Sari la conținut
Forum Roportal
trecator

Angajatori care cer experienta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unde sa faci munca voluntara ?

Daca si la munca de jos patronii cer experienta gen spalator auto, agent paza.

Exemplu adica sa te duci la patronul unei spalatorii auto si sa-i spui ca vrei sa lucrezi la dansu gratis cu conditia ca el sa-ti dea ce ? o hartie igienica, recomandare ca ai lucrat si ai experienta sau cum?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecatorule imi spui si mie de ce anume a fi spalator auto sau agent de paza sunt "munci de jos" in opinia ta ? Munca cinstita e munca, nu conteaza ce e. Mentalitatea asta cu "munca de jos" este una tampita, pe care din pacate societatea o perpetueaza.

Eu cand merg sa pun benzina spre exemplu, nu ma uit de sus in jos la angajatul din spatele tejghelei sau la ala care-mi face plinul (la benzinariile full service). Nu consider ca munca lui e "de jos" iar a mea "de sus".

 

Daca nu ar exista "munci de jos", toti aia cu "munci de sus" s-ar caca pe ei. Exemplu: cand ar inchiria o camera la hotel, odata cu cheia li s-ar inmana o perie si niste clor ca sa-si spele singuri vana si buda, pe langa un aspirator desigur. Cearsafurile ar trebui sa si le aduca de acasa in valiza pen' ca nu s-ar umili nimeni sa faca munca de jos in a le spala. grin.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am venit in USA-NY mai acum..30 ani trebuia sa muncesc si nu mi-a cazut nasul sa fiu handiman,spalator de vase la restaurant,garderobier,mesenger,pictor de firme.Nu am considerat sa fie cumva munci de jos ci un mijloc de a ma intretine si plati chirie+facturi etc.Ca aveam alte ganduri si vise in cap sa fac a fost altceva dar astea NU vin niciodata peste noapte si ca sa ajungi sa ai succes si sa reusesti,pt asta nu exista un lift special ci trebuie sa iei scarile la picior.

Nu vorbesc aici de munca de voluntariat.Ma refer la Trecator care a mentionat unele munci ca fiind de"jos".Sa nu uitam ca f. multi care au ajuns "sus" au plecat de ..."jos".

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecatorule imi spui si mie de ce anume a fi spalator auto sau agent de paza sunt "munci de jos" in opinia ta ? Munca cinstita e munca, nu conteaza ce e. Mentalitatea asta cu "munca de jos" este una tampita, pe care din pacate societatea o perpetueaza.

Eu cand merg sa pun benzina spre exemplu, nu ma uit de sus in jos la angajatul din spatele tejghelei sau la ala care-mi face plinul (la benzinariile full service). Nu consider ca munca lui e "de jos" iar a mea "de sus".

 

Daca nu ar exista "munci de jos", toti aia cu "munci de sus" s-ar caca pe ei. Exemplu: cand ar inchiria o camera la hotel, odata cu cheia li s-ar inmana o perie si niste clor ca sa-si spele singuri vana si buda, pe langa un aspirator desigur. Cearsafurile ar trebui sa si le aduca de acasa in valiza pen' ca nu s-ar umili nimeni sa faca munca de jos in a le spala. grin.gif

Am dat un exemplu la niste joburi care n-ar necesita cine stie ce studii,de asta am spus de "jos", in niciun caz nu m-am referit unde bati tu, serios.

Dar repede sunt "etichetat" pentru ceva la care nici nu m-am referit.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecatorule imi spui si mie de ce anume a fi spalator auto sau agent de paza sunt "munci de jos" in opinia ta ? Munca cinstita e munca, nu conteaza ce e. Mentalitatea asta cu "munca de jos" este una tampita, pe care din pacate societatea o perpetueaza.

Vreau sa-ti zic ca expresia asta cu "munca de jos" nu e nascuta doar din aroganta celor cu "munca de sus", ci si din invidia celor ce o practica. Am colegi care sunt de specialitate mecanici auto si care se intituleaza "neamul lui manivela", iar celor de la IT ne-au pus eticheta "gulerele albe".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare aiurea, sa inteleg ca adevarul este ca nimeni nu vrea sa ofere o sansa ?

Deci sunt locuri de munca, sau ma rog se gasesc dar acesti angajatori au cerinte, ce mai pretentii, va rog spuneti ca nu este asa.

Uite acum adineauri am sunat la un anunt pentru un loc de munca ca spalator auto, o doamna ma intreaba daca am mai lucrat, ii spun ca nu, dar stiu in general ce se face, ce presupune (chiar stiu) am avut un amic care era la o spalatorie si il mai ajutam si eu, aceasta doamna imi spune ca nu e chiar asa, ca nu e simplu, nu stiu ce...serios? cum doamna ca doar nu e rocket science....

O alta doamna mi-a raspuns, cauta un descarcator/incarcator cu experienta, si imi spune ca astea sunt cerintele, daca nu-mi convine sa plec in strainatate, exact asa mi-a spus jur....ce sa mai spun oameni cand am cautat pe calificarea care o am, la fel vor experienta in domeniu, pai de unde experienta daca nu te angajeaza nimeni, si am incercat sa vorbesc cu dansul, sa-l rog frumos sa ma primeasca ca ucenic macar, si raspuns la dansul ca numai de ucenic nu avea el chef acum...

La soferie, cat B ca distribuitor, curier, sau orice altceva ce implica sofatul aceeasi poveste, dar imi cer scuze ca nu m-am nascut cu volanul intre picioare.

In constructii anunturi de gen, angajez necalificat, si cand sun ma intreaba din prima ce stiu sa fac, daca omul vrea sa te ajute te ajuta, ca lucrurile astea le inveti pe parcurs, cum era acea vorba: meseria se fura. Stiu sa zugravesc, sa dau cu glet, dar dansul intreba de pus faianta/gresie, rigipis , ca el vroia totul.

Eu nici macar nu am mari pretentii salariale sau de program.

Ma multumesc cu 700-800 ron pe luna.

Eu sincer nu mai inteleg societatea asta...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce te surprind chestiile astea intr-o tara in care pretentiile sunt intotdeauna mai mari decat ceea ce se ofera in schimb ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×