Sari la conținut
Forum Roportal
trecator

Angajatori care cer experienta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce te surprind chestiile astea intr-o tara in care pretentiile sunt intotdeauna mai mari decat ceea ce se ofera in schimb ?

Nu stiu ce sa spun...Si eu ce sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In experienta mea de 25 ani de cand traiesc din arta ce creez,pot spune despre experienta ca lucrurile stau total diferite fata de alte meserii.Daca de ex caut sa lucrez pt un client care vrea sa zicem avioane pictate in zbor,scene de razboi etc,el NU este multumit sa vada ce-s in stare sa fac,se uita la portfolio-ul meu ii place DAR nu vede...avioane in el!!!NU ma angajeaza chiar daca arta mea ii place f mult,DAR el NU crede ca pot picta si avioane!!!!

Atunci ii pictez o mostra(asta se face pe gratis!)si POATE ii place,poate nu!Depinde de cum vede si CE vrea el.Ma respinge si asta e!Nu stiu de cate ori nu mi s-au respins lucrarile pana acum in acesti ani incat nu ma afecteaza cu nimic pt. ca in final mostrele ce am pictat imi vor folosi candva in viitor!Asa s-a si intamplat.Dar vreau sa spun ca experienta NU conteaza in munca mea.

Pt mine,in ciuda scolilor si studiilor si atator clienti mari pt. care am lucrat fiecare noua lucrare ce fac este o noua experienta si..un NOU examen!Cu fiecare client si lucrare dau examene!Mai intai fac schite in creion si clientul le schimba cum crede,deci le redesenez si le refac de multe ori pana trec la colorat.Foarte rar fac schimbari dupa ce am predat lucrarea DAR uneori trebuie.

 

Pe de alta parte clientului nu-i bine sa arati ca poti face orice...pt ca-i creezi confuzie!Daca ai putine lucrari de aratat si nu-s diverse iar e rau!Ii dai de inteles ca nu esti versat si poti crea orice....e un fel de catch 22.

De aceea viata de artist nu e roza si mereu trebuie sa te mentii la nivelul prezentului!Am prieteni care in trecut aveau comenzi cu nemiluita si sunt fff buni artisti,DAR in stilul vechi...adica nu stiu sa foloseasca computerul si sa faca arta de mare calitate la computer!Azi sunt la pamant cu totii pt. ca nu oricine poate lucra la computer arta de competitie si ASTA se CERE azi oriunde in lume!Deci,pt asta cu 10 ani in urma a trebuit sa ma apuc de invata sa pictez la computer.Am invatat singur copiind stilurile altora mari ca sa inteleg cum lucreaza ei.E munca enorma si grea la inceput DAR daca deja stii sa pictezi in stil obisnuit(pe panza)e mult mai usor sa adaptezi cunostintele la computer si apoi cu fiecare lucrare am mai invatat ceva si mi-am mai imbunatatit stilul personal si arta.Deci neaparat trebuie experienta,dar cand e vorba de clienti...la unii nici nu conteaza.

 

dar desigur astea sunt legate de mine si arta mea si fara nici o exagerare pot spune ca e valabil si pt. confratii mei de meserie.

Competitia e la sange!!!Ca sa fii bun trebuie sa te mentii mereu in cursa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul la noi este foarte prost. Peste tot se cere experienta dar persoanelor tinere nici macar nu li se permite sa capete acea experienta, care in mod normal se obtine numai prin munca. In acelasi timp se cauta persoane tinere, iar cei trecuti de 50 de ani nu mai sunt acceptati, de parca nu ar fi tot oameni capabili de munca. Este destul de relativ totul si foarte multe depind de cerintele angajatorilor, care de foarte multe ori sunt absurde. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tinerii nu sunt angajati ca nu au experienta iar cei trecuti de 50 ani la fel patesc dar, ei in schimb au experienta dar sunt in :etate". Si in ritmul asta societatea romaneasca o sa prospere:))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul loc unde am gasit, si poti sa te angajezi rapid fara sa iti ceara experienta, doar atestat, este in paza.

Dar paza este o mizerie, stiti ce obiective au majoritatea firmelor, prin balarii, nu glumesc deloc.

Sunt numai oameni de peste 40 de ani, someri sau care n-au putut sa-si gaseasca in alta parte.

Incepi lucrul sa spunem de la incepul lunii, normal este sa plateasca la sfarsitul lunii sau la inceputul urmatoare luni nu ?

Ei platesc la sfarsitul urmatoare lunii, deci o luna esti pe gratis, daca mai plateste si atunci, pentru ca sunt multi angajati care nu au mai primit salariul cu multe luni in urma si te amana pana te saturi tu sa le mai ceri si pleci de la firma.

 

Deci observ situatia asta, daca ai 40 de ani sau peste, ai experienta, calificare sti meserie, nu prea te baga in seama ca esti in varsta, daca esti tanar nu ai experienta, calificare, si daca gasesti esti muncit pe bani putini fara sa fi trecut in evidenta, fara carte de munca, de contract ce sa mai vorbesc.

Ma uitam la televizor zilele astea la reclama aia cu bucegi parca, ca sprijina meseriile din Romania, ca tinerii sa faca o meserie.

Ok bun, faci o meserie, da pe urma cand te duci la o firma sa aplici, nu iti cere patronul experienta ?

Si eu am facut prin 2011 o calificare de electrician exploatare medie si joasa tensiune, stiti la ce este buna diploma aia? Pot sa o iau si sa ma sterg cu ea la fund, si n-a costat deloc ieftin. Pe unde am fost sa aplic ca electrician, nici nu se uitau la mine, eram intrebat: "dar unde ai lucrat tu ca electrician?" ce naiba sa mai spui.

 

Pana la urma cred ca fara pile, relatii, cunostinte poate chiar si spaga nu faci nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.

Incepi lucrul sa spunem de la incepul lunii, normal este sa plateasca la sfarsitul lunii sau la inceputul urmatoare luni nu ?

Ei platesc la sfarsitul urmatoare lunii, deci o luna esti pe gratis, daca mai plateste si atunci, pentru ca sunt multi angajati care nu au mai primit salariul cu multe luni in urma si te amana pana te saturi tu sa le mai ceri si pleci de la firma.

 

 

regula asta e si in vest in cele mai multe cazuri. si nu esti pe gratis, esti platit pt luna aia, doar ca esti platit mai tarziu. cand termini jobul in ianuarie o sa primesti bani si in februarie sau la finalul contractului in ianuarie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca sunteti intrebati de un patron, "ce sti sa faci" voi cum ati raspunde ?

 

as raspunde ca sunt capabil sa invat repede si bine, si oricine poate sa invete/reproduca, daca isi doreste cu adevarat. De obicei nu esti singurul care e in firma, ti se preda ceea ce trebuie sa stii dupa care te descurci. Asa incepe oricine, doar sa ti se acorde aceasta sansa. Iar acest lucru depinde de la angajator la angajator, unii cauta freshmen sa ii plateasca putin si sa ii formeze ei insisi, altii opteaza pentru seniori dar platesc un pret mai mare. Pana la urma exista o piata pentru ambele variante.

Tu ca angajat trebuie sa stii ce cauti, la fel ca si angajatorii de altfel. Daca nu stii ce vrei sau aspiri prea sus, sansele sunt mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×