Sari la conținut
Forum Roportal
tamita

Situatie complicata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citind ultimele pagini, cred ca mi-am facut o parere usor diferita de cea initiala.

 

Cred ca unul dintre motivele pentru care te simti legata afectiv de el e chiar faptul ca e diferit de multi baieti de varsta lui - e credincios, nu e badaran, nu e vulgar, te trateaza cu afectiune si cand iti da cu sutul.

 

Din pacate se intampla ca asemenea baieti - dealtfel speciali, nu neg - sa se considere intrucatva superiori (la modul inocent si neconstientizat) si sa creada ca trebuie sa te supui vointei lor sau vointei divine in legatura cu relatia. Nu stiu cum sa explic prea bine, dar am mai vazut cazuri.

 

Relatia cu tine e inferioara scopului sau inalt si are impresia ca ar trebui sa o iei ca atare, sa ii accepti comportamentul. Si pentru ca se considera atat de bun nu ezita sa te mangaie pe cap si sa te consoleze, desi stie ca-ti face rau, in loc sa te lase sa-l injuri o luna si sa mergi mai departe. El trebuie sa iasa bine din povestea asta, dpdv al imaginii (iarasi, am mai vazut, nu doar unul).

 

Si pentru ca totusi e un muritor de rand cu sentimente lumesti, isi permite egoismul de a te da peste cap cu gesturi care te fac sa crezi ca s-ar intoace la tine.

 

Nu cred ca stie bine ce vrea.

 

Dar pare ca se simte in drepturi sa se joace cu tine.

Editat de Finnian
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biatului ii plac 'dramele', iubirile astea ne`nplinite. Lasa-l sa si le traiasca singur, nu mai participa la asa ceva, oricat ti-ar fi de greu.

Nu poti sa-i spui asa ceva unei fete... Daca ma gandesc mai bine, nici unei femei nu prea poti sa-i spui asa ceva. Hmm... taie "nu prea". :beach:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, va dau dreptate atât in caracterizarea lui, cat si in comportamentul pe care ar trebui sa il am față de el.

Ideea care ma 'omoara' pe mine e faptul ca la început a fost un chin. Mi-a fost greu sa am sentimente pentru el, sa il vad plăcut, sa il las sa ma sărute, etc. Mi-a fost greu, a fost ca o lupta, si problema e ca atunci cand am obtinut o, cand tremuram la mesajele lui, cand il vedeam special, frumos, perfect :), el a ales sa renunte.

E dificil. Astăzi a venit langa mine la scoala. Se joacă cu mine. M-a privit azi. M-a atins. S-a uitat trist in ochii mei si m-a intrebat daca sunt mai bine. Un coleg l-a intrebat daca ne-am împăcat. I-a zis nu. M-am simtit prost, voiam să ii zică orice altceva in afara de nu. Eu inca sper sa se razgandeasca, desi e o himeră, dar eu sper, sper sa revina la mine...

La finalul zilei, m-a strigat sa il astept ca sa merg cu el si alti colegi spre casa. Am asteptat. Am vorbit despre lucruri banale si, la despărțire, m-a tras cu capul spre pieptul lui si m-a ținut strâns acolo câteva secunde, apoi am plecat...

Chiar ma doare. Si imi e dor de toate astea. Se joacă, stiu. Dacă sunt indiferenta ma simt prost, pt ca se uită f des la mine si spune ca nu merit, ca atunci cauta consolare in Irina, si atunci imi lipsesc imbratisarile si mangaierile lui, si daca il las iarăși ma simt prost, pentru ca imi e dor sa ma imbratiseze si sa ma mângâie stiind ca sunt cu el, ca ne-am împăcat. Mă doare ca nu a luptat, ca nu a vrut sa faca nimic, ca se complace in situatia asta. Vreau să cred că nici lui nu ii e usor, ca si lui ii e dor, insa acum toate lucrurile sunt in avantajul lui... El a luat o decizie pt el, pt cariera lui, el e împăcat cu decizia lui... lui îi e mai usor...

