Sari la conținut
Forum Roportal
tamita

Mate-info sau filologie?

Postări Recomandate

Opinam doar.

Multi tineri destepti sunt indrumati sa urmeze profile in trend, trendul banilor, spun. Si uite asa ajung sa se piarda, legandu-si aripile de mici.

 

:doh:

 

de data asta chiar ma simt foarte datoare sa ma explic.

 

ma refeream la faptul ca daca nota mare la bac se cere tinerii ar trebui sa aleaga varianta de profil care iti asigura nota mare. Cum ar veni, de ce sa ma duc la real unde e greu si, poate, eu nu sunt atat de dotat incat sa iau o nota la bac si sa nu ma duc la uman unde bacul e floare la ureche si nota mare este mai usor de obtinut. Ca nota mare se cere la admitere. De unde si legatura indisolubila cu afirmatia mea " cei destepti se adapteaza la ce se cere". Adica se duc la uman sau fac in asa fel incat sa ia nota mare la bac ca aia se cere la majoritatea facultatilor.

 

mai clar de asa nu pot. :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda.

Si apoi intra cu goluri la facultati de profil real.

De aceea merg bine lucrurile in domeniu asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda.

Si apoi intra cu goluri la facultati de profil real.

De aceea merg bine lucrurile in domeniu asta.

 

Si asta am remarcat daca ai avut rabdare sa citesti tot postul.

Presupun ca isi asuma. Cunosc absolvent de uman si totodata absolvent de IT la UBB. Ma gandesc ca nu-l stiu eu pe unicul.

Si, da, sustin specula in actualul sistem de invatamant care nu promoveaza valoarea ci impostura. Foamea de studenti si implicit de castiguri cat mai mari a universitatilor este nemasurata. Cine spunea ca la Cluj fabrica cea mai profitabila este UBB-ul nu a gresit cu nimic.

 

Tinerii, copii nu e normal sa fie cobaii nimaniu ca e viata lor, viitorul lor. Asa ca daca trecerea prin scoala se face cat mai usor si cu eforturi cat mai mici e un castig personal pentru oricine in actuala conjunctura.

 

Cine va vrea sa invete va invata fara sa-l oblige nimeni si se va indrepta exact spre domeniul pe care il doreste. 

 

 

Imi cer scuze fetii pentru offtopic, poate nu era locul pe acest topic sa ma desfasor. Scuze!

Editat de Rodica`
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

De mutat, indiferent de notele cu care voi termina anul si pe care le voi lua in teze, n-o voi face in clasa a 10-a. Voi avea inca 3 ore de romana, intentionez sa merg la olimpiada si anul viitor, prin urmare o sa lucrez in continuare. Plus ceea ce lucrez acum pentru nationala sunt de parere ca ma ajuta mult in drumul pe care nutresc sa-l urmez. Daca n-ar fi colegii si cativa profesori la mijloc, m-as muta, sincer, dar tin prea mult la ei si mi-e greu. Asadar mai stau in clasa a 10-a, iar intr-a 11-a, cu siguranta ma voi muta - pentru ca vor incepe simularile pentru bac, pentru ca va veni bacul care e greu si prefer sa-mi tocesc creierii pe limbi straine, pe limba romana decat pe matematica si pe chimie. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... va veni bacul care e greu si prefer sa-mi tocesc creierii pe limbi straine, pe limba romana decat pe matematica si pe chimie. 

 

Mie nu mi s-a parut greu ... ce ai de tocit la romana???  Romanele alea le citesti cu atentie si atit, ca si la limbi straine, ca deja stii cum si sub ce forma se redacteaza un essee chiar daca nu limba romana este cea materna.   Nici la matematica n-ai ce toci daca ai invatat zilnic si formulele ti-au intrat in cap precum tabla inmultirii.     In viata mergi singura, fara prieteni sau educatori sa nu uiti asta!!!   Nu-ti rotunjesti viata in jurul lor spre fericirea tuturor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La romana nu mi se pare deloc greu, pentru ca imi place sa scriu, sa citesc. La matematica in schimb mi se pare greu. Da, e de invatat formule, dar e si mult de muncit, de lucrat, ca sa stiu unde sa aplic formulele... munca pe care as putea s-o dedic limbii romane, englezei, francezei, pentru facultate... Sincer, sa raman la mate-info la bac mi se pare o adevarata provocare, pentru ca ar trebui sa aloc mult timp matematicii, chimiei pentru bac, in loc sa ma pregatesc pentru admitere... 

