Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Concluzia trista a romanului care a reusit surpriza la Olimpiada: Imi plang de mila

 

 

 

La 19 ani, Robert Glinta a depasit toate asteptarile si s-a calificat in finala probei de natatie, 100 de metri spate, fiind si cel mai tanar inotator intrat in aceasta cursa.

Chiar daca a incheiat pe pozitia a opta, performanta lui Glinta este una remarcabila.

 

La finalul intrecerii, sportivul nostru a vorbit despre conditiile in care se pregateste si concureaza, comparativ cu cele ale competitorilor sai.  

 

Am avut trei finale ca incarcatura, practic, pentru mine. Si refacerea este dificila. De aceea spun ca sunt multumit.

 

Cand ma uit la americani cum se refac imi plang de mila.  La noi refacerea este baie cu gheata, masaj si hai la somn!", a spus Glinta. 

Robert Glinta este unul dintre putinii sportivi romani cu rezultate peste asteptari la editia 2016 a Jocurilor Olimpice.

Am vazut aceasta proba in direct ca n-a durat mult, de 4 ori se intorc in piscina si se decalara castigatorul.   A fost pe ultimul loc, al 8-lea tot timpul atletul roman, la marginea piscinei, pana sa-i zic un story lui Hombre, era deja gata cu inotul de acest tip, barbati.    

 

 

Ungurii au deja 3 medalii de aur, 2 la inot si 1 la scrima sint doua femei tinere castigatoarele.

********************

 

Ana Maria Brânză a RĂBUFNIT, după criticile aduse sportivilor la Olimpiadă   Sportivii români nu se descurcă prea bine la Olimpice de la Rio, iar din țară a început să curgă valul de critici, atât din partea foștilor mari sportivi, cât și din partea suporterilor. Ana Maria Brânză (actual Popescu), vicecampioană olimpică la scrimă și multiplă campioană mondială, transmite un mesaj extrem de dur contestatarilor și îi apără pe sportivii români.

”Pentru un sportiv de performanta, durerea esecului de la JO nu are margini si nu trece niciodata" ...

 

 

Cel mai mult jignesc cei de acasa mereu, pe langa tot feluri de probleme la nivel de acomodare, mai primesc cririci si de acasa.   Pe aceste meleaguri pana si aerul e alta pana te obisnuiesti cu el.  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aflat la Rio de Janeiro, Cozmin Gușă spune ce se întâmplă în lotul olimpic: 'E deplorabil'
 
 
Cozmin Guşă e prezent, în aceste zile, la Rio de Janeiro pentru a susţine sportivii români la Jocurile Olimpice. El a comentat semnalul de alarmă pe care l-au tras şefii sportului românesc, în urma rezultatelor dezamăgitoare.

Alin Petrache, Ioan Dobrescu şi Elisabeta Lipă au izbucnit la Casa României, unde a avut loc întâlnirea cu Diaspora.

Șeful COSR Alin Petrache părea cel mai afectat. "Au fost ratate toate șansele de medalii din primele trei zile, medalii ce păreau nu sigure, dar extrem de probabile", a spus el.

 

Elisabeta Lipă, ministrul Sportului a continuat. "Simt că mâine vreau să plec acasă. De când eram sportiv la Olimpiade țin minte că aveam un avizier la delegația României din satul olimpic. În trei zile, lista se umplea cu numele medaliaților".

Cozmin Guşă a comentat la Realitatea TV. "E interventia unui spectator al catorva sporturi alaturi de care am fost in ultimii 20 de ani. E un moment important pentru toate natiunile lumii. Pentru Romania, nu este un moment placut.

 

Intre Alin Petrache si Elisabeta Lipa e o amicitie veche. Ieri mi-am petrecut cu amandoi cateva ore. Doi amici pot sa discute, asta nu inseamna ca se cearta. Ambii au acelaşi scop: reincadrarea sportului romanesc pe o anumita linie. Acum, nu suntem pe nicio linie. Am vazut postarea Ana Mariei Brânză, care era nemultumita ca vin foarte multe critici la adresa sportivilor, care fac cam tot ce pot astăzi pentru a reprezenta Romania la un nivel corespunzator.

