Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Despre sensul vieții

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca viata ar avea un sens el ar fi intrinsec vietii ceea ce inseamna ca el, sensul , ar fi intotdeauna evident.

 

Viata aceasta in acest corp este insa un efect al unor cauze si conditii in afara controlului nostru.

Un fapt dincolo de dubii este ca noi ne-am nascut nu pentru ca am vrut ci din ingemanarea a diverse cauze si conditii care au dus la nasterea acestui corp fizic.

 

Daca suntem un efect al acestor cauze ar trebui  sa vedem aceasta viata ca si completa perfecta, o finalitate in sine iar tot ceea ce ni se intampla in aceasta viata , intregul spectru de experiente prin care trecem este perfectiunea insasi, cu binele cu raul cu frumosul si uratul.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Un fapt dincolo de dubii este ca noi ne-am nascut nu pentru ca am vrut ci din ingemanarea a diverse cauze si conditii care au dus la nasterea acestui corp fizic.

 

 

Ingemanare care nu mai exista in prezent pe Pamant. Dupa acea ingemanare, oamenii ies numai din oameni. Interesant este ca la inceput nu au fost ingemanari la nivelul a sapte sau o suta de miliarde de oameni. De parca ingemanarile au avut un simt al cantitatii.  :ermm:  Putin le-a fost materialul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

:lol: Cum sa nu! Lucru confirmat (si)de stiinta actuala si de fizica moderna. Particulele elementare care stau la baza materiei (in general) au o DUBLA EXISTENTA : cea de Corpuscul (corp, substanta) si cea de Unda (miscare, energie), ele aparand ca Particule (Yin) dar in acelasi timp ele pot fi percepute ca Unde (Yang). Asadar si prin urmare, prin urmare si in dar, partea materiala a lucrurilor isi da mana (vorba aiaemo26.gif)cu partea subtila a existentei.
Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de problem solving la pisici: exista pe lumea asta si masini fara geamuri, abandonate... unde se poate dormi in liniste.

 

Edit: mai atasez o poza.

Foarte fain pisoiul! Seamănă un picuț cu fostul meu pisoi :)

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Imi pare rau pentru Messi (am citit pe forum :( ), sper sa gasesti un pisoi care sa-i semene. :luck:

Mercic! Că o să-i semene sau nu, asta până la urmă asta mai puțin contează. Treaba e că o să-mi iau oricum un pisoi, însă mai spre toamnă, încolo, că deocamdată n-am timp nici de mine :biggrin:

 

Si sa raspund si la subiect... cred ca scopul vietii unui om e sa isi atinga maximul de potential ... cum ar zice Maslow. Cred ca dupa mai multe experiente de viata, uneori chiar din copilarie, omul se prinde cam ce rol i-ar placea sa joace pe scena vietii si lupta sa-l obtina. Mie dintotdeauna mi-a placut rolul de printesa, dar de obicei e luat (ca e mare concurenta)...  poate il obtin la pensie.

Hmm, și mie mi-a plăcut rolul de Făt-Frumos. He, he, cine știe, poate ne-om întâlni amândoi la pensie :P   :biggrin:

 

Poate ca daca as putea raspunde la intrebarea : care este sensul vietii in acest univers, atunci as putea deduce si sensul vietii mele ca individ.

Bine zis. Și eu m-am gândit că aceste probleme sunt indisolubil legate. Însă mă întreb de ce n-ar merge și invers, adică,..

Poate că dacă aș putea răspunde la întrebarea: care este sensul vieții mele ca individ, atunci aș putea deduce și care e sensul vieții în acest univers. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca viata ar avea un sens el ar fi intrinsec vietii ceea ce inseamna ca el, sensul , ar fi intotdeauna evident.

 

 

 

Yep, le zisăși bine, părea mea; chiar dacă nu-s sigur că-nțelesăi prea bine...:)  :biggrin:

Așa că zi-le și tu mai cu punctul pe i sau mai pe pe-nțeles, cel puțin al meu, după părerea ta există sau nu un sens al vieții? Și dacă da, care e? :)

Pentru a avea un punct de referință comun, să spunem că prin sens putem înțelege la modul general semnificație, temei, logică, rost, rațiune, noimă și că prin expresia fără sens înțelegem că ceva este fără rost, la întâmplare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, și mie mi-a plăcut rolul de Făt-Frumos. He, he, cine știe, poate ne-om întâlni amândoi la pensie :P   :biggrin:

 

Si nici n-o sa afle nimeni; or sa creada ca Baba Cloanța l-a intalnit pe Zmeul-Zmeilor :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata nu va avea nici un sens vreodata daca se iau doar decizii gresite, auzite sau traite de altii.

Ca sa rimeze viata cu ziua de azi, trebuie sa te simti comfortabil in atmosfera ce ofera cele din jur. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nici n-o sa afle nimeni; or sa creada ca Baba Cloanța l-a intalnit pe Zmeul-Zmeilor :)

Marfă! :)

Ei las că, cine știe, Chiar și așa, poate vom reuși cu chiu cu vai să ne dăm de trei ori pste cap și să ne metamorfozăm. Și să vezi atunci...sens:biggrin:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×