Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate



Româncele fac legea în Brazilia: Irina Begu şi Ana Bogdan, în semifinale la Florianopolis

Jucătoarele române de tenis Irina Begu și Ana Bogdan s-au calificat, miercuri, în semifinalele turneului WTA de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Begu (25 ani, 31 WTA), a doua favorită, a trecut de japoneza Nao Hibino (21 ani, 84 WTA), cap de serie numărul șapte, cu 6-2, 6-4.

Ana Bogdan (23 ani, 127 WTA) a reușit să se califice în premieră într-o semifinală de turneu WTA, după o victorie în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, cu ucraineanca Liudmila Kicenok (24 ani, 363 WTA), venită din postura de lucky loser.

Fiecare româncă și-a asigurat un cec de 11.500 dolari și 110 puncte WTA. Ana Bogdan va juca în penultimul act contra unguroaicei Timea Babos (N. 6), care a dispus de letona Jelena Ostapenko (N. 4) în trei seturi, cu 4-6, 6-3, 6-2. Adversara Irinei Begu va fi nipona Naomi Osaka (N. 8) sau portoricana Monica Puig (a treia favorită), anunţă



Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vineri 5 august, ora 20 (la noi ora 2,00), începe cea mai importantă competiție sportivă a planetei, recte Olimpiada de vară de la Rio. Ceremonia de deschidere (precum și întreaga competiție) va fi transmisă pe canalele TVR. 

 

*

Totuși, putem spune că Olimpiada a început! Astfel, în noaptea de 4 spre 5 august deja a început fotbalul. Iată și primele rezultate:

 

GRUPA A
Brazilia - Africa de Sud 0-0
Irak - Danemarca 0-0

GRUPA B
Nigeria - Japonia 5-4
Suedia - Columbia 2-2

GRUPA C
Fiji - Coreea de Sud 0-8
Mexic - Germania 2-2

GRUPA D
Portugalia - Argentina 2-0
Honduras - Algeria 3-2

 

 


Un picuț din istorie...

 

Anul 776 î.Hr. se presupune că ar marca începutul Jocurilor Olimpice, deși data reală a primelor jocuri este necunoscută. Tradiția ne spune că Jocurile Olimpice (Olympiakoi Agones) s-au născut în Grecia antică și constau în competiții atletice care erau însoțite de jertfe închinate zeilor. Se desfășurau din patru în patru ani, vara, în zilele sărbătorii lui Zeus Olimpianul și participau doar bărbații de origine grecească - femeile și sclavii nu aveau ce căuta - iar intervalul dintre două ediții se numea „olimpiadă”.

Se spune că pe timpul desfășurării lor (cam 5 zile), înceta orice conflict politic și militar înstituindu-se așa-numita „pace olimpică”. 

Întrecerile erau diverse și includeau concursuri de alergare pe diferite distanțe, călărie, curse de care trase de cai, aruncarea discului, aruncarea suliței, săritura în lungime, lupte, box, pancration (o combinație între lupte și box, un fel de MMA din zilele noastre). 

Ultima ediție a jocurilor ar fi avut loc prin anul 392, acestea fiind interzise de împăratul roman Teodosiu I. Acesta, fiind creștin, a hotărât să pună capăt tradițiilor legate de religiile păgâne. 

 


Jocurile Olimpice moderne

 

 

Prima ediție a Jocurilor Olimpice moderne s-a desfășurat la Atena, în 1896 din inițiativa lui Pierre de Coubertin.

Au participat 14 țări și 241 de sportivi care s-au întrecut în 43 de probe din 9 sporturi. Conform standardelor de azi, numărul participanților ar fi unul mic, însă pentru acea vreme a fost cea mai mare participare internațională la un eveniment sportiv.  

 

În spiritul tradiției antice grecești, femeile nu au luat parte la aceste prime întreceri olimpice. Bineînțeles că au fost proteste încă de a doua zi, așa că de la următoarele ediții au început să vină și femeile...

De remarcat că  De Coubertin și CIO de atunci au propus atunci ca Jocurile Olimpice să se desfășoare pe viitor numai în Grecia. Din fericire pentru lumea sportului propunerea nu a primit curs, astfel că începând cu ediția următoare - Paris, 1900 - Jocurile Olimpice au început să se desfășoare peste tot.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Participarea României la JO de vară

 

România a participat, începând cu 1900 (prima participare din istoria modernă), la 20 de ediții ale JO de vară, obținând un total de 301 medalii : 88 aur, 94 ag, 119 bz. O fi mult, o fi puțin? Eh, pentru o țărișoară nu neapărat mare, aflată la estul „vestului civilizat” :biggrin:, zic eu că ar fi suficient. 

