Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Forumistii - oameni singuri ?

  

15 membri au votat

  1. 1. Te consideri un om singur ?

    • Da.
      5
    • Nu.
      10


Postări Recomandate

Puterea de a trai singur este puterea de a iubi. Pare paradoxal, dar nu e. Acesta este un adevar existential: doar acei oameni care sunt capabili sa fie singuri, sunt capabili de dragoste, de impartasire a sentimentelor, sunt capabili sa patrunda in universul interior al unei alte fiinte - fara sa o posede, fara sa devina dependenti de ea, fara sa reduca o fiinta la un lucru si fara sa devina obsedati de ea. Ei permit altei fiinte libertatea absoluta, deoarece ei stiu ca daca acea fiinta ii paraseste, ei vor fi la fel de fericiti. Fericirea lor nu poate fi luata de catre altcineva pentru ca nici nu a fost data de altcineva. -Osho-

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e paradoxal deloc.... dar mai exista ceva, cred eu, pentru intregirea tabloului: singuraticul trebuie sa fie asa nu din cauza unor factori externi, ci din proprie convingere, pentru ca ii place sa fie asa, nu-l deranjeaza, nu simte acut lipsa companiei... si astfel va fi independent si generos emotional atunci cand va avea pe cineva langa el

Editat de *tania*
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puterea de a trai singur este puterea de a iubi. Pare paradoxal, dar nu e. Acesta este un adevar existential: doar acei oameni care sunt capabili sa fie singuri, sunt capabili de dragoste, de impartasire a sentimentelor

 

chiar daca ai citat un filozof eu nu sunt de acord cu ce e scris aici. cu cat sunt mai singura, cu atat impart mai putina iubire si sentimente. cu cine le impart? cu pisica? cand sunt inconjurata de prieteni, familie, oameni, am cu cine sa impart sentimente si trairi.

 

mie imi place singuratatea, dar nu in doze mari. eu o iau cucu pe pereti si singurul lucru pe care-l pot imparti sunt ceva intepaturi si invidie pe cei ce nu sunt singuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blues, nimeni nu poate aprecia dialogul cu el insusi pana nu a trecut prin multa suferinta...Totusi...nu intotdeauna e usor sa-ti fii suficient tu ..tie...orice ai spune...Poti fi generos emotional si indirect si e chiar un lucru placut,dar nu se compara cu emotia directa....Singuratatea e o arma cu doua taisuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, asta e altceva... E un fel de singuratate dorita ,Blues,O singuratate in care sa nu te deranjeze nimeni,un fel de aranjare a interiorului coborand in trepte :P Si eu am obiceiul acesta de a dori sa nu aud nici musca uneori si sa fiu doar eu cu mine...nu prea am sporul ce-i drept ca ai mei sunt mai tot timpul prezenti,dar si cand prind momente de eu cu mine...imi fac de cap facand doar ce imi place:)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×