Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Campionatul European de Fotbal UEFA 2016

Postări Recomandate

Ne bucuram ca suntem norocosi, Vriies, dar as fi vrut sa fiu bucuros ca suntem la fel de buni ca odinioara...  :pardon:

Nu sunt de acord cu tine, că am fost norocoși. N-am fost mai norocoși decât irlandezii, ungurii, finlandezii, grecii etc. Am făcut doar ce-am putut și am obținut un loc doi într-o competiție, care ne-a adus o calificare la un turneu final.

 

În momentul vorbirii nu se pune problema să fim la fel de buni ca odinioară. Știm foarte bine cum e fotbalul românesc și ce ne poate oferi el. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba se pune problema, de ce nu? 

Vezi, asta e problema noastra, laudam, ii ridicam in slavi, dar nu lasam loc si pt. un pic de critica. Gresit!

Pupi copilul cand ia note bune la scoala, insa nu uita sa-l dojenesti si atunci cand a chiulit sau a luat note naspa.

Daca n-o faci, iarasi va va calca pe alaturi. Negresit.

Parerea mea.  :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil! Datorită conjuncturii favorabile, datorită rezultatelor din această ultimă etapă din grupe, Turcia prinde „cel mai bun loc trei” și se califică direct la Euro în dauna Ungariei!

Turcia bate Islanda, pe final, iar Kazakhstan bate în Letonia! Astfel încât configurația clasamentului se schimbă,Letonia trece pe ultimul loc, iar Turcia obține astfel cel mai bun loc trei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Câteva chestii despre Euro 2016...

 

*Se știe că Euro 2016 se va disputa în Franța, între 10 iunie și 10 iulie, fiind cea de-a 15-a ediție a Campionatului European de fotbal masculin organizat de UEFA.

 

* Meciurile se vor juca pe zece stadioane din nouă orașe: Bordeaux, Lens, Lille, Lyon, Marseille, Nisa, Paris, Saint-Étienne și Toulouse.

Unde să mă duc, în Paris? Nope, că-i prea multă lume. Mă gândesc să aleg ceva între Toulouse și Lens. Eh, mă mai gândesc...

 

*La această ediție a Campionatului European, pentru prima oară vor fi 24 de echipe. Acestea vor fi împărțite în șase grupe a câte patru echipe, 

Dacă nu va fi ciuca bătăilor, bineînțeles că România are șanse să meargă mai departe :lol:. 

 

*Se vor califica primele două din fiecare grupă, adică 12 echipe, plus încă patru „cele mai bune locuri trei” din grupe. Așadar, după grupe, vom avea optimi, sferturi, semifinale și finala.

După ce vom ieși din grupe, probabil vom ajunge în semifinală ;).

 

*În cazul în care, după disputarea meciurilor din grupe, două sau mai multe echipe au același punctaj, se vor aplica următoarele criterii de departajare:

  1. Numărul mai mare de puncte obținute dintre echipele aflate la departajare;
  2. Golaverajul superior dintre echipele aflate la departajare;
  3. Numărul mai mare de goluri înscrise dintre echipele aflate la departajare;
  4. Dacă după primele trei criterii echipele sunt tot la egalitate, diferența se va face cu ajutorul meciurilor directe între echipele aflate la departajare. Dacă și după acest criteriu echipele sunt tot la egalitate, se vor aplica criteriile 5–9;
  5. Golaverajul superior din toate meciurile grupei;
  6. Numărul mai mare de goluri din toate meciurile grupei;
  7. Dacă doar două echipe se află la departajare și sunt la egalitate după primele 6 criterii, dar și după ce s-au întâlnit în ultima etapă a grupei, se vor organiza lovituri de departajare (acest criteriu nu se aplică dacă mai mult de două echipe sunt la departajare)
  8. Metoda fair play-ului (1 punct pentru un singur cartonaș galben, 3 puncte pentru un cartonaș roșu, ca consecință a primirii a două cartonașe galbene, 3 puncte pentru un cartonaș roșu direct, 4 puncte pentru un cartonaș roșu direct, după ce jucătorul mai avea un cartonaș galben);
  9. Poziția în clasamentul UEFA;

 

*...mai spuneți și voi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

*La această ediție a Campionatului European, pentru prima oară vor fi 24 de echipe. Acestea vor fi împărțite în șase grupe a câte patru echipe, 

Dacă nu va fi ciuca bătăilor, bineînțeles că România are șanse să meargă mai departe :lol:. 

Am spus de vreo 3 ori ca motivul pentru care am ajuns si noi la turneul final este cresterea numarului de participante de la 16 la 24. Altfel nu ajungeam sub nicio forma.

 

Romania o sa fie ciuca batailor, nu exista nici mai mai mica indoiala in acest sens. Romania va marca maxim un gol si va scoate maxim un punct. Mark my words.

Editat de Dismissive

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am spus de vreo 3 ori ca motivul pentru care am ajuns si noi la turneul final este cresterea numarului de participante de la 16 la 24. Altfel nu ajungeam sub nicio forma.

 

Romania o sa fie ciuca batailor, nu exista nici mai mai mica indoiala in acest sens. Romania va marca maxim un gol si va scoate maxim un punct. Mark my words.

 

Cu siguranță că, analizând un pic situația fotbalului românesc din momentul vorbirii, estimarea pe care ai făcut-o este oarecum îndreptățită. 

Totuși, nu pot să afirm aprioric, cu mâna pe inimă, că România va fi ciuca bătăilor. Că tu statuezi asta, mă rog...rămâne de văzut și e doar un scenariu probabil, însă eu prefer să fiu un pic mai optimist. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, cred că n-ar fi rău să semnalăm un 2-2 cu Italia, la ei acasă, fie el și într-un amical. N-a fost un meci care să rupă gura târgului, însă putem spune că a fost unul de moral, care ne va da încredere pe viitor. 

Așteptăm tragerea la sorți din grupe și vom mai vedea ce e și cum.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În urma tragerii la sorți, care a avut loc azi, România va juca la Euro 2016 în grupa A, alături de Franța, Elveția și Albania. Vom juca meciul de deschidere cu Franța, pe 10 iunie de la ora 22, pe Stade de France din Paris. Următoarele meciuri din grupă vor fi cu Elveția, pe 15 iunie, tot la Paris și cu Albania, pe 19 iunie, la Lyon.

Situația completă a grupelor se prezintă astfel:

 

 

GRUPA A: FRANŢA, ELVEŢIA, ALBANIA, ROMÂNIA

GRUPA B: ANGLIA, RUSIA, ŢARA GALILOR, SLOVACIA

GRUPA C: GERMANIA, UCRAINA, IRLANDA DE NORD, POLONIA

GRUPA D: SPANIA, CROAŢIA, TURCIA, CEHIA

GRUPA E: BELGIA, ITALIA, IRLANDA, SUEDIA

GRUPA F: PORTUGALIA, AUSTRIA, ISLANDA, UNGARIA

 



 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce meci au jucat spaniolii intre ei, echipele Real Madrid cu Atletico Madrid ziceai ca sint evaluati la talente de inventat figuri de distrus adversarul pe cale pasnica ... in fine nu sint eu asa de mare in fotbal dar pe o seara din asta pictisitoare merge si un meci intercalat cu un film western vorbit in spaniola   :goalie:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×