Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

La spargerea targului in Rio ... atletii parasesc Brazilia.   Ce repede a trecut timpul!!!   Marele star american al piscinei Michael Phelps, 31 de ani cu 5 medalii de aur s-a intors acasa in Phoenix,  Arizona la bebelusul de 3 luni si logodnica sa-si petreaca anii de pensionar azi fiind ziua #1 din acest capitol al vietii in Statul Pensionarilor unde se poate sta in bazin in curte aproape tot timpul anului.    De 1 an s-a mutat si el in Arizona sa fie aproape de antrenorul preferat care l-a ajutat sa ajunga unde este azi.  Cred ca mediul lui de viata este mai mult apa, decat aerul ca la restul omenirii, ca prima zi fara griji si-a petrecut deja in apa, in piscina din curte.

 

Am avut placerea sa vad un meci de fotbal "olimpic" azi, Germania 2 - 0 Nigeria insa nu scorul m-a interesat ci felul cum au jucat.   Parca sint alte reguli sau alti sportivi, nu stiu dar nu pierdeau timpul, alergau pe teren, trimiteau mingea des spre poarta.  A fost interesant de vazut un meci normal de fotbal.

 

Zilele trecute am vazut un portar ranit in timp ce aparea mingea sutat spre el, la  fel eveniment extrem de rar, cred ca primul caz vazut de mine, n-as fi imaginat ca si asta se poate intampla din ce s-a vazut si la EURO 2016, acolo nimeni din portari n-a patit nimic din cate-mi aduc aminte. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Larisa Iordache reaţcionează în scandalul momentului care a izbucnit în timpul Olimpiadei. Larisa a fost rezerva Cătălinei Ponor la Rio şi s-a speculat că ea ar fi ţinut în finala de la bârnă cu americanca Simone Biles în detrimentul Cătălinei. Larisa a intervenit şi a încercat să lămurească întreg scandalul.


Gimnasta Larisa Iordache a declarat, joi, că a ţinut cu Cătălina Ponor în finala de la bârnă şi că regretă că s-a ajuns la această concluzie, după ce s-a speculat că i-ar fi trimis un mesaj de încurajare doar sportivei americane Simone Biles, nu şi coechipierei sale.  Iordache a precizat că i-a scris şi Cătălinei Ponor, chiar înaintea finalei de la bârnă, din 15 august, după ce cu o zi îi trimisese un mesaj similar şi lui Simone Biles. ”Nu ştiu ce a fost cu ea sau ce s-a întâmplat cu ea, pentru ca n-am fost acolo, în arena. Am sperat, bineînţeles, am ţinut cu ea, nu cum se spune aici, la noi în ţară, şi îmi pare tare rău ca s-a ajuns la concluzia asta. Eu am fost alături de ea şi de România. E ţara mea şi o susţin, indiferent de sport sau de orice atlet care este în arena de concurs. Pe Twitter, pe 14 august, i-am transmis lui Simone un mesaj, pentru că şi ea a vorbit foarte frumos despre mine în presa din America şi mi s-a părut foarte drăguţ din partea ei şi foarte normal din partea mea să îi mulţumesc şi, de asemenea, să o apreciez pentru ceea ce face, ea este cine este acum. Pe 15 august, înainte de finala de la bârnă, i-am transmis Cătălinei şi mesaj personal şi pe reţeaua de socializare pe care o am eu. Probabil că lumea a încurcat datele, dar nu am vrut nicio secundă să o ia, aşa cum s-a luat”, a declarat Larisa Iordache pentru DigiSport.


 


Gimnasta a mai spus că speră să se calmeze spiritele. ”Sper să se calmeze spiritele, să se lămurească toţi din acest punct de vedere, pentru că este un pic bulversant cu toate mesajele pe care le primesc şi eu, şi ea, am auzit, şi nu cred că ne face bine. Sper că acum este bine şi că si-a revenit dupa ce s-a întâmplat. Are forţă şi e puternică, aşa cum a fost dintotdeauna”, a mai spus Iordache."


 


*********************************


 


Conteaza la scor cu cine tine un suporter???  la acest nivel intelectual se afla gimnastele sau alti sportivi din echipa olimpica ...  


 


Nu-mi vine sa cred ca din asa copilarii sa se ajunga la discutie ca din cauza asta n-o fi castigat Ponor, e atinsa deja Zika daca poate sa creeze atmosfera negativa sa-si acopere incapacitatea de atleta cu prostii mai mari ca ea!!!  Asa ceva nici de la copiii de gradinita nu ma asteptam sa aud.


 


Cica n-a castigat medalie ca cealalta a tinut cu americanca!!!  Bine a facut!!!   Foarte low class motiv ar fi fost si in cel mai acut comunism.  


