Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Religie vs. Spiritualitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt   multe   cauze.Prima   si   cea    mai   importanta   este    sa    asigure    legatura    intre   om  si   Creator. 

Nevoia     omului   de   sacru   de   divin.(sunt   si   exceptii   desigur)

Nevoia    omului de    un    set    de    legi   morale    care   sa-l   ghideze.
Mai    sunt   si     cauze sociale   ,politice   etc 

Editat de Canaris2
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cei care se izoleaza si traiesc cu radacini, dorm in pesteri si se roaga neincetat? Pustnicii, adica.

Acestia, fie ei din ramura creastineasca ortodoxa si numiti isihasti, fie din alte ramuri ale crestinismului sau din alte religii, forme de spiritualitate,... sunt oameni care au capacitatea si determinarea (sunt si motivati) de a se dedica total servitutii, initial liber consimtita, fata de sacralitate (o forma a sacralitatii adoptata de catre ei a fi suprema, forma ce s-ar vrea insasi arhetipul sacru natural ce ar transcende realitatea).

Dar, daca ei real ajung la trairile mistice pretinse si la performantele mitice consemnate, asta se datoreaza intrucatva si aportului propriu, dar se datoreaza mai ales facilitatilor, capacitatilor la care li s-a dat acces de catre anumiti initiati din domeniul suprasensibilului sau e posibil ca ei insisi sa fie astfel de initiati ce la randul lor au fost initiati de catre alti initiati.

Initierea nu se obtine pe cont propriu, se transmite prin vointa initiatului care intervine in ceea ce actualmente e numit constiinta si face una sau mai multe modificari in acest sens.

Initierea reprezinta in primul rand oferirea accesului la una sau mai multe capacitati prin care respectivii va fi posibil sa realizeze ceva ce altfel nu poate fi realizat si intrucat majoritar modificarea are loc in taina, deci e nesiuta pana si de catre beneficiari (dar si din alte motive), beneficiarii inventeaza te miri ce cauze ale celor ce ei ajung a le realiza prin puterea noilor capacitati dobandite.

In aceste domenii exista si initiatii in general au, un cult al disimularii in privinta cauzei reale a aparitiei suprasensibilului, practic initiatii se comporta cu beneficiari de suprasensibil, fie acesti beneficiari si ajunsi pe niveluri adoptate de catre vulg ca demne de adulare religioasa, spirituala, la fel cum se comporta o pisica cu soarecele.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit persoane care considera ca pot invata anumite "tehnici" din carti , din participarea la unele workshop-uri (unde li se elibereaza diverse "diplome" sau nu, unele care se intalnesc intr-un grup meditand impreuna, rugandu-se impreuna, s.a.m.d), vizionand filme documentare sau participand la diverse asa-zise "initieri pe net" si probabil ca mai sunt si altele. In opinia mea acestea pot sa-i ajute pe cei dornici de asa ceva, insa adevarata "cunoastere" ti-o poate da doar contactul direct cu un maestru autentic, fie prezent in plan fizic sau nu. Este vorba de acea initiere, de transmisie de la suflet la suflet in care intervine intreaga generatie de maestri de la inceputuri si pana in prezent. Intreaga invatatura care iti este transmisa poarta amprenta experientelor seculare ale maestrilor, iar discipolul, cel pregatit in cadrul unor asemenea transmisii subtile,  nu mai are nevoie sa treaca chiar prin toate "privatiunile" prin care trecusera "inaintasii" deoarece li s-a facilitat accesul la "experientele" lor in cadrul unor asemnea " transmisii ".


 


 

 dar m-ai lasat cu ochii in soare pe topicul de povesti cretine. :)

:lol: Care-i acel topic ?!

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.

:lol: Care-i acel topic ?!

 

https://www.roportal.ro/discutii/topic/113092-povesti-cretine/

 iar discipolul, cel pregatit in cadrul unor asemenea transmisii subtile,  nu mai are nevoie sa treaca chiar prin toate "privatiunile" prin care trecusera "inaintasii" deoarece li s-a facilitat accesul la "experientele" lor in cadrul unor asemnea " transmisii ".