Prima medalie olimpică am luat-o la Paris, în 1924 (un bronz la rugby - din trei participante!), iar cele mai multe le-am obținut în 1984 la Los Angeles, 53, wow! Bine, atunci a fost chestia cu boicotul, URSS și RDG nu au participat, însă performanța rămâne una istorică și greu de egalat pe viitor!

 

 

 

Șanse pentru noi, pentru România, la medalii, la Rio?

 

Mici, destul de mici, conform trendului sportului românesc în general. Eu sper și m-aș bucura, normal, să rupem gura târgului și să reușim niște rezultate remarcabile. Din nefericire, însă, situația actuală a sportului românesc din momentul vorbirii mă cam aduce cu picioarele pe pământ.

Dar cine știe?...


Bun, aici vă aștept cu păreri...

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' Nadia 1976 unde a fost cand a castigat la Montreal titlu mondial ... se considera istorie antica sau timpuri pre-istorice??? 

 

Ce întrebare e asta, ce nu înțelegi?

 

Tu chiar n-ai înțeles nimic din ce încercai eu să spun acolo? Că eu mărturisesc faptul că n-am înțeles nedumerirea ta.

Încercam doar să vin și eu cu ceva pe acest topic și să punctez câte ceva din istoria Jocurilor Olimpice, așa, ca un preambul la această ediție a JO. E prea mult sau cum?

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si acum urmeaza samba party ... dar n-o sa particip.

 

Foarte frumos a fost totul pan-acum, a fost incurcat putin ca au defilat atletii dupa alfabetul francez si Statele Unite era sub litera "e" Etats-Unis, erau vreo 10 tari si insule de care n-am auzit inca plus Refugiatii si asta m-a intristat, inseamna ca sint undeva de foarte mult timp dar originea lor n-a fost specificata.  

 

Din Romania sint destui dar urma pauza si abia am vazut cateva clipe cu cei prezenti.   Nu stiu de ce trebuia si pauza asta, ca deja este in al 4-lea ceas programul de deschidere, cine mai rezista ca aici e noapte, miezul noptii de curind.   O sa revad si dupa recordare, ca totul va fi pastrat pentru mai tarziu.

 

Unii alteti erau sincer fericiti, altii se prefaceau ca sint si un numar considerabil era indiferent care a fost cam greu de mascat intr-o atmosfera atit de electrizata.

 

Mai mult cu telefonul in actiune erau preocupati defilatorii, mie nu-mi place activitatea asta dar daca este permis, fie. 

 

Chiar daca nu castiga nimic olimpic, multi vor avea o vreme buna in Brazilia ca este sezonul de iarna cand nu este cald sufocant.


636060398403526966-USATSI-9424383.jpg


Atletul anului la Rio, cred ca din antichitate nimeni nu s-a dus cu corpul descoperit la ceremonia de deschidere.

 

Senzatia serii ... din Tonga ... o insula din Pacific Ocean, tanarul defileaza de la curea in sus gol, uns cu ceva ulei sa cucereasca planeta.

 

"Super Hot Shirtless Flag-Bearer From Tonga, Pita Taufatofua is a 32-year-old Taekwondo competitor who was the first Tongan athlete to qualify for the Rio Olympics this year."


636060326697051664-AP-Rio-Olympics-Openi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

România va castiga doar cinci medalii la Rio, niciuna de aur - ne spune revista americană Sports Illustrated.

 

http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_sporturi-21203580-2016-romania-castiga-cinci-medalii-rio-niciuna-nu-insa-aur-sports-illustrated.htm


COSR este un picuț mai optimist, fiind încrezător că sportivii români vor cuceri 6-8 medalii la Rio.

 

http://www.digisport.ro/Sport/JOCURILE+OLIMPICE+2016/Romania+primita+oficial+in+Satul+Olimpic+6-8+medalii+obiectivul+

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint numai predictiile cuiva, despre toti participantii la JO, nu numai despre romani si americani.

Am copiat site-ul si se poate paria contra, ca numai cine joaca castiga, nu cine face predictii!!!

 

http://www.si.com/olympics/2016/08/01/rio-2016-olympics-medal-picks-predictions-projected-medal-count

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×