Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Care va fi noua ordine mondiala?

Postări Recomandate

S-a mai incercat de multe ori. Cel mai mare proiect de genul s-a numit Jonestown. :) Nu stiu de ce dar asemenea comunitati par sa fie bazate pe radicalism idelogic, de multe ori ascunzandu-se in spatele religiei, la care se adauga inercarea de autosuficienta si inchiderea fata de restul societatii.

 

De fapt exista si azi, cu siguranta. Nu am auzit insa de vreuna care sa se organizeze in mod democratic (or fi, nu stiu).

 

A, acum vad si paragraful de jos, sa nu venim cu critici cretine ca ar fi secta. :) Scuze dar eu numai in contextul asta am vazut asa ceva (exemplele fiind numeroase).

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda.

Daca Stu si cei ca Stu se apuca de agricultura cu siguranta lucrurile se vor imbunatati.

 

Super, dar nu asta era ideea.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vb de agricultura, ci de umanitate. De indicibilul care defineste spiritul uman in aventura cunoasterii. De conditia umana transgresata. Voiculescu si cu steindhardt stand la un pahar de vorba.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am spus viziune.

Nu utopie.

 

Oamenii nu pot convietui ca fratii, decat atunci cand nu au de ales. Iar drama trece, ne obisnuim cu ea sau devenim fanatici. Una din doua.

In rest, gloata o pune pe intreceri si inventeaza imagini de reper si da note.

 

Singura ciorba pe care o putem imparti cu adevarat e cea amara. Ca sa ne simtim utili altora.

In rest ne putem tolera si conlucra impreuna cat sa ne mai tolereze si pe noi natura. Sa devenim aliatii ei.

Ca nu avem de ales.

That is.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, King, dar hai sa incercam intai care ne sunt prioritatile, pe care trebuie sa le punem cumva in practica, in paralel cu deschiderea spirituala de care ai amintit.

 

Solutii precum:

-agricultura urbana

-permacultura

-sustinerea fermelor mici

 

Asadar, care e solutia? Cum facem si noi ceva in stil Islanda 2010?

 

Solutiile propuse sunt in regula, desi in cazul acutizarii problemei cu insuficienta hranei cred ca tarile cu un potential agricol scazut vor fi cele mai afectate. In Romania s-ar trece rapid la economia naturala si la comunitatile locale, oricum inca exista multe ferme mici si culturi proprii care pot asigura indestularea familiala. Deci la noi, raportandu-ne la numarul populatiei, nu ar fi probleme. Cu lenea e mai mult de lupta.

Conceptul de agricultura urbana mi se pare greu de aplicat si costisitor. Si uniformizarea alocarii resurselor e extrem de greu de realizat, la un anumit punct chiar va trebui facuta stramutarea unor comunitati fata de care e prea dificil sa transporti hrana, eventual si perisabila, la intervale regulate si in cantitati mari pentru a asigura subzistenta.

Sunt chestiuni ce necesita cheltuieli enorme si timp, daca nu se incepe deja aplicarea unor solutii in loc sa construim cine stie ce creiere si armament, vorba lui master, nu vad sansa unui viitor sustenabil din punct de vedere economic. Din contra, acum e sumbru. Sunt milioane de oameni care efectiv nu au ce manca.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ti se pare atat de costisitor conceptul de agricultura urbana?

In primul rand, in alte tari acoperusurile sunt impanzite cu verdeata...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce e de facut, asadar?

 

 

Nimic, istoria se repeta iar oamenii nu invata nimic din ea. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, hai.

Oamenii au mai invatat din istorii.

 

Poate nu toti si nu aceleasi istorii, dar nu e ca si cum nu ar invata nimeni nimic din nicio greseala.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×