Sari la conținut
Forum Roportal
Strawberry7

Sa fie inca iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca ma întrebi oe mine, a avut o reacție de imatur...asta ca sa ma exprim frumos,ca ne a atras atenția tanti admin. :D Numai faptul ca a încercat sa dea vina pe tine si ar trebui să te feliciți că, intr un fel sau altul, i ai zis pas. Nu acum, ci acum 12 ani.

Ai încredere in viață si in instinctul tău.

Spuneai ca ai un prieten. Ce ginduri ai in legatura cu el?

Cred ca si le aseaza ea pe toate. In timp.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spuneai ca ai un prieten. Ce ginduri ai in legatura cu el?

Asta nu v-am spus, dar de el m-am despartit in urma cu cateva zile. Am purtat o discutie cu el despre noi si i-am spus ca nu-i mai pot oferi nimic,asa ca l-am lasat sa fie fericit langa cineva care ii poate oferi o iubire adevarata, completa, asa cum merita. De la mine nu a primit asa ceva si a simtit foarte mult asta,oricat m-as fi straduit sa ma prefac o perioada. Situatia intre noi se schimbase, nu am mai avut relatii intime, nu am mai petrecut timp impreuna ca la inceput, l-am evitat mult si a inceput sa sufere, asa ca cel mai corect a fost sa-l las sa fie fericit. El inca imi scrie ca nu ii e bine fara mine, dar i-am spus ca e cel mai bine asa. Decat cu mine, si singur i-ar fi de 10 ori mai bine. Asa ca m-am eliberat de doua chestii care nu isi mai aveau locul in viata mea. Am renuntat la cineva care ma iubea sincer dar si la cel pe care-l iubesc eu, practic, am facut putina ordine. Cred ca asa a fost cel mai ok. Am nevoie de o perioada cu mine si atat. Fara barbati, fara relatii intime, fara nimic, sa ma ocup de cariera si sa incerc sa trec peste situatia cu fostul, cu bine. 

Daca ma întrebi oe mine, a avut o reacție de imatur...asta ca sa ma exprim frumos,ca ne a atras atenția tanti admin. :D Numai faptul ca a încercat sa dea vina pe tine si ar trebui să te feliciți că, intr un fel sau altul, i ai zis pas. Nu acum, ci acum 12 ani.

Ai încredere in viață si in instinctul tău.

Cred ca si le aseaza ea pe toate. In timp.

Mereu a reactionat ca un imatur, pentru ca asa e. Normal ca m-a scos pe mine vinovata, e in obiceiul lui. ;ui ii trebuie cam o saptamana sa mediteze si sa isi dea seama ca si el a avut partea lui de vina. Cam atat lucreaza orgoliul lui, o saptamana. 

Am incredere ca a fost cea mai buna alegere pe care am facut-o. 

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca magarul asta e bărbatul tipic, obisnuit, iar initiatoatea e femeia reprezentatuva? Daca asta e normalitatea? Zicea hopkins in westworld: Intelectul serveste la atragerea unui partener. Cultura, arta, civilizatia nu sunt decât mijloace pt imperechere.

 

Asdar, astia 12 ani sunt exact evolutia in lucru. O relatie ca miliarde altele. Viata atât poate.

 

La concluzia asta am ajuns si eu. Nu exista iubire. Exista doar sexuiala. La fel ca orice alte concepte idealiste: omul le face praf pe toate. Exista si exceptii, evident, dar alea sunt prea rare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La concluzia asta am ajuns si eu. Nu exista iubire. Exista doar sexuiala. La fel ca orice alte concepte idealiste: omul le face praf pe toate. Exista si exceptii, evident, dar alea sunt prea rare.

Si eu sunt aproape de aceeasi parere. Inca nu sunt convinsa de tot, dar nici mult nu mai am. :) Ma bucur, totusi, sa stiu ca mai exista oameni care tin foarte tare unul la altul, in ciuda faptului ca parca toate-s impotriva lor.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te mai impresioneaza povestea indragostitilor care au preferat moartea despartirii? Pe mine nu. Ma intreb de ce drogatii sunt atat de blamati, pe cand indragostitii, desi sunt tot un fel de drogati, sunt mereu ridicati in slavi. Impresionant, zic eu, e sa il intelegi pe celalalt, sa incerci sa te pui in pielea lui, sa ii porti de grija, sa nu-l parasesti nici atunci cand toata lumea o face etc., nu sa faci acte de asa-zisa vitejie cand ratiunea nu mai functioneaza. Din pacate, cele insirate de mine nu-s atragatoare si, de multe ori, nu sunt apreciate de oameni decat atunci cand e prea tarziu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cind eram in liceu m-a impresionat povestea de dragoste dintre Pantheea si Abradatas (i-a indepartat pe toti de la mormintul sotului pretextind ca vrea sa se roage, s-a intins alaturi de el si s-a sinucis, fiind inmormintati impreuna). E infinit mai simpla si pare mult mai reala decit Romeo si Julieta.


Am fotografiat acel pasaj din carte, dar n-am gasit optiunea sa atasez fotografia din calculatorul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt aproape de aceeasi parere. Inca nu sunt convinsa de tot, dar nici mult nu mai am. :) Ma bucur, totusi, sa stiu ca mai exista oameni care tin foarte tare unul la altul, in ciuda faptului ca parca toate-s impotriva lor.

 

Am punctat pentru partea a doua; cu prima nu sunt de acord :) .E bine totusi ca viata nu e atat de seaca, bazata doar pe calcule, probabilitati, mize de atins.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Impresionant, zic eu, e sa il intelegi pe celalalt, sa incerci sa te pui in pielea lui, sa ii porti de grija, sa nu-l parasesti nici atunci cand toata lumea o face etc.

Si eu gândesc la fel. Sau gândeam la fel. Am fost într-o situație similară, dar mai era o problemă: ea se temea de intimitate (că tot vorbirăm despre asta). Cu cât aveam mai multă răbdare și cu cât încercam să o înțeleg mai mult, cu atât mă respingea mai mult. În același timp o îngrozea gândul că as fi putut să o părăsesc. La un moment dat am realizat că mă iubesc mai mult pe mine decât o iubesc pe ea. E firesc să fie așa. Pe mine trebuia deci să mă protejez, nu pe ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×