Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Care va fi noua ordine mondiala?

Postări Recomandate

Paul Newman was born on January 26, 1925, in Cleveland Heights, Ohio, and raised in nearby Shaker Heights, the second son of Theresa Garth (née Fetzer, Fetzko, or Fetsko; Slovak: Terézia Fecková;[4][5] 1894–1982) and Arthur Sigmund Newman, Sr. (1893–1950), who ran a sporting goods store.[6][7] His father was Jewish,[8][9][10] the son of Simon Newman and Hannah Cohn, Hungarian Jewish and Polish Jewish emigrants, from Hungary and Congress Poland, respectively.[6][11] Paul's mother was a practitioner of Christian Science. She was born to a Roman Catholic family in Peticse, Zemplén county, in the Kingdom of Hungary, Austro-Hungarian Empire (present-day Ptičie, Slovakia).[5][12][13][14] Newman's mother worked in his father's store, while raising Paul and his elder brother, Arthur

Kirk Douglas was born Issur Danielovitch (Belarusian: Ісур Даніелoвіч, Russian: Иссур Даниелович, Yiddish: איסור דאַניעלאָוויטש) in Amsterdam, New York, on December 9, 1916, the son of Bryna "Bertha" (née Sanglel) and Herschel "Harry" Danielovitch.[3] His parents were immigrants from Chavusy, Mogilev Governorate, in the Russian Empire (present-day Belarus),[4][5][6][7][8][9] and the family spoke Yiddish at home.

Tony Curtis was born Bernard Schwartz on June 3, 1925, at the Fifth Avenue Hospital corner of East 105th Street in East Harlem, Manhattan the first of three boys born to Helen (née Klein) and Emanuel Schwartz.[3][4]

His parents were Jewish emigrants from Hungary: his father was born in Ópályi, near Mátészalka, and his mother was a native of Michalovce, Slovakia; she later said she arrived in the U.S. from Vaľkovo, Slovakia.[5] He spoke only Hungarian until the age of six, delaying his schooling.[6] His father was a tailor and the family lived in the back of the shop. His mother was later diagnosed with schizophrenia. His youngest brother Robert was institutionalized with the same mental illness.

When Curtis was eight, he and his brother Julius were placed in an orphanage for a month because their parents could not afford to feed them. 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost curios sa stiu varsta lui Medvedev, mana dreapta si cel mai probabil succesorul lui Putin.

On 11/1/2023 at 10:42 PM, Vriies said:

Chiar nu știam că Paul Newman, Kirk Douglas sau Tony Curtis erau evrei sau, mă rog, născuți din părinți evrei. Acum aflu și eu, pentru că nu m-a interesat aspectul. Pentru mine au fost doar niște actori deosebiți. 

Se spune ca evreii conduc lumea, pai hai sa facem apologia evreilor.

Fiind inteligent cred ca ti-a placut si serialul Seinfeld al lui Jerry Seinfeld, tot evreu, ca si George Costanza , actor evreu al carui tata in film e tot un actor evreu.

Dar pentru ca veni vorba de evrei - traficanti de arme, ce ar fi facut americanii fara bomba atomica creata tot de evrei? (Einstein, Niels Bohr, R. Oppenheimer, Eduard Teller?)

Tu Vriies spui ca-ti place psihologia, apăi toți psihoterapeutii autori de psihoterapii au fost evrei. Toti fara exceptie.

Si daca evreii au luat 1/3 cel putin dintre premiile Nobel (Alfred Nobel a fost tot evreu), atunci este firesc ca cei multi, prosti si saraci, si obligatoriu defavorizati ai sortii, sa-i urasca pe evrei.

Acuma de ce un popor asa de mic a avut si are atatea elite ar insemna sa dau citate din Biblie si  nu e locul aici. Evreii au fost mereu fruntea pe oriunde, si in Egipt cand au fost robi 400 de ani, si in Babilon (70 de ani) si in Europa (2 mii de ani). 

Ce spune Dumnezeu despre evrei: spune ca sunt lumina ochilor Lui si oricine-i va binecuvanta, va fi binecuvantat si oricine-i va blestema va fi blestemat. Mai spune ca ei nu au fost nimiciti (ca alte popoare care astazi nu mai sunt) din pricina parintilor lor (patriarhii biblici) care au fost iubiti. Insusi Dumnezeu se recomanda prin "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov".

Mai multe nu spun din Biblie.

Personal ma trag din parinti semodocti, atei si antisemiti dar suficient de inteligenti incat sa nu voteze partide ca AUR. Nu sunt nationalist, nu iubesc folclorul si in afara de mancare si peisajele din tara asta nu-mi place nimic. Consider o fatalitate ca m-am nascut in Romania din niste parinti psihopati (dar instariti) insa se putea mult mai rau.

Intamplator tot un evreu psihoterapeut mi-a deschis ochii pentru ca de la românii care se dau "înțelepți" nu am putut vedea și învăța nimic.

Cred ce a spus acel german ca a fi român nu e o nație, ci o profesie (cea mai veche din lume, aceea de curvă).

