Sari la conținut
Forum Roportal
hans

SAAB Motors

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Motoarele de dupa 2003, turbo pe benzina de la SAAB sunt proprii, elaborate de suedezi, sau sunt ECOTEC-urile imprumutate de la Opel? Cunoaste cineva aspectul acesta? Am cautat pe net si n-am gasit inca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm... Sorry, momentan nu stiu ce sa-ti zic. Pot sa spun insa, doar ca sunt un mare admirator al acestei marci suedeze. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt admirator, ba chiar as vrea sa achizitionez unul, insa as face asta numai daca motoarele nu sunt cele de la Opel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele sunt proprii!Si sunt supermotoare:Saab se ocupa cu fabricatia de motoare pt avioane(ca si rolls Royce dealtfel)masini fac doar pt distractie;chiar e firma serioasa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, as avea atat de multe lucruri frumoase de spus despre masinile Saab, incat practic nu prea stiu cu ce sa incep. 8)

 

As incepe totusi cu intrebarea: exista pe aici vreun posesor de Saab sau macar cineva care a condus un exemplar din exoticul brand?

 

Multi imi veti spune ca poate ma arunc cu capul inainte, ca daca nu am cunostinte mecanice strong sau nu gasesc piese sa nu ma bag, sau ca la peste 30 000 euro as putea gasi ceva mai ieftin, mai performant si de aceeasi clasa...stop! Aceeasi categorie, da, dar aceeasi clasa.. pai Saabul e prin definitie o masina de clasa! Sau poate ca nu exista o clasa anume pt un Saab deoarece putem spune ca e unica! O singura data am avut parte sa merg cu un Saab 9-5 aero, dar va spun cu mana pe inima c-a fost o experienta de neuitat! Motor de 2,3L la 250CP gasesti si la bani mai putini, stiu! Confortul si mai ales plansa de bord nu au acelasi rafinament ca in cazul unui Jaguar, de ex. La acceleratie, e f posibil ca un BMW M3 Alpina sa-l lase in urma, stiu. Nu are agresivitatea unui Mitsubishi Lancer Evo, nu are stralucirea unui Mertzan E-Klasse, nu e aspirator de femei precum Porsche Carrera, dar totusi: ARE CEVA MASINA ASTA, DOM'NE, DE NU-TI VINE SA TE MAI DAI JOS DIN EA SI VREI S-O AI CAT MAI RPD POSIBIL! :jester: Ajungi sa uiti ca mai exista si BMW, Audi, Mercedes sau Porsche! Mai mult, reusesti sa te uiti de sus la cei care se lauda cu masinile astea.. le consideri fumate. Ceva nenumit, nu stiu, credeam ca senzatia asta ti-o poate oferi doar o femeie nu si o masina. :jester:

 

Ma astept ca multi de pe aici nici macar sa nu fi auzit de marca Saab, asa ca: http://www.saab-romania.ro/main/index.html sper sa va fie de ajutor si s-auzim de bine! Nu m-astept ca pe acest topic sa se inghesuie prea multi forumisti, dar placerea e de partea mea oricum. :doh:

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sint fan...dar nu stiu cind o sa-mi premit marca asta...pina una-alta e bun si Hyundai-ul accent...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu sint fan...dar nu stiu cind o sa-mi premit marca asta...pina una-alta e bun si Hyundai-ul accent...

Eu zic ca n-ar fi prea scump. Chiar si cu 10-12 000 euro ti-ai putea permite un 9-3Ttid fabricat prin 200-2001 asa. Avand in vedere faptul ca in Romania marca asta nu e prea cunoscuta sau e privita cu reticenta, unele oferte te-ar putea surprinde!

 

De atata timp doar un sg raspuns?! :pardon: Asa slaba cultura auto chiar ca nu asteptam din partea roportalienilor.

 

Haideti sa va initiez un pic.

post-75310-1226158400_thumb.jpg

post-75310-1226158472_thumb.jpg

post-75310-1226158522_thumb.jpg

post-75310-1226158646_thumb.jpg

post-75310-1226158693_thumb.jpg

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic ca n-ar fi prea scump. Chiar si cu 10-12 000 euro ti-ai putea permite un 9-3Ttid fabricat prin 200-2001 asa. Avand in vedere faptul ca in Romania marca asta nu e prea cunoscuta sau e privita cu reticenta, unele oferte te-ar putea surprinde!

 

De atata timp doar un sg raspuns?! :flowers: Asa slaba cultura auto chiar ca nu asteptam din partea roportalienilor.

 

Haideti sa va initiez un pic.

pai tu cu dastea vii pe aici?....

credeam ca pui ceva imagini cu Aygo sau Matiz... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ActorGrabit, din cate am inteles, ai o masina cu cutie automata. Merita oare o astfel de masina? M-ar interesa mai ales detalii despre consum, caci presupun ca esti in tema cu asa ceva... mai ales consumul instant.

Editat de Liviu_phz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ActorGrabit, din cate am inteles, ai o masina cu cutie automata. Merita oare o astfel de masina? M-ar interesa mai ales detalii despre consum, caci presupun ca esti in tema cu asa ceva... mai ales consumul instant.

Aoleu, ce faci frate, esti offtopic!!! Hai ca ti-am trimis pm. :flowers:

 

Din pacate, Saab automat nu am condus si n-o sa-mi permit prea curand, dar cand iti place asa de mult o masina, ajungi sa o "suporti" si cu 6+1 manual, pt o asemenea bijuterie cred ca merita sa schimbi vitezele!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×