Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Sunt special !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E bine sa ne simtim special, e insa enervant sa-i vezi pe unii ca se simt asa de ultraspeciali incat nu mai incapi de ei. Ca in fabula aia cu broastele din lac ce s-au umflat ca sa arate ca si bivolii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa ne simtim special, e insa enervant sa-i vezi pe unii ca se simt asa de ultraspeciali incat nu mai incapi de ei. Ca in fabula aia cu broastele din lac ce s-au umflat ca sa arate ca si bivolii.

 

Imi amintesc de fabula. Rana (rana, -ae) et bos (bos, bovis). Astia care am facut latina avem o obsesie cu formele de dictionar, pe care nu o mai pricepe nimeni altcineva :) Pe bune. Poate pentru ca latina e o limba de studiu, nu de conversatie. Deci totul ni se pare tehnic.

 

Dar nu cred ca topicul vizeaza oameni care se cred mai buni in orice domeniu, ci oameni care se cred speciali in sensul cel mai nevinovat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

4) Vasile - a baut cu o bere mai mult la carciuma decat tovarasii lui. Vasile se crede special.

 

Bun, ati prins ideea. Ideea e asa: Desi oamenii duc o existenta banala, pe alocuri de-a dreptul penibila prin insistenta in greseli, cu toate astea ei continua sa se creada speciali, sa se creada cei mai cei. Care este explicatia acestui fenomen si cum poate fi stopat ?

 

Vasile chiar este special, cu o bere in plus, fata de tovarasii lui. Momentul la care se face referire este o bula temporala, in care ramane pana la urmatoare intalnire, unde e pus in fata urmatoarelor optiuni:

a) Vasile va incerca sa isi mentina statutul, si sa bea o bere in plus.

b) Vasile va bea doua beri in plus.

c) Vasile va bea ca si ceilalti, deoarece a facut dovada ca poate.

d) Vasile e inconstient, i se pare ca e special non stop.

e) Vasile nu suporta bautura si bea mai mult doar pentru a fi eliminat din cercul bautorilor.

f) Vasile face un experiment

g) Vasile este victima publicitatii.

 

Explicatia fenomenului este data de personajele ce il alcatuiesc. Poate fi stopat prin distantare sau atitudine necooperanta. Sau prin coruptie.

De exemplu, retete pentru cazurile de mai sus:

a) Lui Vasile i se ofera inca o bere.

b) A treia bere.

c) Vasile este un om cu nevoi speciale.

d) Vasile are nevoie de alti Vasile, cat mai multi.

e) I se propune sa faca cinste.

f) Ceilalti comanda compot de piersici, sirop de tuse si supa cu taitei. Vasile e demascat.

g) Vasile vrea la gradina zoologica.

 

Acesti oameni asa zis "speciali" au nevoi neexprimate, pentru ca nu au avut ocazia sa negocieze. Fac si ei ce pot, incearca sa iasa in evidenta. Fara "atentia" pe care o cer, se stopeaza singuri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii care se simt speciali au o misiune divina, au fost trimisi de zei in lume ca sa-i faca fericiti pe altii prin prezenta lor miraculoasa. De aceea ceilalti sunt datori sa-i iubeasca si sa le dea tot ce au, sa renunte la dorintele lor care sunt orgoliu si sa ii adore pe oamenii speciali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar si pe aici orasul ii plin de oameni speciali. Pe de-o parte datorita invataturilor reclamelor de tot soiul. Pe de alta fiindca nu traiesc pentru vreun scop. Fiindca le e greu sa lupte pentru un scop care sa nu ii aiba pe ei in prim plan. 

 

 

Dar, eroii din poveste (exceptie nr 1) nu se cred ci stiu ca sunt speciali. Caci si ceilalti cred la fel. Doar tot satul  stie cate invitatii o primit Maricica. Daca nu, o sa afle.  :aranjare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×