 

Suntem intr o faza a declinului cvasitotal, care a inceput dupa 1990. Am trait din slanina acumulata in decursul anilor comunistilor, cand s-a investit in sport. În continuare, Nadia este cel mai valoros si apreciat roman. Se plimba inconjurata de sute de fani. Marius Vizer este apreciat ca fiind cel mai bun conducator de Federatie din lume. Lipa este si ea respectata. Traim din amintiri. Prezentul nu ne ofera mare lucru. Romanii sunt putini prezenţi in sala. La meciul de handbal cu Angola, eram vreo 20 de romani in sala.

 

In Brazilia este veselie mare, super securitate. Se vede un lucru: diferenta intre forta si interesul tarilor. Sunt tari care au investit mult in acest eveniment. Se vede interesul statului. La noi, s-au cautat vinovati: jucatorul, antrenorul sau presedintele de federatie.

Vreau sa se retina: intr-un stat totalitar, statul sustine sportul fara echivoc, pentru ca genereaza respect international. Intr-o tara democratica, statul ofera conditii pentru companiile private care sa poate fi incurajate sa sustina sportul respectiv.

 

Starea Romaniei, cu acesti 100 de sportivi care nu mai pot face mare lucru, este deplorabila. Starea natiei romanesti este starea sportului. Atat de jos a ajuns Romania, si nu doar in sport. La nivelul invatamantului suntem acolo, poate mai jos. La sanatate suntem acolo, poate mai jos. Care sunt vinovatii? De 2 categorii: liderii care au condus Romania dupa '89 şi spectatorii care am votat atat de prost niste lideri care n-au avut grija de sportul din Romania. N-am vazut sefii de stat sa fie interesati de starea sportului. Odata l-am vazut pe Basescu cand a tras cateva suturi la poarta, la handbal.

 

A cerut cineva unui politician sa introduca in scoli mai mult sport? N-a cerut. Cetatenii Romaniei si liderii politici n-au facut nimic pentru sport, pentru a se bucura de aceste evenimente internationale. Ne simtim umiliti si plecam invinsi. Revolta este un act de fariseism. Vinovatii suntem cu totii: spectatori, telespectatori şi lideri ai Romaniei. Sa dai vina pe altii este un reflex romanesc care a ajuns sport national.   

 

Important este si ce spun cei de la Comitetul Olimpic. Baza strategiei trebuie sa ne-o punem la COSR. Şi acolo strategiile gresite de-a lungul vremii au generat aceste rezultate. Ţiriac imi este simpatic, dar nu vorbeste de propriile mandate de la conducerea COSR. Nu-mi place sa cred ca ar fi sfatuit-o pe Simona Halep sa nu vina la Olimpiada, desi ar fi avut sansa la o medalie. Acest pretext, cu Zika, dai cu tunul si nu gasesti un ţânţar în Brazilia. E un pretext pentru cei care n-au vrut sa-şi reprezinte tara. Îi doresc succes Simonei Halep!

Apropo de conferinta de peste 2 zile: n-au ce sa spuna Petrache si Lipa, decat sa traga un semnal de alarma. Sunt antrenori care nu cunosc limba engleza, nu stiu sa dea o cautare pe Google...

 

Gușă a vorbit și despre Corina Caprioriu. ”Toate laudele pentru ea. Putea sa castige aurul. A fost mai prudenta in semifinala cu brazilianca. In finala mica, Corina, care era net superioara portughezei, a fost pacalita de arbitri, ca sa nu spun furata pe fata. A fost un gust amar pentru toata delegatia. medalia de bronz i-a fost furata. Cand nu-ti merge, nu-ţi merge. Merita laude. Noi am uitat asta cu bunătate. La moda e sa ne injuram, sa ne batem. Nu vine nimeni sa ne faca, la noi acasa, curatenie. Romanii naivi isi inchipuie ca exista vreun salvator. Cineva a distrus solidaritatea in Romanie. Poate cand il vor identifica si restul, va fi mai simplu", a spus el la Realitatea TV.

 

 

*************************************

 

Excelent comentariu!!!  trebuie citit neaprat, doar atit as vrea sa adaug ca in State sau si tari din vest ul europei, scoala nu are clase de sport special care se ocupa de antrenarea talentilor.  Parintii sint cei care il inscrie in cluburi si paltesc antrenor si restul cu avansarea perfectionarii in vederea castigurilor internationale si olimpice.     

