Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Invitatie la dialog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incep sa cred ca poate am si eu o parte de vina pentru toti nervii care s-au acumulat.

Daca este asa imi cer iertare tuturor celor care au acest sentiment. Lui Abbie, lui Aramis si lui Arcangelo.

Imi pare rau ca s-a ajuns aici.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu la raspunsuri ma refer neaparat, ci la ce ar putea fi considerat suficient de acid impotriva religiei pentru a motiva inchiderea topicului. Pentru ca e foarte neclara limita acolo.

 

Mai bine sa intreb daca e in regula sa postez urmatoarele:

 

Marturii ale altor atei si motivele lor;

Dovezi istorice care infirma ce e scris sau ce se crede astazi despre Biblie;

Reportaje despre modul in care functioneaza institutii religioase.


Imi pare rau ca s-a ajuns aici.

 

Si mie. Ca nu era cazul.

 

Insa intreb pentru ca lucrurile sa fie clare.

Editat de Abbie M.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii ca exagerezi cu întrebarea asta, da? Uite cate s au scris în genul asta până acum.

De ce nu ai putea posta cele ce ai zis?

Chiar nu ai inteles de ce am intervenit intre voi...

 

Am redeschis topicul tău.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In regula; multumesc pentru clarificare.

 

Am intrebat pentru ca mi-ati spus ca as fi deschis topicul pentru a arunca cu noroi. Ori nu stiu unde e limita exacta intre a prezenta aspecte negative si a face asta.

 

Dar daca e in regula, scuze de deranj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insa intreb pentru ca lucrurile sa fie clare.

Cred ca Adal se referea la altceva, nu la întrebările tale.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva nu este posibil, stii. În sensul că nu putem interzice cuiva sa posteze pe acel topic.

 

 

Cred ca se referea la faptul ca ar putea deschide si ea un topic in genul ,,Marturia unui fost credincios devenit ateu'' - in care sa se rezume doar ateii la experienta lor, cu sau fara comentarii.

Banuiesc ca ,,fara'' ar fi mai ok, tocmai datorita experientelor recente.

 

Si, pana la urma, de ce nu?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii nu stiu ce cauta pe un forum... ei nu vor sa dialogheze, nu sunt pregatiti si dornici sa-si argumenteze ideile, nu stiu sa o faca intr-un mod civilizat, convingator sau macar decent.

Ce cred acesti oameni ca se intampla intr-un forum? -se discuta. Ideile sunt puse in discutie... asta presupune ca vor exista in mod cert persoane cu alte opinii, care vor contrazice ceea ce spun ei.

Controversele sunt firesti, si daca nu va place "sa discutati in contradictoriu", nu inteleg de ce v-ati inscris intr-un forum! 

Atunci cand nu poti si nu vrei sa accepti un argument, desi nu-l poti combate, nu-l poti contrazice printr-un contra-argument credibil, se spune ca esti un fanatic.

Deschiderea ta catre dialog, e in cazul asta egala cu zero.

 

Si inca ceva: e oare nevoie de reguli care sa sanctioneze un anume discurs? -istoria ne-a aratat ca da, este.

Atunci cand cineva, ori un grup de oameni, promoveaza un "discurs al urii" fata ce altcineva, sau fata de un grup de oameni, se ajunge la crime. De la vorbe, la fapte e o distanta destul de mica.

Unii cred ca religia lor le da "dreptul" sa faca aceste crime. Sa-i arunce in inchisori, sa-i execute, sau tortureze pe cei care au alte convingeri decat ei.

Se intampla in mai multe tari arabe, cu religie islamica, insa se intampla si in tari crestine, mai ales din Africa.

 

"Invitatia la dialog" se presupune ca este conditia de baza a existentei unui forum. Ca oamenii sa fie dornici si deschisi sa faca schimb de idei, nu sa se agate cu dintii si ghearele de niste prejudecati.

Am constatat ca flexibilitatea si deschiderea catre nou, curiozitatea si capacitatea de adaptare, sunt trasaturi definitorii ale inteligentei.

Persoanele neinteligente, nu dispun de ele. Nu sunt nici deschise catre nou, nici flexibile, nici curioase si dornice sa afle adevarul (ca nu cumva sa afle ceva ce le-ar contrazice credintele), si mai ales nu sunt adaptabile. In conditiile astea, evolutia lor este foarte lenta... schimbarile apar in mod fortat, in ciuda opozitiei lor, si nu datorita dorintei lor de schimbare.

Si nu ma refer exclusiv la schimbarile de mentalitate si progresul in intelegerea lumii in care traiesc, pentru ca atitudinea asta caracterizeaza si celelalte alegeri pe care le fac in viata...

