Sari la conținut
Forum Roportal
unuserdisperat

Cum trezesti pe cineva la realtitate?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu exact cum sa zic eu ce ai tu in casa fara sa sune a jignire, dar pot sa zic ca e mai ieftin sa-ti iei altele de p-afara. Iubirea voastra A FOST, s-a terminat, gata. Accepta asta si stai singur(=necuplat) pana apare persoana potrivita.

In caz ca-ti trece prin cap ca se rezolva cu vorba, stai linistit, se rezolva doar cu fapta, cu vorba nu faci nimic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa trezesti pe cineva la realitate trebuie sa ai multa rabdare si sa-i explici ca la un copil mic pas cu pas: uite, aici e o bucatica de realitate. Vezi? Uite cum miroase realitatea, ce textura are, sa o recunosti data viitoare. Iar asta nu e realitate, e doar film in capul tau, e vis, e ideal, iluzie. Nu miroase a nimic, nu are textura, e spuma de imaginatie si atat. Si tot o spui cu calm si intelegere zi de zi pana ce omul ala are o revelatie si la un moment dat zice: vine! am! ahh! acum! acum stiu cum e! stiu ce e realitatea! asta da experienta! multumesc ca m-ai trezit! am satori! am extazul isihast! am moksha ! am orgasmul lumilor divine multiple! sa ti-o dau! uhhhhhh!


Fata asta e tare indragostita de manga. Pune-o sa creeze manga, va face bani cu asta. Poate publica manga pe site-uri de specialitate nipono-saxone. Ea are o obsesie si asta n-o lasa sa curete casa. Pe net sunt tutoriale pentru a desena manga, sau pentru a compune scripturi de manga. Cand castiga bani de pe urma pasiunii ei, angajati o menajera-bucatareasa cu fustita mini, si toti sunt happy face.

Editat de tadayosimasahiromidorikawa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa trezesti pe cineva la realitate trebuie sa ai multa rabdare si sa-i explici ca la un copil mic

 

 

ca sa trezesti pe cineva la realitate trebuie sa te asiguri ca persoana respectiva are aceeasi definitie ca si tine despre ce inseamna 'realitatea' si mai ales sa te asiguri ca isi doreste asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu are aceeasi definitie a realitatii. Si nici nu ar putea avea vreodata, pentru ca realitatea nu exista in sine. Nu avem decat presupuneri si interpretari deformate asupra ei. E posibil insa ca structura interpretarilor unui om sa se apropie mai mult de un concept al realitatii care corespunde cu acceptarea sociala intr-un moment dat al istoriei, intr-un areal. (Adica realitatea este ceva pentru un trib de canibali din Papua, si altceva pentru cei din New York si altceva pentru un sat din Apuseni. Intr-un context social canibalismul e permis, in altul e interzis, intr-unul covoarele traditionale sunt kitsch, iar in atul sunt bun suprem).

 

Insa presupunem ca baiatul din topic e mai apropiat de realitatea social acceptata in Romania mileniului III, in arealul Cluj.

De ce? pentru ca el munceste si e responsabil, bla bla, in timp ce fata sta in pijama si nu face mancare si curat.

El o poate aduce cu rabdare pe ea mai aproape de intelegerea sociala acceptata a realitatii din acea zona si acel dat temporal.

 

I-am aratat insa si ca ea poate sa aiba realitatea ei, care poate sa fie justificata in alt context. Daca fata asta se nastea in contexul american, francez sau nipon, unde manga e la putere (si varianta ei saxona -comics, franceza -BD), atunci un tip pasionat de manga ar fi adorat-o, ar fi facut el mancare numai ca sa aiba o partenera geek freak nerd kinky care iubeste manga si cu care poate merge mandru la un Manga Con (congres Manga pentru ciudati care se imbraca in costumele eroilor favoriti - cosplay). Depinde asadar de interpretare. Depinde de eticheta pusa. Depinde de cat de mult el se poate pune in pielea ei (in afara de a intra in pielea ei seara dupa dus). Depinde daca vrea sa inteleaga ca el nu detine adevarul absolut, ca realitatea obiectiva nu exista, ci e doar un set de interpretari. Si ca interpretarile se ajusteaza in doi, si ca poti inainta spre celalalt ca sa il intelegi in realitatea sa, nu sa-i bagi realitatea ta lunga si teapana pe gat.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

realitatea ei inseamna sa fie o putoare intretinuta, exact ca si ma-sa.

 

a lui e aia ca aman2 muncesc

 

2 realitati din romania la poluri opuse.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum o iei, totusi, realitatea e una si responsabilitatea e alta.

Aka, independenta - responsabilitatea fata de tine insuti si fata de libertatea ta.

 

Au fost oameni in istorii care nu le-ar fi acceptat independenta, oameni care au tanjit dupa ea si si-au castigat-o.

Sunt femei de origine rroma care au simtit nevoia sa invete, sa aiba o meserie, sa isi castige libertatea. Sa traiasca dupa cum vor ele, nu dupa cum vede societatea lor ca ar fi bine sa o faca.

 

Doar ca o astfel de rebeliune, nu o poti forta. Eventual doar provoca, antrena, tenta...in ceilalti.

Atat.

Editat de stupid_me
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Chiar daca au crescut in acelasi areal, e posibil ca ea sa fi crescut intr-o casa care avea alte valori -o mama mai relaxata, fara focalizare pe curat/gatit.

 

Insa deocamdata ei au interpretari rigide asupra realitatii. Au doua realitati. Si fiecare sta teapan in a sa. Fata nu vrea sa gateasca nimic peste zi si din sfidare. "Iti arat eu tie ca nu poti sa ma supui. Ma pis pe curatul tau. Eu am manga si asta e viata mea. Si tu nu poti sa ma intelegi asa cum forumistul ala nipon cu ochi piezisi si dulci imi face wink pe site, si are aceleasi manga preferate ca mine". Daca el nu face efortul sa o inteleaga in realitatea ei, o pierde. Sa se uite la manga cu ea. Sa discute. Si sa se apropie de ea cu binisorul. Daca o motiveaza, daca fata se simte inteleasa in manga ei, atunci ea va fi receptiva la nevoile sale (curat, gatit) si va incepe sa faca si asta, incet incet/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai sa nu se ajunga la manipulare.

La cum spune tipul asta ca sta sa se certe cu ea de seara pana la 3 4 dimineata, mai degraba are talent de manipulare si nervi ca nu reuseste sa o faca sa joace dupa cum vrea el.

 

Si faptul ca se cearta atat, ii arata punctele lui slabe si nestatornicia sa in realitatea lui.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietena ta e o lenesa. Nu face nimic pentru ca nu vrea si nici nu e pusa in situatia sa vrea. Nu ai cum s-o trezesti la realitate pentru ca ea trebuie educata, dar la virsta asta e prea tirziu. Ori te resemnezi si le faci tu pe toate (gatit, spalat, calcat, curat si bani), ori o lasi in plata Domnului si iti cauti alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×