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EXPLOZIV! 

 

Primă fabuloasă pentru cecenul care reprezintă România la Jocurile Olimpice 

 

Maşină de lux, un cal pursânge arab şi 10 kilograme de aur

 
 

Sportivul de origine cecena care reprezinta Romania la Jocurile Olimpice de la Rio are promis un bonus fabulos daca va reusi sa castige medalia de aur, potrivit ziare.com

Presedintele Federatiei Romane de Lupte, Razvan Parcalab, a dezvaluit ca tocmai temutul lider al Ceceniei, Ramzan Kadyrov, este cel care ii va oferi luptatorului Albert Saritov o prima de victorie inedita si, in acelasi timp, foarte valoroasa: un autoturism de lux, un pursange arab si 10 kilograme de aur!

Seful forului roman a povestit in Gazeta Sporturilor cum a ajuns un sportiv din Cecenia sa reprezinte Romania la Jocurile Olimpice, el dezvaluind si cum s-a implicat Kadyrov in acest demers.

„Am ajuns la el prin antrenorul lotului, Anatol Guidea. Guidea, care are dubla cetatenie, bulgara si moldoveneasca, e un tip foarte cunoscut in bransa. Are contacte si relatii foarte bune mai ales in spatiul ex-sovietic. Prin Guidea l-am depistat pe Saritov. Baiatul e cecen si ar fi trebuit sa concureze pentru Rusia la Rio, numai ca antrenorul lotului rus, Dzhambulat Tedeev, are si el preferintele si simpatiile lui. Oricum, la rusi, la nivelul asta, valorile sunt foarte apropiate. Saritov si-a dat seama ca n-o sa fie selectionat in lotul de lupte al Rusiei pentru Rio si a acceptat sa concureze pentru Romania.
N-a fost insa usor sa-l convingem. Am ajuns cu Guidea pana la presedintele Ceceniei, Ramzan Kadyrov, care a intervenit personal pe langa Saritov. Kadyrov i-a explicat ca indiferent pentru ce tara concureaza, o medalie la Rio va reprezenta un extraordinar castig de imagine pentru tara respectiva, Romania in cazul nostru, pentru el ca sportiv si, nu in ultimul rand, pentru Cecenia, tara sa de bastina. Si Kadyrov i-a facut si o promisiune lui Saritov. Asta o stiu de la baiat si de la Guidea. I-a promis ca daca ia titlul olimpic ii da un Mercedes S-Klasse, un cal arab si 10 kilograme de aur!”, a declarat Parcalab.

Acesta a sustinut in continuare ca prima promisa de liderul cecen este cat se poate de reala.

„Domnule, credeti-ma, nu e o farsa. Saritov si Guidea nici nu stiu ce-i aia o gluma. Saritov, daca iese campion olimpic, are de la presedintele Ceceniei, Ramzan Kadarov, un Mertz, un cal si o punga cu aur! O sa fie cel mai bogat campion olimpic al Romaniei. Si are sanse foarte mari la aurul olimpic, o spun cu mana pe inima! Pe langa pregatirea excelenta facuta cu Anatol Guidea, te rog sa retii ca Saritov vine de la scoala lui Buvaisar Saitiev, care este considerat cel mai valoros luptator al tuturor timpurilor. Saitiev, care e tot cecen, a fost de 3 ori campion olimpic si de cate 6 ori campion mondial si european”, a mai spus acesta.

Si daca Romania nu a castigat pana acum nicio medalie la Jocurile Olimpice de la Rio, presedintele Federatiei de Lupte spune ca cecenul Saritov are sanse mari sa ne aduca tocmai aurul.

„Eu, Razvan Parcalab, garantez ca Saritov urca pe podium la Rio si va spun cu toata convingerea ca are mari sanse la titlul olimpic!”

Saritov va intra in concurs la Rio in chiar ultima zi a Jocurilor Olimpice, pe 21 august.

 

**********************

 

Merge si asa!!! ... credeam ca trebuie sa fie cetatean al tarii pe care-l reprezinta atletul ... 

