Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Yep, vom avea finala Osaka - Kasatkina.

Simona bye și ne vedem la Miami! :)  :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe lângă Halep, România va mai fi reprezentată la Miami de alte patru tenismene. Sorana Cîrstea, favorita # 32 WTA, Irina Begu #37 WTA, Mihaela Buzărnescu #39 WTA iar Monica Niculescu #70 WTA se bucură de statutul de favorită principală pe tabloul calificărilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Așadar,  Indian Wells s-a încheiat. Și s-a încheiat, putem spune, cu victoriile outsiderilor.

La fete, Osaka a câștigat finala cu Kasatkina. La băieți, del Potro, confirmând forma bună în care se află, a reușit să-l învingă pe veșnicul Federer.

 

La Miami, Simona și Sorana intră direct în turul 2, Irina și Mihaela joacă mâine, în primul tur, iar Monica speră să treacă și ea de calificări.

Vom mai avea parte și la Miami de surprize sau vom avea parte de revenirea favoriților? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simona Halep, va înfrunta ori pe Veronica Cepede Royg din Paraguay, locul  #78 WTA sau altcineva.

În turul al 3-lea,  Agnieszka Radwanska din Polonia  # 33 WTA ar fi de invins.

Iar în „optimi” Madison Keys #15 WTA/SUA sau Anastasija Sevastova #17 WTA/Letonia.

 

Primul tur de la Miami se va disputa între Naomi Osaka și Serena Williams.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simona are de recuperat 205 puncte si cred ca dupa asta nu va mai forta. Deocamdata pe primul plan este relatia ei cu Cahill, care pare sa se apropie de sfarsit.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simona are de recuperat 205 puncte, ajungând anul trecut la acest turneu în sferturi. Însă Wozniacki are de recuperat mai mult, adică 640 de puncte, ajungând anul trecut în finala acestui turneu. Astfel că diferența, în momentul vorbirii, între Simona și Caroline este de 1295 de puncte. Astfel, indiferent de rezultatele acestui turneu, Simona se va menține pe locul 1 WTA, foarte probabil până la premier-ul din Madrid. Bine, situația s-ar putea schimba dramatic odată cu turneele de la Madrid, Roma și Roland Garros, acolo unde Simona va trebui să-și apere multele puncte obținute anul trecut prin câștigarea Madridului și finalelor de la Roma și Roland Garros.

 

Interesant e că și la Miami Simona e văzută favorită clară, fiind urmată la cote de  Kerber, apoi de restul: Wozniacki, Kvitova, Muguruza, Pliskova, Svitolina, Serena Williams etc.

Dar să nu anticipăm...


Și ca să-mi dau și eu cu părerea (deși la pronosticuri o cam dau în bară  :lol: ), aș zice că Simona, dacă n-are probleme de accidentări sau de lupte interne, ar putea ajunge în semifinală.

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incerc si eu sa fac o prognoza. Eu am senzatia ca Simona este la momentul unei reevaluari a modului de abordare a meciurilor. De la inceputul anului a incercat sa joace fiecare punct, fiecare set pana la epuizare, dand tot, asa cum spune ea.  Dar Simona nu are o constitutie fizica ce ar putea s-o avantajeze pentru aceasta abordare. Mie mi se pare ceva in neregula, sa fie pusa atat de mult in dificultate de jucatoare situate mult mai jos ca ea in clasamentul WTA.

Cred ca pana la sezonul de zgura, unde intr-adevar are multe puncte de recuperat, nu va mai forta si prevad o iesire de la Miami in primul sau al doilea tur.

Cred ca trebuie sa discute serios cu Darren modul in care pregatesc meciurile si sa ia in considerare punctele forte ca si cele slabe ale adversarei si sa stabileasca o tactica eficienta de joc, in functie de acestea. Mie mi s-a parut ca meciurile ei nu sunt deloc pregatite la acest capitol,

iar declaratiile ei de la ultimele conferinte de presa, cred ca tocmai la asta se refera.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  acolo unde Simona va trebui să-și apere multele puncte obținute anul trecut prin câștigarea Madridului și finalelor de la Roma și Roland Garros.

 

 

Pentru a nu se înțelege greșit, revin cu o rectificare:

„acolo unde Simona va trebui să-și apere multele puncte obținute anul trecut, prin câștigarea Madridului și prin disputarea finaleleor de la Roma și Roland Garros” :)

De la inceputul anului a incercat sa joace fiecare punct, fiecare set pana la epuizare, dand tot, asa cum spune ea.  Dar Simona nu are o constitutie fizica ce ar putea s-o avantajeze pentru aceasta abordare. Mie mi se pare ceva in neregula, sa fie pusa atat de mult in dificultate de jucatoare situate mult mai jos ca ea in clasamentul WTA.

 

 Mie mi s-a parut ca meciurile ei nu sunt deloc pregatite la acest capitol,

iar declaratiile ei de la ultimele conferinte de presa, cred ca tocmai la asta se refera.

Faptul că încearcă să joace fiecare punct, nu-i rău. În acest sens îmbunătățirea condiției fizice ar fi o condiție sine qua non, dacă vrea să meargă spre un Grand Slam.

 

Și eu am avut aceeași impresie, anume că meciurile ei nu prea au fost pregătite cum trebuie. Ci au fost , așa, mai mult la „ce-o da Domnu'!" sau „Hai să vedem ce-o ieși!” Și a se vedea în acest sens corecția exemplară pe care i-a aplicat-o Osaka în semifinala de tristă amintire...

Să mai remarcăm și calificarea Monicăi în primul tur, în urma victoriei din calificări în meciul cu Wickmayer.

În seara asta joacă și Buzărnescu.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Maria Sharapova a invocat o accidentare și nu va participa la turneul de la Miami. Fostă jucătoare de tenis, rusoaica Anna Chakvetadze,

a spus că Sharapova s-a dat lovită, din cauza formei slabe în care se află și se va pregăti pentru a reveni la forma la care s-a consacrat."

 

Ce noroc are ca se accepta scuzele false! sau nu mai conteaza ce spune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simona Halep.Nr.1 WTA a jucat azi-noapte cu Serena Williams.

 

ŞOC: americanca a lovit-o pe Simona Halep

 

https://www.realitatea.net/simona-halep-serena-williams-miami_2140950.html

 

 

Nu-mi place acest gest, deloc nu s-a comportat profesional negresa. 

Sper sa aibe consecvente, pe langa ca nu era in timpul unui meci, si comportarea la incalzirea trebuie sa conteze.

Voia sa elimine total din competitie sau ce a posedat-o???  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×