Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Situatia cu Rusia...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Totusi asta este un progres...uite de ex. bebelusul Romania (bebelus din p de v istoric) s-a trezit si ea din "somnul cel de moarte" ... dar doar pentru 5 minute in Decembrie 89....fara sa inteleaga ca o revolutie dureaza zeci de ani si nu doar 5 minute, si apoi a adormit la loc imediat, si probabil ca se vor trezi atunci cand vor ramane ...fara tara, pentru ca au vandut-o strainilor pe un bacsis, smecherii care au pricini\uit Romaniei un dezastru mai mare decat cele doua razboaie mondiale ...si ii mai vand si tradeaza si acum.

 

Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

Joseph-Marie, Comte de Maistre

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se-apropie referendumul din Crimeea (duminica, 16.03.2014)

 

pronostic: între 70 - 80 % pentru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se-apropie referendumul din Crimeea (duminica, 16.03.2014)

 

pronostic: între 70 - 80 % pentru

Evident ca pentru rusi .. ca doar nu crezi ca au deplasat fara rost cateva zeci de mii de soldati in Crimea ?

Putin joaca tare ... si stie ca si SUA si UE se cufuresc pe ele de atata "curaj" !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

93% au spus DA unirii peninsulei Crimeea cu Rusia.

 

Asta e grav!

Acum nu sunt sigur ca acesta este chiar procentul real, dar ingrijorator este faptul ca si daca s-ar tine un referendum corect, rezultatul final ar fi tot acelasi ..doar cu alte procente.

 

Stai ca mai urmeaza niste referendumuri si mai ingrijoratoare si in Scotia sau in Spania ...si sa vedem cum se termina acelea... pentru ca nu-i asa, referendumul este cea mai superioara forma de democratie, vezi exemplul Elvetiei tara in care problemele importante se solutioneaza la referendum.

 

Credeti ca aceste exemple de referendumuri pot fi preluate ca exemple si de ungurii din Tinutul Secuiesc ca sa-si castige autonomia teritoriala in mod democratic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Credeti ca aceste exemple de referendumuri pot fi preluate ca exemple si de ungurii din Tinutul Secuiesc ca sa-si castige autonomia teritoriala in mod democratic?

 

Nu au cum , nu exista un "Tinut Secuiesc" decat in mintea unor unguri care "agita" si promoveaza un sentiment antiromanesc ( unii maghiari atat din Ungaria, cat si unii maghiari si secui din Romania) sub sloganul "Unirii maghiarilor de pretutindeni". Cei din Ungaria nu vor doar teritorii din Romania, ci si din alte tari, comunitatea internationala a inteles ca astfel de manifestari sunt extremiste si nu vor avea niciodata vreo izbanda in "revendicarile" pe care incearca(prin orice mijloace) sa le obtina.

Crimeea este a Rusiei si nu se poate face nicio comparatie cu asa-zisul Tinut Secuiesc, care este teritoriul Romaniei, nu al Ungariei.

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, ce frumoasa ar fi lumea fara Rusia.


Ma refer la Rusia ca stat, in niciun caz nu mi-as dori sa dispara cu totul teritoriul care se intinde de la Marea Neagra la Marea Bering.

 

Inca de pe vremea taratului au fost si inca mai sunt doar niste animale educate sa sfideze, sa distruga si sa tina progresul in loc, asa cum au facut cu jumatate din Europa.


Chiar am sa va rog sa-mi dati un exemplu de eminenta cenusie de-a lor, ce a reusit sa aduca un aport la dezvoltarea omenirii. Exemple copiate de ei de la americani, de pe timpul Razboiului Rece, nu le voi lua in considerare.

 

Iar episodul cu Crimeea, considerat teritoriu pur rusesc, nu e decat inceputul. Nu vor trece multi ani pana nu-si vor dori din nou cel de-al doilea copil ratacitor si rebel, adica Rep. Moldova. Fireste, pe baza de referendum pur democratic, organizat la Tiraspol.

Editat de Nestosaru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu au cum , nu exista un "Tinut Secuiesc" decat in mintea unor unguri care "agita" si promoveaza un sentiment antiromanesc ( unii maghiari atat din Ungaria, cat si unii maghiari si secui din Romania)

Vad ca nu prea stii istorie ...dar in schimb esti umflata de propaganda nationalista. Nu ca asavea vre0un interes, dar pentru cultura ta si a celor care ne citesc, Tara Secuilor adica Tera seculorum exista cu mult inaintea statului numir Romania, adica inca din evul mediu. Asa ca lasa propaganda nationalista deoparte si nu mai pune botul la toate minciunile!

 

Uite un link care te va ajuta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A9kely_Land

 

Si uite o harta din Sec. XII in care poti vedea confirmata afirmatia mea de mai sus:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gesta_hungarorum_map.jpg

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Crimeea este a Rusiei si nu se poate face nicio comparatie cu asa-zisul Tinut Secuiesc, care este teritoriul Romaniei, nu al Ungariei.

Pai daca Crimeea este a Rusiei ...de ce s-a mai facut referendumul pentru alipirea Crimeii la Rusia?

Vad ca nici geografie nu stii, ca altfel ai fi stiut ca regiunea numita Crimeea este pe teritoriul statului independet care se numeste Ucraina...si te rog nu ma intoarce iar in istorie ca daca ma intorci prea mult ... vei vedea clar si asemanarea dintre Crimeea si Terra Seculorum.

Adta doar asa pentru cultura ta generala ...si pentru ca eu sunt un antinationalist convins!

Ştiam eu că eşti maghiar.

Voi sunteti nişte nomazi veniţi din stepă, când aţi venit, erau deja oameni unde pretindeti că-s asezarile voastre.

Urmasii lu' Genghis.

Hahahah ...tot asa vad si eu ca tu esti ... TURC! (ceea ce este mult mai probabil tinand cont de faptul ca stramosii tai erau locuitori ai Turciei pana la razboiul de independenta din 1877!

 

Urmasu lu Soliman pasa, ... mi s-a rupt in chiur camasa ..sariti lume si popor c-am ramas in chiuru gol .... haha!

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×