 

Greul, in final, tot la mine e, si luptele, tot la mine se dau... Eu am acceptat sa fiu cu el pentru ca il simțeam altfel fata de ceilalti, pentru ca aveam un alt sentiment alături de el, de protectie, de sprijin, stiam ca nu o sa se despartă prea usor de mine si... surpriza... Nu a fost asa. Si tot mie imi e cel mai greu acum, cu amintiri, cu dor, cu gesturile lui. Da, dramă creata de el.

Editat de tamita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-am spus sa iti schimbi putin comportamentul, in speranta ce vei obtine alt rezultat. Cel dorit de tine.

Daca tu faci acelasi lucru, accepti in continuare sa fii marioneta lui, e aiurea sa crezi ca vei obtine altceva. Tu nu intelegi ca el face toate astea pt ca are cu cine, asa-i?

 

Dar, poate ai veleitati de penelopa. Ce stiu eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-as dori ca indiferenta mea sa il faca sa se întoarca, sa se razgandeasca. Numai ca ma enervează faptul ca, atunci cand ma vede indiferenta, imi spune ca nu merit, etc. Nu imi spune mie, personal, ii spune Irinei. Dar o sa incerc sa nu ii mai vorbesc, sa nu il mai las sa ma îmbrățișeze, poate poate vă schimba ceva. Nu stiu daca in rau sau in bine, insa... intr-adevăr, nu am nimic de pierdut, problema e daca o sa imi si iasa sa fiu indiferenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Du-te si mai i-ati ceva de baut, femeia din cazul de fata are 15 ani.

Ia-ti.

Cand o avea 35 tot la fel o sa faca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-as dori ca indiferenta mea sa il faca sa se întoarca, sa se razgandeasca. Numai ca ma enervează faptul ca, atunci cand ma vede indiferenta, imi spune ca nu merit, etc. Nu imi spune mie, personal, ii spune Irinei. Dar o sa incerc sa nu ii mai vorbesc, sa nu il mai las sa ma îmbrățișeze, poate poate vă schimba ceva. Nu stiu daca in rau sau in bine, insa... intr-adevăr, nu am nimic de pierdut, problema e daca o sa imi si iasa sa fiu indiferenta...

 

Nu o sa iti iasa atata timp cat pastrezi minima speranta sa il faci sa se intoarca.

Nu are scuze pentru faptul ca incearca sa iti suceasca mintile, vede ce efect are asupra ta si totusi nu se potoleste.

Il poti intreba daca acest comportament de a oscila si a face rau cuiva cu buna striinta e corect din punctul lui de vedere, compatibil cu credinta pe care spune ca o are.

Cum isi va lua un angajament de natura spirituala cand e atat de imatur in relatiile cu altii?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pustiulica se simte vinovat oarecum si de aia iti da tarcoale zilnic, cu priviri si intrebari despre starea ta emotionala. Nu ca i-ar pasa de tine de mult ce te iubeste...NOT. Vrea sa te vada ok de parca nu s-ar fi intamplat nimic, ca sa se simta el usurat. Asta e opinia mea. Cred ca e un start excelent in cariera lui in a celor sfinte...si cu sula in fund si cu sufletul la Domnu.

Iar cand merge la Irinuca sa se miorlaie ca tu "nu meriti" atunci cand cand nu te prezinti vindecata si happy, asta e pentru ca in viziunea lui covalescenta ta emotionala dureaza prea mult pentru placul lui. Daca nu pricepe ca tu nu ai un intrerupator sentimental de ON/OFF , inseamna ca e retardat intelectual. Nu vrea sa-l ignori, in schimb vrea sa-l absolvi de vina.

Ori asta, ori precum au zis multi aici, ii da satisfactie sa te vada topita si suferind dupa el si atunci e un rahatel mic si vicios de baiat.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×