Si acum sa revin mai ON TOPIC

Ieri m-am ingrozit cand am constatat ca mana dreapta a lui Putin (71 ani) este Medvedev, mult mai radical ca Putin, si că are doar 58 de ani. Medvedev cu siguranta a fost si va fi succesorul lui Putin in caz ca Putin se retrage (nu are cine sa-l "retraga" fizic).

Asa ca de ruși nu scapam, și partea proasta e ca SUA nu poate sa sustina energetic UE cu gazele lor de șist.

Gaza, Cisiordania, Westbank in Israel vor fi ocupate si filistenii, edomitii si moabitii (urmasii din incest ai fiilor lui Lot cu fiicele lui) care azi isi zic palestinieni, vor fi complet marginalizati. Astfel, antisemitismul in lume va exploda iar OPEC-ul sigur nu ne va iubi.

China daca pune mana pe Taiwan, va prelua total controlul asupra lumii dpdv tehnologic. America va avea pixul (dolarii) si bâta (bombele nucleare). Din natiune indispensabila cum o declara Biden va deveni dispensabila.

Asa ca viitorul SUA s-ar putea sa arate asa:

 

Pe noi ne asteapta asta, cu sprijin chinezesc

 

 

 

005201.jpg

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Avalon73 said:

 

Fiind inteligent cred ca ti-a placut si serialul Seinfeld al lui Jerry Seinfeld, tot evreu, ca si George Costanza , actor evreu al carui tata in film e tot un actor evreu.

 

Dar pentru ca veni vorba de evrei - traficanti de arme, ce ar fi facut americanii fara bomba atomica creata tot de evrei? (Einstein, Niels Bohr, R. Oppenheimer, Eduard Teller?)

 

Tu Vriies spui ca-ti place psihologia, apăi toți psihoterapeutii autori de psihoterapii au fost evrei. Toti fara exceptie. 

 

Personal ma trag din parinti semodocti, atei si antisemiti dar suficient de inteligenti incat sa nu voteze partide ca AUR. Nu sunt nationalist, nu iubesc folclorul si in afara de mancare si peisajele din tara asta nu-mi place nimic. Consider o fatalitate ca m-am nascut in Romania din niste parinti psihopati (dar instariti) insa se putea mult mai rau.

 

 

Pot să zic că serialul a fost haios, dar n-am fost fan al acestuia. 

 

Oppenheimer este considerat tăticul bombei atomice, fiind director al Manhatten Project care a pus pe rol prima bombă atomică. Teller și Niels Bohr sunt și ei pe acolo. Însă Einstein, din căte știu, nu a jucat niciun rol în MP. Dacă mă înșel, chiar te rog să-mi spui.

 

Da, îmi place. Chiar m-am străduit în domeniu într-o perioadă a vieții mele, însă am considerat că e bine să rămân tot inginer. Acum, na, nu știam că toți psihoterapeuții au fost evrei, acum aud de la tine. O să verific și eu.

 

Aici aș zice că greșești, considerând un rău, o fatalitate, faptul că te-ai născut în România. Sigur că mai ai timp să reflectezi asupra acestui aspect. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/8/2023 at 9:38 PM, Vriies said:

Acum, na, nu știam că toți psihoterapeuții au fost evrei, acum aud de la tine. O să verific și eu.

 

Creatorii psihoterapiilor am spus ca au fost evrei, nu toti psihoterapeutii care le și practică sau au practicat de-a lungul timpului.

Iata lista cu ei:

Sigmund Freud (Psihanaliza)
Anna Freud - fiica lui Freud (Psihanaliza) a descris mecanismele inconstiente de defensa
Karl Jung  (a studiat inconstientul colectiv al germanilor)
Abraham Maslow (piramida lui Maslow)
Erik Erikson (psihologia varstelor)
Eric Berne (Bernstein) (AT) plus colaboratorii, sotii Goulding, Karpman, Taibi Kahler
Claude Steiner (AT)
Fanita English (AT), emigranta românca de origine evreica
Alfred Adler (despre vanitate)
Melanie Klein (Psihanaliza)
Ferenczi Sándor (Psihanaliza), maghiar etnic evreu
Erich Fromm
Fritz Perls (Gestalt)
Jacob Levy Moreno (Psihodrama)
Viktor Frankl (Logoterapia)
Dr. Howard M. Halpern (Cutting Loose), tatal, Samuel, emigrant român de origine evreu
Gabor Maté (Wisdom o trauma) - evreu maghiaro-canadian

.......................

si apropo de viitor, Alvin Toffler a fost tot evreu......socul viitorului este sau poate deveni o psihoza mondiala

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/8/2023 at 9:38 PM, Vriies said:

Pot să zic că serialul a fost haios, dar n-am fost fan al acestuia. 

