Sari la conținut
Forum Roportal
ais '

Coincidente sau altceva ?

Postări Recomandate

 

Da si am auzit ca poporul rus fiind un popor crestin, pios, se afla sub protectoratul direct al Maicutii Sfinte.

 

 

 

Asta o sa o copiez la topicul de bancuri. :rot:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

stupid_me, search.gif

Aha. Stai ca m-am prins bine.

E si asta un semn-dans conspirationist. search.gif

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, inseamna ... who really knows ?! deci te-ai prins (nu mai pun nici un emoticon ca iar te prinzi)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ah, tot in ceata esti.

asta e.

unele lucruri nu o sa le stim niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa facem lumina, sa nu facem, sa facem....

Tridentul semnifica trinitatea divnitatii care e si in noi. Din care sintem formati.

Trinitate care este unita. Formeaza un tot unitar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand am spus acum cateva zile ca acumularea energiei distructive a urii intr-o anumita arie conduce la manifestarea unor catastrofe, am fost ridiculizat. Cand am sugerat ca referendumul urii si campania care-l insoteste este un asemenea generator de energie distructiva, si ca el nu va ramane fara efecte, am fost ironizat pentru "misticismul" meu. Mi s-a spus ca am sa ma leg precis de orice asemenea posibil eveniment, daca cumva s-ar produce unul... nu ca s-ar produce...ca doar nu o sa se produca, nu-i asa... 

Mi s-a spus ca asemenea speculatii tin de paranormal...

 

O fi... si da, chiar sunt speculatii, sunt primul care sa recunoasca ca nu pot sa dovedesc o legatura cauzala intre campania de presa a urii si manifestarile fenomenelor meteo extreme.

Insa este ceea ce cred eu. Si ceea ce mai repet odata: manifestarile catastrofale vor continua, atata timp cat va fi generata energie distructiva in continuare. Seamana cu entropia, energia asta distructiva: rupe ordinea structurala a sistemelor pe care le afecteaza, le dezorganizeaza si dezagrega.

Cred cu tarie ca exista o asemenea corelatie intre gandurile, emotiile si intentiile colective si fenomenele materiale.

 

Poate va mai amintiti acum un an sau doi, cand dupa un "festival" religios dedicat unei zeite, in Nepal, in care au fost macelarite cateva sute de mii de animale (!!!) a urmat la cateva zile distanta (in aceeasi zona) un cutremur devastator.

La fel, au fost uragane devastatoare si in asia, recent (de care probabil nu ati auzit la stiri, ca despre cele din america) si ele dupa odioasele festivaluri in care cainii si pisicile sunt fierte de vii, jupuite de vii si macelarite pe bucatele, din pricina convingerii populare ca, cu cat animalul sufera mai mult, carnea sa va fi mai gustoasa!

Am mai pomenit si despre cele 3 uragane care au venit peste America, dupa explozia de xenofobie si rasism din Charlottesville, si din intreaga america (in mod special din Sud, unde rasismul si xenofobia sunt mai pronuntate). Si nu e tot, ci au avut si un cutremur, la granita cu Mexicul, o explozie la o fabrica de chimicale care a generat un nor de stubstante foarte toxice, si un incendiu devastator.

Eu nu cred ca astea sunt coincidente.

Exista insa tot legat de situatia asta, un grup de rugaciune-intentie colectiva care pune devierea de ultim moment al celui mai catastrofal dintre uraganele astea, pe seama rugaciunilor lor. E posibil si asta... intentia colectiva poate sa creeze catastrofe, insa poate si sa le inlature.

 

Citisem cu mai multi ani in urma povestea unei fete careia medicii ii dadusera cateva zile de trait; a fost adusa in scaunul cu rotile, intr-o stare avansata de slabiciune la o conferinta de-asta spirituala. (ca o ultima dorinta, inainte de a muri)

Cel care tinea discursul a fost impresionat de povestea ei, si induiosat. Intr-o inspiratiue de moment, a invitat publicul sa isi manifeste intentia colectiva ca ea sa se insanatoseasca, sa-si indrepte mainile catre ea, trimitand intentia lor, ca ea sa se faca bine. Si ea s-a vindecat!

 

Bunica mea are explicatii mult mai simple pentru fenomenele catastrofale: "ne bate Dumnezeu, pentru ca suntem rai!"

Sunteti liberi sa credeti ca sunt pure coincidente... ca fac corelatii artificiale care sa-mi confirme credinta... asta e... tot cred ca nu e intamplare. Nu zic ca stiu eu sigur...e ceva ce cred.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exagerezi :)

 

 

Ai impresia ca doar oamenii rai mor datorita calamitatilor naturale? Ce explicatie ai pentru mortile copiilor de citiva ani? Cu alte cuvinte, divinitatea in care crezi tu este asemanatoare cu cea din vechiul testament? O divinitate care distruge orase intregi sau inunda intreg pamintul fara discernamint? Fara suparare, dar cine crede asa ceva a ramas in urma cu citeva mii de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai impresia ca doar oamenii rai mor datorita calamitatilor naturale? Ce explicatie ai pentru mortile copiilor de citiva ani? Cu alte cuvinte, divinitatea in care crezi tu este asemanatoare cu cea din vechiul testament? O divinitate care distruge orase intregi sau inunda intreg pamintul fara discernamint? Fara suparare, dar cine crede asa ceva a ramas in urma cu citeva mii de ani.

Asta e interpretarea ta, asupra a ceea ce am scris, insa am scris altceva. Eu nu am vorbit despre actiunea pedepsitoare a unei divinitati, ci despre manifestarea unei enegii distructive generate de oameni. (e adevarat ca am citat-o pe bunica, si explicatia ei simplista asupra lumii, unde totul se datoreaza lui Dumnezeu sau diavolului, si nu oamenilor, insa nu inseamna ca interpretez eu insumi la fel. Vad acum de ce cititorul ar putea sa creada ca e si interpretarea mea, insa e prea tarziu pentru a-mi modifica postarea initiala.)

Catastrofele produse de energia distructiva, nu "aleg" doar pe unii...ca nu este intentia manifesta a divinitatii, o repet ,ci manifestarea intentiei colective a oamenilor.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crowley a scris cate ceva despre asta. E o teorie interesanta. Desi e foarte posibil ca totul sa fi avut doar cauze naturale. Poate ca totusi exista o baza pentru teoria incalzirii globale. Timpul va limpezi lucrurile, presupun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×