Sari la conținut
Forum Roportal
sorinaa

Arbore de matase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Am doi arbori de matase in casa. Pe unul l-am primit in vara, mic (15 cm) dar dezvoltat, cu frunze, direct in ghiveci. Pe al doilea l-am cumparat de craciun, un bat de 1,5 m, cu radacina.

 

Cel mic in ghiveci a crescut si si-a mai dezvoltat ramurile dar nu a crescut mai mult de 40 cm inaltime. Din iarna a inceput sa mai stagneze. Se mentine...

Cel mare, tinut de mine intr-o camera rece, a inceput de vreo luna sa inmugureasca si sa faca frunze. L-am pus in ghiveci si pe el.

 

As vrea sa-i plantez la primavara in pamant, in curte. Insa nu stiu sigur daca cel mic va face fata anul acesta si va creste suficient cat sa reziste iarna urmatoare. Stiu ca ei sunt sensibili la ger.

 

Va pricepeti la acesti pomisori?

 

Multumesc anticipat de sfaturi! :shifty:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu nu ma pricep, insa vecinii mei au unul inalt cam de 6 metri chiar in dreptul ferestrei dormitorului meu, asa ca-l vad in fiecare dimineata.

Ceea ce pot sa-ti spun este ca nu pare deloc afectat de frig, dar cu siguranta cei mici sint mai sensibili.


Oricum, iarna poti sa-i invelesti cel putin in primii 2-3 ani pentru a nu ingheta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Initial citisem ca trebuie sa-i inveselesc pe cei mici.... ( am citit prea repede :shifty: )

 

Ideea cu cu invelitul pe timpul iernii ar putea fi buna...O sa ma interesez ce si cum.

 

Multumesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurele plante pe care le invelesc iarna ar fi o magnolie cu inaltimea cam de 2,5 metri si doi rododendroni cu inaltimea cam de 1 metru. In cazul rododendronilor folosesc niste pinza groasa similara cu cea de sac pe care o leg destul de strins (dar totusi nu prea strins pentru a nu rupe crengile) si peste ea pun o punga de plastic groasa pentru a pastra caldura si pentru a-i proteja de zapada. La sugestia unei cunostinte care se ocupa de amenajarea gradinilor am mai invelit cu rogojini si cu pinza groasa un cedru alb care avea cam 3 metri, dar dupa citeva ierni am ajuns la concluzia ca i-a facut mai mult rau decit bine, asa ca am renuntat.

 

In ceea ce priveste inveselirea ... nu stiu daca ajuta, insa cu siguranta nu le va face rau daca le spui o gluma buna din cind in cind :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×