 

 

Poti sa ne spui mai multe despre ``privatiunile`` respective? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce complicat este si cu "spiritualitatea asta"...

:) :D... Tehnici..chestii..nebunii..

Pentru ce ?

 

O "tehnica" sa ne iubim mai mult sa imi spuneți daca aveți :)..este si postul acum..ceva dragoste..compasiune..înfrânare...

 

Hristos a fost simplu " milostenie..ia-ți crucea si urmeza-ma" cat de simplu si totusi greu de inteles !

 

"Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne lasi sa ne iubim cum vrem fara Jesus amestecat in aceasta plamadeala??? 

 

Ia-ti tu crucea si te cara cu ea, voila ... stii tu cararile pe unde ai de urmarit ... pe ... spirituali.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce complicat este si cu "spiritualitatea asta"...

:) :D... Tehnici..chestii..nebunii..

Pentru ce ?

 

O "tehnica" sa ne iubim mai mult sa imi spuneți daca aveți :)..este si postul acum..ceva dragoste..compasiune..înfrânare...

 

Hristos a fost simplu " milostenie..ia-ți crucea si urmeza-ma" cat de simplu si totusi greu de inteles !

 

"Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul.

Cu spiritualitatea „e grele”, da. :)

N-avem tehnici de a ne iubi mai mult, tu ai? Doar o facem și noi cum putem.  :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Draga Alexandra, nu stiu daca-ti plac acest gen de carti, insa iti recomand cartea "Vulturul si Condorul" scrisa de Jonette Crowley ( aparuta in 2007). Io am avut sansa s-o cumpar si sa-mi semneze in ea chiar autoarea si asta deoarece fusesem invitata in 2007 la Bucuresti pentru a participa la o meditatie/rugaciune, o intalnire spirituala, sa-i zic asa. Au fost putini invitati, doar atatia cat au trebuit sa fie prezenti pentru a se realiza o anumita "lucrare " (erau prezenti si samani si reiki-sti, tao-isti, yoghini), fiind necesare "cheitele" noastre intru infaptuire...desi nu stiam nimic de ce trebuia sa particip si io; ulterior totul mi s-a limpezit, cei prezenti acolo nu sunt in prim-plan-ul mediatic...(daca intelegi ce vreau sa-ti spun, fiecare-si face "lucrarea" cat mai discret posibil...). O sa intelegi multe din aceasta carte, informatiile din ea o sa-ti completeze foarte frumos intelegerile la care ai ajuns pana acum; este o anumita frecventa si rezonanta informationala in carte si daca am primit "impulsul" sa-ti spun despre ea cu siguranta ca este vreun raspuns acolo pentru tine(este o poveste adevarata a unei calatorii spirituale neasteptate). Faptul ca "nimic nu-i intamplator" nu-i chiar o vorba-n vant !

 

Imbratisari !

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alexandra, nu stiu daca-ti plac acest gen de carti, insa iti recomand cartea "Vulturul si Condorul" scrisa de Jonette Crowley ( aparuta in 2007). 

 

 

Imi plac unele carti de acest gen, deci o voi cauta. Iti multumesc mult. Unele mi se par niste falsuri ridicole si probabil chiar sunt.

Tre` sa fie ceva in atmosfera, intr-adevar, pentru ca mi se tot recomanda carti in perioada asta. 

 

Numai bine, Lucia, si multumesc inca o data. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac unele carti de acest gen, deci o voi cauta. Iti multumesc mult. Unele mi se par niste falsuri ridicole si probabil chiar sunt.

Tre` sa fie ceva in atmosfera, intr-adevar, pentru ca mi se tot recomanda carti in perioada asta. 

 

Numai bine, Lucia, si multumesc inca o data. :)

Cu drag !

 

Da, asa este. Omul este supus unei cantitati informationale imense din care trebuie sa selecteze ceea ce este potrivit pentru el, la un moment dat, deoarece avalansa informationala uneori poate fi derutanta. Toata "informatia" de care avem nevoie (si nu ma refer doar la "carti"...) soseste intotdeauna (negresit) si intelegerea ei apare uneori "instant", alteori doar cand suntem pregatiti "sa ducem"...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×