Atitudinile retrograde, conservatoare, traditionaliste, arata toate o frica fata de schimbare, de nou si de progres. Si de cel mental, si de cel social si de orice fel ar mai fi el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Ai dreptate. Si aramis ce a facut? A profitat de ocazie primul sa spuna aici ca eu nu sunt normal la cap. De aici a inceput totul. Daca ma lasa impace nici eu nu dezgropam trecutul. In trecut a facut la fel, primele lui cuvinte adresate mie au fost ca eu sunt mincinos. Cuvintele inca sunt scrise acolo si astazi deci se poate verifica.  iar daca el nu a putut sa imi demonstreze ca mint, atunci l-am atacat eu. Apoi el a inceput mai agresiv si eu la fel. Uite asa am ajuns aici. De la inceput nu m-a lasat impace.

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cinci greseli comise de crestini in dialog cu ateii.

 

 

1. Etichetarea ateilorUnii creștini etichetează ateii ca fiind prin definiţie lipsiţi de moralitate. Totuși, în ciuda excepţiilor inerente oricărei categorii sociale, mulţi dintre atei sunt buni cetăţeni, oameni onești, iubitori și răbdători. De aceea, dacă eşti un creştin care vrea să discute cu un ateu, e mai înţelept să nu te comporţi de parcă ţi-ar merita dispreţul, ci să încerci să îl cunoşti, să vezi cum gândeşte adresându-i întrebări.

2. Ignorarea întrebărilor ateilorDacă stai pe o șină de tren, iar trenul vine cu viteză în direcţia ta, simplul fapt că închizi ochii și ignori locomotiva nu o va face să dispară. Dacă ateul adresează o întrebare, iar tu o ignori în mod repetat, e absolut normal că el va trage concluzia că ai fost incapabil să răspunzi la obiecţia lui.

Bineînţeles, asta nu înseamnă că trebuie să ai răspunsuri la toate lucrurile; înseamnă, însă, că e important să nu te ascunzi după deget. Dacă n-ai un răspuns, recunoaște lucrul acesta. E în regulă. Nu înseamnă că nu ai dreptate, înseamnă doar că nu ai încă un răspuns pentru el. Du-te și studiază, află răspunsul, iar apoi întoarce-te la el și oferă-i-l.

3. Convingerea că ateismul e o religieAteii îţi vor spune în mod repetat că nu au o religie. Religia e de obicei definită prin credinţa într-o zeitate de un tip sau altul. Ateismul înseamnă necredinţă într-o zeitate. Nu înseamnă neapărat că ateii au „o credinţă că nu există Dumnezeu" (deși uneori ar putea fi şi aşa), ci înseamnă, pur și simplu, că nu cred, în niciun fel.

A-l considera pe un ateu ca fiind religios pune o barieră serioasă în calea comunicării. E ca și cum cineva i-ar spune unui creștin: „Tu crezi într-o fiinţă rău-intenţionată și tiranică, căreia îi place să tortureze oamenii". Creștinul și-ar da ochii peste cap și ar gândi că cealaltă persoană n-are nici cea mai vagă idee despre ce vorbește. Cât de semnificativ ar putea fi un dialog în asemenea circumstanţe? Nu foarte.

4. Lansarea de afirmaţii fără acoperireNimeni nu poate documenta exact tot ce spune. Nu e rezonabil să ceri dovezi de la un ateu cu privire la toate afirmaţiile lui. Cu toate acestea, dacă faci una sau două afirmaţii importante în dialog, ar fi bine să ai câteva dovezi în susţinerea lor sau, cel puţin, să ai acces cu ușurinţă la asemenea dovezi. Acest lucru îţi sporește credibilitatea. Bineînţeles, nu trebuie să documentezi totul, dar dacă folosești argumente puternice, asigură-te că le poţi și susţine cu referinţe serioase.

5. Tendinţa de a nu recunoaște niciodată când greșeștiMândria e periculoasă. A generat căderea în păcat. Ruinează căsnicii. Conduce la mânie și la auto-îndreptăţire. Nu are ce să caute în viaţa unui creștin. A nu recunoaște când greșești înseamnă să fii mândru. Dacă un ateu, sau oricine altcineva, îţi dovedește că greșești cu privire la un anumit aspect, fii bun și curtenitor. Recunoaște că ai greșit și mergi mai departe.

Toată lumea face greșeli, chiar și ateii. Nu e nimic greșit în a-ţi recunoaște eroarea. Nu înseamnă că te înșeli cu privire la creștinism. A greși culoarea unei bărci nu înseamnă că barca nu există. Pe de altă parte, dacă nu recunoști niciodată când greșești, nu vei fi niciodată în stare să convingi pe cineva cu privire la opinia ta într-o discuţie. Nu vei face decât să pierzi respectul celui cu care dialoghezi.

 

 

 

https://semneletimpului.ro/religie/ateism/cinci-greseli-comise-de-crestini-in-dialog-cu-ateii.html

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×