Sari la conținut
Forum Roportal
temporar

Cei 12 pasi ai tovarasiilor anonime

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Grupurile de sprijin reciproc in 12 pasi sunt grupuri de recuperare din adictie/dependenta.

 

Alcoolicii Anonimi, Narcoticii Anonimi, Codependentii Anonimi, Obezii Anonimi ("Overeaters Anonymous"), Dependentii de sex si iubire anonimi ("Sex and Love Addicts Anonymous") si altele...

 

Grupurile in 12 pasi se adreseaza dependentilor care vor o iesire din dependente de orice fel. Grupurile pe care le-am enumerat mai sus sunt cele la ale caror intalniri am fost. Exista mult mai multe grupuri/tovarasii ("fellowship") in 12 pasi, iar unele au si intalniri online sau telefonice.

 

Principiile spirituale si literatura celor 12 pasi este foarte profunda si unii nu o pot intelege din prima. Nici eu n-am priceput din prima. Dar vreau sa spun ca functioneaza.

 

Ati avut vreo experienta cu cei 12 pasi? Cum vi s-a parut?

Editat de temporar
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei 12 Pasi ai Alcoolicilor Anonimi

 

1. Am admis ca eram neputinciosi in fata alcoolului, ca nu mai eram stapani pe viata noastra.

2. Am ajuns la credinta ca o Putere Superioara noua insine ne-ar putea reda sanatatea mintala.

3. Am hotarat sa ne lasam vointa si viata in grija unui Dumnezeu asa cum si-L inchipuia fiecare dintre noi.

4. Am facut fara teama un inventar moral amanuntit al propriei persoane.

5. Am marturisit lui Dumnezeu, noua insine si altei fiinte umane natura exacta a greselilor noastre.

6. Am consimtit fara rezerve ca Dumnezeu sa ne scape de toate aceste defecte de caracter.

7. Cu umilinta, I-am cerut sa ne indeparteze defectele.

8. Am intocmit o lista cu toate persoanele carora le-am facut necazuri si am consimtit sa reparam aceste rele.

9. Ne-am reparat greselile direct fata de acele persoane, acolo unde a fost cu putinta, dar nu si atunci cand le-am fi putut face vreun rau lor sau altora.

10. Ne-am continuat inventarul personal si ne-am recunoscut greselile, de indata ce ne-am dat seama de ele.

11. Am cautat, prin rugaciune si meditatie, sa ne intarim contactul constient cu Dumnezeu asa cum si-L inchipuia fiecare dintre noi, cerandu-i doar sa ne arate voia Lui in ce ne priveste si sa ne dea puterea s-o implinim.

12. Dupa ce am trait o trezire spirituala ca rezultat al acestor pasi, am incercat sa transmitem acest mesaj altor alcoolici si sa punem in aplicare aceste principii in toate domeniile vietii noastre.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca alcoolicul este ateu, ce pasi urmeaza ? :lol:

Paşii Roportalului, tu ce credeai? :P

 

1. Am admis că eram neputincioşi

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paşii Roportalului, tu ce credeai? :P

...

 

deci exista o tovarasie anonima roportal?? :lol:

 

 

****

 

PS: mah, suntem de belea - cred ca oamenii astia vorbesc serios si noi facem bascalie !! :huh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×