Sari la conținut
Forum Roportal
Zhori

Este mai bine sa fii o fiinta umana nesatisfacuta decat un porc satisfacut.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Care dracu' stie ce simte porcul ori nebunul sau ce-a simtit Socrate? De ce-ar trebui sa incerc sa ma compar cu o alta fiinta? :)

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Porcii sunt inteligenti, dar au reputatia de a hali orice, inclusiv oameni; de asta mafia din unele parti foloseste fermele de porci pentru a se debarasa de cadavre. Sau asa am inteles cel putin.

Asa e, dar o fac ca sa supravietuiasca, pe cand oamenii se mananca intre ei din placere si rautate.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu se pune problema sa nu fii satisfacut, ci ce fel de lucruri sa alegi pentru a te bucura de ele. 

 

:biggrin:  Aproape ai inteles mesajul meu cu intrebări. :kiss:  Tot rămâne dificil să dezvolti (in loc să alegi) acel spirit (in loc de lucru) pentru a te bucura de, prin si cu el, si impreună cu ceilalti, care pot fi doar unii sau cât mai multi si cât mai diversi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... mafia din unele parti foloseste fermele de porci pentru a se debarasa de cadavre

 

In viata mea n-am auzit de asa ceva inca, insa stiu ca vierul ataca omul si poate-l musca sau-l raneste desigur, insa numai un copil mic poate sa manance ceea ce s-a intaimplat si fara interventia mafiei in satele din Ardeal sau in padure cand un mistret a atacat.

Acei porci trebuie sa fie infometati sa manance cadavre. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In viata mea n-am auzit de asa ceva inca, insa stiu ca vierul ataca omul si poate-l musca sau-l raneste desigur, insa numai un copil mic poate sa manance ceea ce s-a intaimplat si fara interventia mafiei in satele din Ardeal sau in padure cand un mistret a atacat.

Acei porci trebuie sa fie infometati sa manance cadavre. 

Asa zic si eu. Multi se plangeau ca porcii le mancau puii gainile, dar la unchiu-meu la tara gainile si puii se plimba in voia lor prin gradinita unde stau porcii, iar acestia nu se ating de ele. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''Este mai bine sa fii o fiinta umana nesatisfacuta decat un porc satisfacut; este mai bine sa fii un Socrate nesatisfacut decat un nebun satisfacut. ''

 

 

Saracu' Mill... Editat de Allexandrra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Saracu' Mill...

Allex, ce surpriză plăcută! Mă bucur că te mai văzui pe aici :)

Eh, în mare cred că s-a înțeles. Anume că era vorba dacă și în ce măsură putem reduce problema fericirii sau mulțumirii sufletești a omului la satisfacerea nevoilor primare :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×