Adica a ajuns la Rio pe banii statului si mai critica pe cea care a ramas acasa ... e spalata rau pe creier atleta, de aceea n-a ajuns niciunde si e acum incolo doar in buda cu ea.   Vai de MAMA gimnasticii, oare n-a gustat Ponor nimic la Rio???  Mai lipsea sa acuze ca i s-a luat si cetatenia. 


Dupa asta nimic nu ma mai surprinde.    Aici sint de acuzat si cei care publica asemenea mesaje scandaloase la minus infinit!!! 


Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi noapte la stiri locale ne-au facut public cum s-a comportat marele castigator de multe medale de aur la sosire.  O alta palma primita de celebritate fara minima educatie de acasa care este bazat pe bunatatea sponsorilor care-l lanseaza si-l platesc sa reclame imbracamintea creat pentru sportivi si alte produse.   Oare ce va lucra daca ei inceteaza sa-l mai suporte ... ca totusi nu se califica la pensie de batrinete la 31 de ani desi este in patria pensionarilor :haha:    

 

Pe urma m-am gandit poate inotatorul nostru renumit olimpic a adus inapoi si cativa tintari Zika din Rio, ca s-a grabit acasa la familie, nu s-o fi simtit bine desi nu parea bolnav sau sa aibe ceva cu sanatatea.  Nu voia sa vorbeasca cu reporterii in aeroport DELOC, lucru foarte nepoliticos din partea unui cioplit din lemn dur.   Adica America este la picioarele tale sa te celebreze si tu intorci spatele!!!   Isi tragea de sapca aia in ochi si pleca ca un cocosat cu un rucsac in spinare sa nu dea ochi cu nimeni desi era cam rara circulatia in acel loc al aeroportului ca cei care asteapta n-au acces acolo din 9/11 si el fiind inalt nu se putea ascunde.  

 

Ponor sau alta n-ar fi refuzat o primire fastuoasa "a la american" cred ca avea ceva la board "pestele asta electric"  si nu voia sa fie intrebat si despre ce se tot specula ca ar fi sub influenta de ceva, dar nu s-a analizat nimic din cate se vede ca a concurat si a castigat multe medalii.   Gurile rele mai spuneau ca unii inotatori aveau un curent mai mare si mai puternic de apa din spate decat altii care-i ajuta la inaintere mai rapida.   Sint idei foarte sofisticate si bine pre_gandite dar ireale pentru mine.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Măsuri incredibile în Iran: Olimpiada este cenzurată la TV / VIDEO
 
media-147163076867588500.jpg
 

Situație incredibilă în Iran, acolo unde oamenii nu pre înțeleg mai nimic din Jocurile Olimpice. În proba de atletism, spre exemplu, imaginile sportivilor care aleargă în costumul specific, sunt blurate cu X-uri.

Astfel, oamenii nu văd decât niște X-uri care aleargă pe pistă. Această măsură a fost luată pentru ca bărbații care urmăresc acest această competiție să nu aibă impulsuri sexuale necontrolate văzând sportivele îmbrăcatele sumar.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne-au mai aratat mai demult la stiri ce vad oamenii la TV in lumea islamica, nu numai la evenimente sportive, dar si filmele sint cenzurate la greu.  Nici o scena cu pupaturi nu exista decat mama pe noul nascut ca asta se intampla mult in vietile lor.   Femeia apare mereu imbracata cum le place, nu zice nimic decat daca-i scena de tribunal, sau daca e servitoare si e aruncat din casa sau asemanatoare.  Filme ca Love Story, sau Pe Aripile Vantului n-au existat vreodata, doar Tora, Tora, Tora unde nu joaca nici o femeie sau The Dirty Dozen ... filme cowboy doar partea cu gonit animale si impuscaturi.

 

Cuvantul SPORT nu este una de larga folosinta si deloc in scoli si intre fete mai ales.   Acolo unde si la culcare se duc bine infofoliti in caftane, nu se imagineaza ca undeva pe planeta se intampla viata altfel.  Pana si computerul este bine monitorizat si nu se poate prinde ce se intampla pe aici intre albi.   Cei interesati de sport sint bogatii care pleaca pentru aceste evenimente in alte tari.   