 

nici bunul Dumnezeu NU garanteaza NIMIC, altminter Presedintele Federatiei Romane de Lupte, Razvan Parcalab,

care dintr-o generozitate nemarginita ofera o mica atentie cecenului ... un Mercedes S-Klasse,  El-Zorab si toata averea lui Ali-Baba din grota.

Ce afacere onorabil care respecta atletii romani, etc., ... dar daca nu va castiga NIMIC???  pe cine il va mai reprezenta el, generosul Parcalab???

   

 

2_46.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serena Williams, campioana olimpica en-titre, eliminata in optimi la Rio

 


​Serena Williams, numarul 1 WTA si campioana olimpica en titre, a fost eliminata in optimile de finala ale probei de simplu feminin din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, fiind invinsa in doua seturi, scor 6-4, 6-3, de ucraineanca Elina Svitolina (20 WTA).

In varsta de 34 de ani, Serena Williams a suferit prima infrangere in cinci intalniri cu Elina Svitolina, pe care o invinsese anul acesta in turul al patrulea de la la Roland Garros, scor 6-1, 6-1.

Serena este a doua favorita eliminata marti de Jocurile Olimpice de la Rio, dupa ce Garbine Muguruza, cap de serie numarul 4, a fost invinsa de portoricana Monica Puig, cu 6-1, 6-1.

In acest moment, in cursa pentru medalii au mai ramas doar doua jucatoare din Top 10 WTA, germanca Angelique Kerber (2 WTA) si americanca Madison Keys (9 WTA).

La sfarsitul saptamanii trecute, Serena Williams a pierdut si in proba de dublu de la JO 2016, in care a facut pereche cu sora sa mai mare, Venus Williams. Surorile Williams, campioanele olimpice en titre, au fost eliminate in primul tur al probei de dublu de perechea ceha Lucie Safarova si Barbora Strycova, scor 6-3, 6-4.

Surorile Williams au fost neinvinse pana la editia din 2016 a Jocurilor Olimpice in proba de dublu feminin, in care au cucerit medaliile de aur de trei ori pana in prezent, la Sydney (2000), Beijing (2008) si Londra (2012).
 
 
*****************
 
M-am enervat la vazul prostului ala de barbat de 31 de ani parca, american, care a castigat aur la inot, uritul ala cu cap si dinti de cal, care in timp ce i se canta imnul nu statea locului, si-a scos si limba la un moment dat si facea mutre de circar, se balanta si a izbucnit in ras, in hohote cu gura mare pana sa termine imnul.  Nu prea am vazut olimpiade de o vreme dar nu tin minte sa fi vazut pe cineva de pe locul 1 sau ultimul cu atat dispret fata de organizatori si restul lumii.    
 
Da' ce frumos si perfect executau fetele din State la gimnastica, una a aterizat perfect fara sa se clatine nici un milimetru, nu tin minte numele lor ... 
Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe una o striga Simone. Cica e fenomenul ultimilor ani. Asa si arata. Dar mi-e frica sa ma gandesc ca viitorul gimnasticii e legat de multa forta fizica asa ca la tenis... :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca va necesita si mai multa forta si munca fizica daca vrea sa si castige gimnasta recunostinte mondiale!

Am citit pe vremuri cat de mult a lucrat Nadia Comanici sa obtina acel rezultat aproape supraomenesc considerat in acele zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am batut si noi pe cineva la handbal feminin - speram sa nu fie doar inceputul :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem și noi o medalie, în sfârșit!

 

„România s-a calificat în finala probei de spadă pe echipe, după o semifinală în care a defilat în faţa Rusiei. S-a terminat 45-31 pentru tricolore, care nu au pierdut niciunul din primele 5 relee.

În finală, Simona Pop, Simona Gherman şi Ana Maria Popescu vor întâlni China, campioana olimpică în exerciţiu şi principala favorită. Asiaticele au trecut în semifinala a doua de Estonia, după o partidă echilibrată doar în prima parte: 45-36.”

 

http://www.digisport.ro/Sport/JOCURILE+OLIMPICE+2016/Speram+la+mai+mult+de+o+medalie+Joi+poate+fi+o+zi+mare+pentru+ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și încă o medalie! Mergea și Tecău s-au calificat și ei în finală, bravo băieți!

 

Prin fetele de la spadă și prin băieții de la tenis, avem și noi o speranță la un aur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×