Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Echipele romaneşti in cupele europene

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Așa, avem rezultatele finale din ăst tur preliminar:

Steaua - Trencin       2-3

Astra - Inverness      0-0

FC Botoșani - Legia  0-3

 

Odiseea echipei FC Botoșani se oprește colea, dar să-i felicităm fie și pentru puținul pe care ei l-au realizat în primul lor contact cu europenele

Steaua și Astra merg mai departe grație meciurilor bune din tur. În retur s-au cam chinuit, însă, până la urmă, importantă e calificarea. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Steaua echipa mare - pardon, FCSB. La pariu ca nu incasau 3 cu Tamas. Oricat de beat ar fi fost.

Pe Tamas l-au dat afara pentru ca Radoi nu suporta ideea de a avea in lot un ins cu coa.e mai mari ca ale lui.

 

Sa speram ca nu intra in grupe :))

Editat de Senakhtenre
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, treaba e că nu putem face pariu pe ”ce s-ar fi întâmplat, dacă...”, însă putem face presupuneri. În măsura în care s-ar pune părerea mea, da, și eu cred că nu ar fi încasat trei goluri cu Tamaș pe teren. Și mai cred că soarta lui Tamaș la Steaua era deja ”coaptă”, în sensul că războinicul luminii Becali și finul său-antrenor deja căzuseră de acord că într-un fel sau altul tre' să scape de Tamaș. Rămâne de văzut în ce măsură vor reuși să-l înlocuiască.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Steaua - Partizan 1-1

ASA - St. Etienne 0-3

West Ham - Astra 2-2

 

Ăstea-s rezultatele din primul tur. 

Steaua promite să obțină calificarea în retur, pe terenul celor de la Partizan. Având în vedere cum s-a jucat primul meci...o misiune grea, deși nu imposibilă. Deși sper în calificarea Stelei, Partizan are acum prima șansă. 

ASA și-a luat deja la revedere, doar cei care cred în minuni mai speră.

Astra a reușit un egal greu de anticipat pe terenul celor de la West Ham, pentru care merită felicitată. Va urma un meci de foc la Giurgiu. M-aș bucura ca Astra să meargă în play-off-ul Europa League, deși cred că favorită încă rămâne West Ham. 

Returul peste o săptămână.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar în retur am avut:

 

Partizan - Steaua 4-2

St. Etienne - ASA  1-2

Astra - West Ham 2-1

 

Steaua reușește să piardă, după o primă repriză în care a condus cu 2-1 și care ne-a dat speranțe, însă după o repriză a doua cel puțin dezamăgitoare. Astfel, Steaua își ia adio de la Champions League și de la multe milioane - în termenii lu Gigi. Însă va juca în  play-off-ul Europa League, acolo unde dacă va fi harnică va avea ocazia să câștige câteva milioane - depinde.

ASA reușește victoria în retur! Însă aventura ei europeană se termină și păcat că în primul meci parcă D-zeu a fost francez, că le-au ieșit ălora niște execuții de excepție.

Astra reușește marea surpriză, mergând în play-off Europa League după dubla cu West Ham. Sincer, nu credeam.


Ups, să nu uit, felicitări Astrei și lu' Șumudică!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Meciul a fost slabut calitativ. West Ham a intrat cu o echipa de exercitiu, aratand cat se poate de clar ca nu este interesata de aceasta competitie. Daca vine dintr-un campionat puternic, o echipa care se respecta nu poate fi cu adevarat interesata de Europa League, o competitie sub mediocru creata special pentru amarati si pierzatori - West Ham este pe panta ascendenta, trebuie sa-si vada linistita de campionatul intern unde va avea meciuri mult mai serioase decat ii poate oferi Europa League

 

Respect pentru Sumi si baieti pentru meciul din deplasare unde au jucat pe un stadion englez - iar acolo nu e usor, Steaua a simtit-o cel mai bine cu Boro. Adevaratul meci pentru ei este urmatorul - daca intra in grupe, bravo lor, vor avea sansa sa foloseasca si a 2 a pereche de ghete.

 

Altfel, ma bucur ca FCSB a infrant. Victoria ASA egala cu zero.

Editat de Senakhtenre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bune observații. Dar te întreb, înaintea dublei, anticipai calificarea Astrei? 


Eu recunosc: nu!  :biggrin:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca in Anglia stadioanele sunt pline by default. Semnul meu de intrebare a fost doar in privinta felului in care astia inteleg sa abordeze meciul acasa - daca baga primul 11 sau nu. Asadar, din punctul meu de vedere calificarea s-a jucat acolo unde Sumi a scos un rezultat urias, mai mare decat isi dau multi seama. Vorbeau acum astia de la Digi cum ca rezultatul scos de ASA in Franta e mai mare - pai cum au intrat aia in teren? Ia sa se fi jucat turul acolo, le dadea St. Etienne cu terenul in capsor.

 

Ca fan il stiu pe Sumi ca e al dracu rau. Mi-aduc aminte ca dupa fiecare gol dat se urca pe garduri in fata noastra si baga vreo 10-15 mu*e Steaua. Omul este obsedat si complet dedicat. Se intampla sa fie si un antrenor bun asa ca am convingerea ca este un foarte bun motivator - cred ca toate echipele antrenate de el vor fi echipe de moral, iar echipele de moral pot face meciuri senzationale dar si dezastruoase.

 

Ca sa rezum - ma asteptam ca West Ham sa nu puna osul 100% iar Asta sa-l puna 200%. Chiar si asa nu anticipam, nu credeam ca poate sa-i scoata. D-aia zic, bravo lor pentru meciul facut acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Steaua şi Astra şi-au aflat adversarele din play-off-ul Europa League:

 

Steaua - Rosenborg

Astra - AZ Alkmaar

 

Turul se va disputa pe 20 august, returul fiind programat pe 27 august.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte slabe performante anul acesta in cupele europene ale echipelor romanesti...

 

sa fiu sincer ma mira situatia dar si nu ma mira..

 

adica e normal sa avem asa performante slabe la ce investitii slabe d.p.d.v calitativ avem in fotbal...

 

ma mira insa faptul ca echipe ca aktobe, astana etc.. sunt in grupele upelor europene, tari care acum 20 de ani jucau fotbal pe camp...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×