Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Neataaa! 

Asa imi plac oamenii cu atat de multe si frumoase preocupari!

Succes cu toate, spor la studiu si la scris si multa sanatate! Suna extrem de interesant articolul :smile: in minivacanta de 1 decembrie nu poti da o fuga pana la muntisori?

Am o panza inceputa de ceva timp, trebuia sa o cam finalizez, dar m-am luat si cu altele. Am facut cateva schite intre timp, insa, o sa mai pun la topicul pentru asta: in general, dupa imagini de statui sau elemente aparte ale lor.

Merge foarte bine scrierea romanului nr. 2. Adica am scris cam 65% si ideile sunt toate asezate, in sensul ca am toata povestea in minte, cap-coada, imaginile, tot. 

Citesc continuu, am un chef de sorb fiecare pagina. In primele zile ale saptamanii viitoare trebuie sa imi vina vreo 4 curieri cu carti. La cele 8 am mai adaugat... am 13 care stau sa vina. Dar sunt reduceri uriaseeee, cu atat mai mult nu m-am putut abtine. Azi dimineata am comandat Manuscrisele de la Marea Moarta, Astrologie si religie la greci si romani, Cartea tibetana a mortilor, si aveam deja comandate: primele romane clasico-gotice: Walpole cu Castelul din Otronto si Clara Reeve - Batranul baron englez, Castelul, de Kafka (cred ca era cam ultima necitita de la el), vreo doua de Virginia Woolf, doua nuvele de Henry James si alte cateva de care nu imi mai amintesc acum :)))

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze că nu ți-am răspuns la "ce mai faci?". Nu te-am văzut și nu te-am auzit pentru că tocmai repetam in mintea mea cum să îți răspund, in caz că mă întrebi ce mai fac

Nu tin minte sursa, era un post pe Tumblr, unul din multele care mi s-au întipărit în minte.

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cine te intreaba ce mai faci. Cu unii stai la povesti cateva ore, la altii răspunzi cu bine, multumesc si nu stii cum sa scapi mai repede. Iar astia din urma se impart si ei in mai multe categorii, in functie de ce nu-ti place la ei. Ca te seaca de energie conversatia si sunt genul negativist si plangacios, ca vin cu sfaturi despre cum sa-ti faci tu meseria, ca sunt de astia care iti povestesc despre copiii mici si ce culoare, forma a avut rahatelul ieri, ca sunt de astia bagaciosi care pescuiesc dupa informatii si te descos sa afle diverse.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, King1 a spus:

A, iar masterul e super fain. Imi place si nu e deloc obositor :smartass:

Ma bucur ca iti place.

App de pictat, citit, scris, etc. 

Oamenii nu ar mai trebui sa ceara iubire. In loc de ,,iubeste-ma'', ar trebui sa spuna ,,artā-mā!''.

Foarte frumos te construiesti in continuare. Abia astept sa iti savurez si a doua carte. Nu am asteptari, dar pur si simplu nu are cum sa fie altfel decat delicioasa. 

Cat despre de ce duc dorul muntilor, e pentru ca nu pot sa merg momentan bine nici pe langa casa. La munte trebuie sa fii darz. Darz in fata urcusurilor si al frigului iarna. Eu momentan numai darza nu sunt. Dar biciclesc in casa de zor si ma ajuta mult memoria vizuala cand inchid ochii.

Nici nu am stiut cata viata poate fi ascunsa in amintiri si in imaginatie. Adica am stiut, dar niciodata nu am simtit-o atat de carnal. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Çukur Bitmesin a spus:

Scuze că nu ți-am răspuns la "ce mai faci?". Nu te-am văzut și nu te-am auzit pentru că tocmai repetam in mintea mea cum să îți răspund, in caz că mă întrebi ce mai fac

Nu tin minte sursa, era un post pe Tumblr, unul din multele care mi s-au întipărit în minte.

 

eu nici scuze nu imi mai cer.

de aceea nici nu prea salut eu prima. 

pentru binele altora, la cat de coplesitoare am devenit ( pana si pentru mine) - mai bine sa ma serveasca exclusiv cu portia.

 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Enki a spus:

Depinde cine te intreaba ce mai faci. Cu unii stai la povesti cateva ore, la altii răspunzi cu bine, multumesc si nu stii cum sa scapi mai repede. Iar astia din urma se impart si ei in mai multe categorii, in functie de ce nu-ti place la ei. Ca te seaca de energie conversatia si sunt genul negativist si plangacios, ca vin cu sfaturi despre cum sa-ti faci tu meseria, ca sunt de astia care iti povestesc despre copiii mici si ce culoare, forma a avut rahatelul ieri, ca sunt de astia bagaciosi care pescuiesc dupa informatii si te descos sa afle diverse.

e foarte important rahatelul copilului. in loc sa apreciezi ca impartasesc cu tine un lucru atat de intim...pe vremea lui Tolstoi era si mai important. Sa iti imaginezi o printesa cum umbla cu scutecul murdar si il rasucea prin toata camera , la toti apropiatii, sa isi dea cu parerea despre cat de sanatos ii e odorul. 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×