 

Seinfeld nu a avut succes in România, aici a avut succes Familia Bundy (o versiune americana a lui Las Fierbinti probabil, nu stiu exact dar in orice caz mult mai usor de inteles pentru "stupid people" - poate realizezi și de ce au avut românii și au atâtea nulități)

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/8/2023 at 9:38 PM, Vriies said:

Oppenheimer este considerat tăticul bombei atomice, fiind director al Manhatten Project care a pus pe rol prima bombă atomică. Teller și Niels Bohr sunt și ei pe acolo. Însă Einstein, din căte știu, nu a jucat niciun rol în MP. Dacă mă înșel, chiar te rog să-mi spui.

 

Einstein a tras sforile pe langa presedintii americani, Truman si Roosevelt, ca americanii sa faca si sa foloseasca primii bomba nucleara altfel o faceau nazistii. Einstein era deja celebru si avea autoritate stiintifica. Dupa evenimente, tinea conferinte de pace la ONU contra bombelor nucleare.

Editat de Avalon73
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si acum sa revenim putin ON TOPIC

Americanii zic, follow the gun smoke! Observand poporul evreu, care este total deosebit de toate popoarele, el fiind fumul care pleaca de pe țeava puștii Ălui de Sus, pot personal, e o alegere personala, sa ma conving ca exista o forță suprema care guvernează totul și că nimic nu e la întâmplare. Asta mă ajută să mă poziționez de partea învingătoare și să nu mă piș contra vântului cum o fac de zeci de ani cei din Gaza de exemplu sau islamiștii în general, al căror Allah Dumnezeu, nu există. Ca dacă ar exista, avea grijă de sufletul lor.

 

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/1/2023 at 10:42 PM, Vriies said:

Chiar nu știam că Paul Newman, Kirk Douglas sau Tony Curtis erau evrei sau, mă rog, născuți din părinți evrei. Acum aflu și eu, pentru că nu m-a interesat aspectul. Pentru mine au fost doar niște actori deosebiți. 

pana si Iliescu are genealogie evreiasca

nu acest aspect este de condamnat, ci doar RAUTATEA acestora, rautate manifestata prin actiuni contra umanitatii pe motiv de TALMUD 

evreii si-au creat un scut numit holocaust astfel incat sa nu mai fie cumva ostracizati pentru ceea ce au facut, fac sau vor face

i-a dus capul

ieri, azi si maine...daca spui ceva impotriva lor vei fi considerat antisemit

dar

daca stai de vorba cu adevaratii evrei, lucrurile nu stau intocmai cum ni se prezinta oficial

inca un motiv pentru anti-sistem....sistemul oficial prezinta lucruruile anapoda si deformate

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca actorii nu joaca cum vor evreii care detin si toata industria filmului, sint dati afara imediat de acolo, iar filmele lor nu se va mai vedea niciodata.  Parca nici n-au existat vreodata.  Am observat ca rolurile sint aranjate sa para ca non evreii sint parca inferiori in orice film, femeile mai ales, de asta Sophia Loren a refuzat sa joace in film dupa ce a citit scenariul.  Mereu apar ca nestiutoare, hoate de lucruri marunte, mincinoase si unu de al lor o ridica din mocirla spre un Happy Ending.   De asta de o vreme buna nu ma mai duc la cinema, nu cumpar NETFLIX sau alte canale sa vad filme.   Din 18 luna asta ne-au mai scos 2 canale din Pachetul de programe pentru care platim $180 pe luna din care ne uitam la vreo 10 canale numai ca restul nu ne preocupa dar nici nu reduc din plata abonamentului.   Si pe asta controleaza, defapt toata Amerika este al lor de o vreme.       

Ne scoate si traditiile incet si nimeni nu spune nimic, defapt nici de Craciun nu se mai saluta cu Marry Christmas, nu se decoreaza in magazine ca atare si nu se vinde brazi in fata alimentarilor ca altadata.   Sint strict interzise aceste obiceiuri si s-ar pretinde sa le iubim, altfel ... nu stiu ce s-ar intampla. 

Insa in alimentari se vand liste luminari mici pentru ei, este un loc special cu marfuri Kosher,  ca si alimentarile sint ale lor.   

Bill Gates investeste in Carne Artificiala sa se scoata si fermele de animale din functie pe motiv de poluarea aerului prin basinile lor.     De asta el voia sa cumpere pamanturile populatiei sa ramanem la mana evreilor ca scalvi, sa n-avem proprietate personala, ca odata pamantul este al tau, nu este al altuia daca este si achitat.    Ce sa mai zic.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, The Unknown said:

Daca actorii nu joaca cum vor evreii care detin si toata industria filmului, sint dati afara imediat de acolo, iar filmele lor nu se va mai vedea niciodata.

 Am observat ca rolurile sint aranjate sa para ...Ce sa mai zic.

 

manipulare

ce sa mai zici?

astia chiar vor sa credem cum ca WEF reprezinta ceva in vietile noastre...

rahat!

doar ni se baga pe gat cum ca asa gandesc ei, cei de la acest forum

industria filmului a avut pasi de urmat pentru ca au primit finante

prin finante s-au promovat multe aberatii

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×