 

 

Nu stiu cum ii spune la acea ramura din atletism cand se merge dar mai repede unde participantii par a fi handicapati fizic ca genunchii trebuie sa fie intr-o anumita pozitie si un picior mereu pe asfalt, ocolesc o pista de 2 km de 25 de ori si sint imbracati in niste chilotei ultra scurte la picioruse ... acum 3 zile am vazut evenimentul olimpic, barbati si femei intr-un loc faceau turul iar unu destul de avansat in acest stil de mers era in alb, curios restul sportivilor aveau de culoare mai inchisa.   La un moment dat e adus in prim plan pe ecran cand observ ca e cam deplasat scena cu el, chiar obscen/indecent ca organul lui e cam activ pe acolo ceea ce n-am mai vazut.  Imediat a disparut el de pe scena de prim plan ca au dus camerele in spatele atletilor din concurs si cand au revenit, el nu mai era printre participanti.   Pe urma au afisat regulile jocului ... ca oricare jucator poate fi eliminat fara preaviz daca se observa ceva ce nu apartine de sport.  

 

Cred ca tipul a facut intentionat ca la altii nu s-a observat asa ceva desi au alergat mult mai mult ca el.   

 

Ce nu s-a intamplat in aceasta olimpiada?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata, Rio se apropie de sfârșit  și iată câteva din sporturile echipă...

 

Polo

Finala feminină: SUA-Italia 12-5

Finala masculină: Serbia-Croația 11-7

 

Fotbal 

Finala feminină: Germania-Suedia 2-1

Finala masculină: Brazilia-Germania 1-1; 5-4 după lov de la 11 m

 

Volei 

Finala feminină: China-Serbia 3-2

Finala masculină: Brazilia-Italia 3-0

 

Baschet

Finala feminină: SUA-Spania 101-72

Finala masculină: SUA-Serbia (se joacă la această oră)

 

Handbal

Finala feminină: Rusia-Franța 22-19

Finala masculină: Danemarca - Franța 28-26

 
 
România termină cam pe poziția 47 în clamentul pe națiuni, după ce a fost depășită de Turcia și Azerbaidjan, având una din cele mai proate prestații din perioada modernă, să zicem așa.
Eh, să sperăm că de aici încolo va fi loc de mult mai bine în sport, ca și în celelalte sectoare ale vieții de zi ci zi...
Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
România câștigă a cincea medalie la Olimpiadă, printr-un sportiv naturalizat

 

 

Albert Saritov, primul sportiv naturalizat care a reprezentat România la o ediția a Jocurilor Olimpice, a câștigat medalia de bronz la lupte libere, la categoria 97 de kg, a cincea pentru România la JO de la Rio.
Sportivul român de origine rusă Albert Saritov a cucerit medalie de bronz la categoria 97 kg la lupte libere, duminică, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce l-a învins în meciul decisiv pe georgianul Elizbar Odikadze, potrivit Agerpres.

Saritov (31 ani), naturalizat anul acesta, s-a impus cu scorul de 10-0 la puncte tehnice (4-0 la puncte de clasificare).

 

România mai are încă patru medalii la JO; aur prin echipa feminină de spadă; argint prin Horia Tecău şi Florin Mergea; bronz prin echipajul de 8+1 la canotaj şi Gabriel Sâncrăian la haltere.

Saritov a trecut în recalificări de cubanezul Javier Cortina Lacerra (8-1 puncte tehnice, 3-1 la puncte de clasificare).

Albert Saritov (31 ani), care a reprezentat Rusia, dar a fost naturalizat anul acesta, a trecut în optimi de moldoveanul Nicolai Ceban, iar în sferturi a fost întrecut de americanul Kyle Snyder.

Apoi, în meciul pentru medalia de bronz, Saritov a luptat cu georgianul Elizbar Odikadze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iote că la asta nu mă mai așteptam, adicătelea, să mai luăm o medalie la JO, fie ea și de bronz. Acum, na, pe de o parte mă bucur și râd cu un ochi că mai luarăm o medalie și ne mai îmbunătățirăm un picuț poziția în clasamentul pe națiuni. Pe de altă parte, însă, e clar că plâng cu celălalt ochi, când mă gândesc că sportul nostru, în general, a luat-o mult în jos...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-au terminat jocurile? Nu am apucat sa vad nimic, dar NIMIC! 

 

Eh, se cam terminară și SUA  bătură Serbia în finala de la baschet masculin :D

Da, pe bune, una peste alta nici io nu văzui mare lucru de la Rio. Doar așa, pe ici pe colo și mai mult rezumate. Și când te gândești că odinioară eram numai ochi și urechi. Hmm, se vede treaba că nu ne mai arde așa de sport, că avem alte probleme existențiale...e cam trist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, asta e. Olandezii au condiții de a face sport, infrastructură, terenuri, săli de sport, proiecte, alea-alea. Odinioară exista și la noi așa ceva și luam la JO chiar mai multe medalii decât 19. Dar acum?...Scapă cine poate! Așa că ce să mai vorbim de rezultate sportive când noi abia mai respirăm. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×