acesta, ca ISUS E DUMNEZEU? NU. Asa ca, scrieti carti, faceti filme, infiintati societati ultrasecrete, inventati cate religii false vreti, minciuni si traditii multiforme. Cine va opreste? Dar tot adevarul e ca ISUS E DUMNEZEU. Si nu puteti face de fapt nimic pentru a schimba acest adevar. Fiindca e adevar.

 

Daca eu vreau sa-ti arat ce minge frumoasa mi-am cumparat, dar pe tine nu te intereseaza, vii sa ti-o arat? Nu. Are sens sa incep sa-ti spun ce scrie pe ea, de unde am luat-o si ce autografe am? Conteaza daca nu conteaza? Ce intrebare mai absurda vrei sa-ti pun? Daca nu te intereseaza normal ca nu vezi. Daca te intereseaza vezi, intelegi, cuprinzi.

 

A, inca ceva. ISUS E DUMNEZEU. Acesta e adevarul, ce sa-i faci? Nu poti sa faci nimic. :blink:

Editat de alexandru terlea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×