Daca o sa vin cu un premiu de la nationala (nu stiu exact daca anul asta, profa mea de romana spune ca s-ar putea si anul asta sa se aplice, dar cel mai sigur intr-a 11-a sau intr-a 12-a) as intra la facultatea unde vreau eu - UBB Cluj - Litere/Comunicare si relatii publice fara admitere (insa nu stiu care ar fi situatia si cu o limba straina pe care musai vreau sa o fac si la facultate, chiar 2, pentru ca doar cu romana nu cred ca fac cine stie ce), ceea ce m-ar determina sa raman aici unde sunt, stiind ca am un loc asigurat iar la bac va fi sa iau doar note de trecere. Doar ca parintii mei n-ar concepe sa vin cu 5 sau cu 6 la matematica, deci...

Editat de tamita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu vii cu premiu sa presupunem, tu deja te joci cu materiile de liceu, dai numai conferinte despre stiinte, hai ... un pic de incredere-n tine!!!

 

Vei merge sa iei examenele alea ca-i Bac sau Admitere, nu te subaprecia si incearca sa te recunosti pe tine ca o fiinta puternica, pe langa ca depinzi de parinti inca financiar si daca-ti mai pui in cap ca lumea e a ta, poti sa faci ce vrei si devii ce-ti doresti, le maturi sub pres toate cartile de scoala.  Curaj!!!

 

Cred ca se poate interesa si prin computer de niste situatii de la Universtitati, dar o limba straina n-a fost o piedica niciodata, nu cred.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pledez pentru mate info si pentru a ramane la acest profil. Am facut facultatea de stiinta mediului in cadrul facultatii de geografie si ulterior am facut si psihopedagogie in cadrul facultatii de psihologie. Asadar am facut. Si ceva real si ceva umanist... Ambele cu la fel de mare placere si interes. Dar spre exemplu daca as fi ales meficina veterinara sau constructii nu as fi putut participa la admitete pentru ca nu am dat bacul la mate, fizica sau bioligie. Intr-adevar sunt multe facultati la care nota de la bac conteaza...dar sunt destule facultati la care se intra prin examen... Trebuie aleasa varianta care iti da mai multe oportunitati. Din punctul meu de vedere...filoligia te limiteaza putin...pe cand mate info deschide un orizont mai larg. Argumente pro si contra vom gasi mereu...dar trebuie bine pusein balanta. Opinia mea este sa ramai la mate info pentru a avea mai tarziu o plaja de alegeri mai larga. Mate info e un profil dificil dar nu te limiteaza. Poti fi un filolog excelent, un jurnalist foarte bun, un psiholog desavarsit etc...poti face cu succes cariera in orice domeniu umanist ca absolvent de liceu la profil real. Dar nu vei putea la fel de usor sa aderi la un domeniu real ca absolvent de liceu la profil uman. Sunt oameni care stiu foarte bine ce vor de la viata, ce cariera isi doresc...asta e foarte bine. Dar poate dupa ce au obtinut ce si-au dorit...din dorinta de cunostere ar dori sa invete lucruri si din alt domeniu...nu stii ce vei vrea la 40 de ani...de ce sa fii limitat de o diploma..

Asta e strict parerea mea... Eforturile vor fi ff mari sa termini cu note mari liceul si sa fii anul asta si olimpica la romana, dar cred ca merita. E varsta la care potentialul e maxim. Gandeste-te, ca o comparatie la nivel aplicat, tu esti eleva la mate info si olimpica la romana... Cati colegi de la filologie cunosti care sunt olimpici la mate, fizica..?? Nu putem fi buni la toate...dar nici nu e de dorit sa fim semidocti... Eu mi-am expus ideile, fix din experienta proprie..nu sunt in totalitate bune, nu sunt in totalitate rele..

E o decizie grea...dar cauta argumente..nu doar feeling...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×