Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Campionatul European de Fotbal UEFA 2016

Postări Recomandate

Zis şi Euro 2016, se va disputa peste doi ani în Franţa. Turneul va avea în premieră 24 de echipe iar grupele pentru preliminariile acestui Campionat European se prezintă astfel:

 

Grupa A: Olanda, Cehia, Turcia, Letonia, Islanda, Kazahstan

Grupa B: Bosnia, Belgia, Israel, Ţara Galilor, Cipru, Andorra

Grupa C: Spania, Ucraina, Slovacia, Belarus, Macedonia, Luxemburg

Grupa D: Germania, Irlanda, Polonia, Scoţia, Georgia, Gibraltar

Grupa E: Anglia, Elveţia, Slovenia, Estonia, Lituania, San Marino

Grupa F: Grecia, Ungaria, ROMÂNIA, Finlanda, Irlanda de Nord, Insulele Feroe

Grupa G: Rusia, Suedia, Austria, Muntenegru, Moldova, Liechtenstein

Grupa H: Italia, Croaţia, Norvegia, Bulgaria, Azerbaijan, Malta

Grupa I: Portugalia, Danemarca, Serbia, Armenia, Albania

 

Să sperăm că vom fi şi noi pe acolo şi, cine ştie, dacă Piţurcă dă un 6-6 poate vom disputa şi finala! biggrin.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iată că peste trei zile vor începe preliminariile Euro 2016. Astfel România va întâlni în deplasare Grecia. Lotul convocat de Piţurcă se prezintă astfel:

Portari: Costel PANTILIMON (Sunderland), Ciprian TĂTĂRUŞANU (Fiorentina), Silviu LUNG JR. (Astra Giurgiu)

Fundaşi: Srgian LUCHIN (Steaua Bucureşti), Gabriel TAMAŞ (Watford), Vlad CHIRICHEŞ (Tottenham), Dorin GOIAN (Asteras), Cosmin MOŢI (Ludogorets), Dragoş GRIGORE (Toulouse), Răzvan RAŢ (PAOK), Constantin GRECU (Dinamo Bucureşti)

Mijlocaşi: Mihai PINTILII (Al Hilal), Gabriel TORJE (Konyaspor), Alexandru MAXIM (VfB Stuttgart), Andrei PREPELIŢĂ (Steaua Bucureşti), Ovidiu HOBAN (Petrolul Ploieşti), Gabriel ENACHE (Astra Giurgiu), Constantin BUDESCU (Astra Giurgiu), Vlad ACHIM (Ceahlăul Piatra Neamţ)

Atacanţi: Bogdan STANCU (Genclerbirligi), Ciprian MARICA (Konyaspor), Alexandru CHIPCIU (Steaua Bucureşti), Claudiu KEŞERU (Steaua Bucureşti)

Meciul se va juca duminică, ora 21,45, fiind transmis de TVR1.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu uitaţi, azi la 21,45 pe TVR 1 avem Grecia - România!

Ne-or bate iar sau o fi de vreo revanşă, acolo?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Min 10, lovitură de la 11m pt noi, execută Marica...şi gol! Conducem cu 1-0.


Începurăm binişor meciul, însă treaba tristă ar fi să ne retragem în apărare şi astfel să-i chemăm pe greci peste noi.

Sper ca măcar de data asta să nu fie aşa...


Prima repriză se termină cu avantajul minim pe care l-am luat în minutul 10. Nu că am jucat nemaipomenit, am jucat doar binişor. Însă grecii pur şi simplu nu au contat, ceea ce, sincer,  le-aş dori şi-n repriza a doua. La cum s-a jucat prima repriză, în care grecii n-au avut nici măcar o fază memorabilă, singura chestie ca să nu câştigăm în seara asta ar fi să ne-o facem cu mâna noastră. Sper să nu!


Marica a făcut ce a făcut şii ne-a lăsat în 10, Piţurcă nu a fost pe fază să-l schimbe pe Marica, e minutul 63, mai e mult şi deja mă oftic...


Ufff, am crezut că mă îmbolnăvesc...

Grecia - România 0-1!

Să zicem că ne-am luat revanşa şi totodată am luat şi o opţiune importantă în ceea ce priveşte calificarea la Euro 2016.

Am jucat strălucit? Nu cred. A fost un meci de uzură, după ce am făcut o primă repriză mai bună decât ei, la finele căruia ne-am apărat exact şi am câştigat greu în cele din urmă. Am beneficiat şi de forma proasă a lor. Deşi am jucat aproape o repriză cu un om în minus, au avut o singură ocazie spre final.

Mai şi cu meritul lui Piţurcă, mai şi cu jocul slab al lor, una peste alta am câştigat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem cea mai accesibila grupa din ultimii 30 de ani de preliminarii. Nu ratarea calificarii ar fi o rusine (si in proportie de 90% nici nu s-ar pune problema, poate doar daca s-ar aranja sa pierdem vreo 3-4 meciuri), ci mai degraba daca nu vom fi in stare sa terminam pe primul loc. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Min 10, lovitură de la 11m pt noi, execută Marica...şi gol! Conducem cu 1-0.

 

Mai şi cu meritul lui Piţurcă, mai şi cu jocul slab al lor, una peste alta am câştigat.

 

Am vazut si io meciul si m-am bucurat ca ne-a acordat arbitrul "11 metri" si ca a fost 1-0 pentru Romania.

Apoi, cam fara cuvinte...

Piturca ar cam trebui sa-si dea demisia(trebuia mai demult, in opinia mea, bineinteleslaugh.png ).

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si io meciul si m-am bucurat ca ne-a acordat arbitrul "11 metri" si ca a fost 1-0 pentru Romania.

Apoi, cam fara cuvinte...

 

Piturca ar cam trebui sa-si dea demisia(trebuia mai demult, in opinia mea, bineinteleslaugh.png ).

Lucico, văzuşi şi tu meciu'! :)

 

Ar mai fi o variantă, anume să-l ia arabii şi astfel să ne lase pe noi fericiţi! laugh.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde vad si io meciurile astea online? Ca TVR nu am si aici nu se transmit inca.

Adică, vrei să-ţi dau un link în sensul ăsta? E voie? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×