Sari la conținut
Forum Roportal
tadayo

Crestinismul - inventat pentru a linisti sclavii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E posibil ca romanii sa fi dorit sa injoseasca poporul evreu dandu-i eticheta de canibal, din ura pentru ca acesta s-a rasculat mereu si i-a facut zile fripte.

Josephus era, de fapt, evreu.

Acte de canibalism în condiţii de foamete extremă s-au mai produs.

Singurele mărturii istorice directe despre Isus provin de la acelaşi Josephus. Dacă ne îndoim de descrierile evenimentelor la care a fost martor, cum putem crede o povestire indirectă, veche de 40 de ani?

Alte amănunte adăugate de josephus poveştii o fac şi mai apropită de povestea din NT. Iată ce a găsit Atwill:

-O mamă numită Maria,

-Inima Mariei a fost străpunsă,

-Referinţe la planta numită isop, amintită în Exod în legătură su Mielul de Paşte;

-Un fiu care este sacrificat, iar carnea lui este mâncată,

-Instrucţiuni ale lui Moise referitoare la mielul de paşte, urmate

-Ierusalimul ca loc al acţiunii.

Aceasta este doar una din multele paralele găsite de autor

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Josephus putea fi un roman din familia Flavienilor, familia lui Titus si Vespasian, care avea legaturi de alianta si rudenie cu familia Irodienilor, prin Berenice, fiica lui Irod Agrippa. Berenice a fost amanta lui Titus, cuceritorul Iudeii.

 

E greu de crezut ca Iosif Flaviu a fost un evreu care a luptat cu arma in mana contra romanilor si apoi, cand trupa sa de evrei s-au omorat unii pe altii ca sa nu cada in mainile romanilor, el a fost ultimul ramas in viata.

 

E mai plauzibil ca sa fi fost un flavian care avea legaturi de rudenie cu irodienii ce stapaneau peste evrei, si sa fi inventat povestea ca sa-si justifice toate inventiile din Razboiul Evreilor si Noul Testament.

Editat de tadayosimasahiromidorikawa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numărul creștilor din America a scăzut în ultimii ani alarmant!!!

"Creștinismul rămâne religia majoritară în Statele Unite, așa cum a fost încă de la întemeierea țării, dar este într-un continuu declin.   Aproximativ o treime dintre americani susțin acum că nu au nicio afiliere religioasă, iar sociologul britanic Stephen Bullivant pare să aibă o explicație.   În opinia sa, un rol major l-a avut explozia internetului.   Pentru unii experți, renunțarea americanilor la religie este pusă pe seama „Contractului Partidului Republican, cu America” și a ascensiunii dreptei religioase.    Unii specialiști spun că este doar o consecință inevitabilă a dezvoltării, pentru ca societățile să se secularizeze. Odată ce există instituții seculare puternice, odată ce nevoile de bază ale oamenilor sunt satisfăcute, este mai puțină nevoie de religie, susține sociologul."

*Soldatii care au supravietuit razboaie de zeci de ani, oare ce parere mai au despre RELIGII???  - nimeni nu se inreaba.   

Nu ajuta decat la prostirea omenirii religia, hranirea religiosilor ar trebui interzis, al pocaitilor mai ales care sustin ca sint in misiune sa ucida pe toti care nu-s ca ei, Penticostali.     E plin America cu ei, traiesc retras de la LUME!!!  Oare de ce au venit aici intre LUME??? 

Nu mai crede nimeni religiile cu ceva minte in cap.  Nu ajuta la nimic nici botezul sau cununia daca nu sint acte recunoscute de STAT cat pentru sanatatea omului sint egale cu ZERO.

Crede si se preface cine vrea sa demonstreze cat de mult crede, dar de majoritatea cazurilor face doar sa vada lumea cat este de scump un botez.*

https://www.capital.ro/toata-america-e-in-stare-de-soc-fenomenul-care-nu-mai-poate-fi-oprit-cum-s-a-ajuns-aici.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, The Unknown said:

 Nu ajuta decat la prostirea omenirii religia, hranirea religiosilor ar trebui interzis, al pocaitilor mai ales care sustin ca sint in misiune sa ucida pe toti care nu-s ca ei, Penticostali.     E plin America cu ei, traiesc retras de la LUME!!!  Oare de ce au venit aici intre LUME??? 

De acord cu prostirea, dar cu penticostalii nu știu de  unde aveți informațiile astea. Întâmplător, cunosc multi, din multe culte, nu doar penticostali și nu am  auzit că ar vrea să omoare pe cineva. Poate-s vreun soi mai agresiv prin state...:o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unul din ei roman mi-a spus cu cel putin 20 de ani in urma, la o intrunire al baptistilor unde fiecare familie daca nu persoana adult trebuia sa aduca si pe cineva care nu era pocait de nici un fel daca era posibil, sa documenteze ca au si alti prieteni, cunostinte din localitate, americani, sau din tara de origine, dar cat posibil mai departe de baptisti si alte secte.   

S-a ajuns si la urechile lui George W. Bush asemenea informatii ca s-au mutat izolat intre niste dealuri un grup de sectanti, refuza scoala, doctori, armata, si ei stie mai ce, si  voia sa vada cat sint de amestecati in societatea americana romanii pocaiti.  Acolo unu a inceput cu predica asta ca ei au fost condusi nu stiu de cine pana unde iar America este ultima destinatie cu scopul de a purifica omenirea.   Nu toti au fost multumiti ca preotul baptist a incurajat intrunirea fara rugaciuni doar cu discutii ca un joc de ghicitori sa nu se plictiseasca lumea doar sa manance.   

Pe mine nu ma cunosteau nici din vedere si m-a intrebat in care biserica umblu, si a primit versiunea mea despre aceste organizatii dar si despre cei care-l frecventeaza.   

Am atras atentia preotului ca mai multe familii tinere m-au declarat prieteni desi abia stiau cine sint, de la familia cu care ne aveam bine, ca ea doar s-a botezat de forma ca n-o interesa deloc religia.  Preotul s-a mirat cum de acele familii n-au si pe altcineva, oare ce minuni produc ca toti ma inconjoara???  

Nimeni nu l-a laut la rost, spuneau doar ca "e asa cum e omu' " ... dar era plin de nervi si aproape tremura cand pronunta "ucis".   

Americani pocaiti nu cunosc, mai veneau la usa sa sune dar le-am spus sa nu ma deranjeze si deodata cu COVID s-a rezolvat si asta ca nu se mai plimba din casa-n-casa.   Era o evreica botezata in Jehova's martori, dar venea sa manance sarmale si altele, sa-si povesteasca amarul vietii cu evreul sot si 4 copiii, ca el a gasit o fata mai tanara ca fiica lor si a divortat ca ea s-a ingrasat.   De vreo 5 ani n-am mai auzit de ea nimic.   Nu stiu de cate feluri sint din fiecare secta, dar era unu in spatele casei mele si o alta vecina i-a spus ca si eu sint din Romania.  Imediat s-a mutat ca nu se poate trai linistit langa una ca mine si alte prostii a mai zis la o italianca batrana cat secolul.   

Cu o alta familie de dereglati am avut o experienta intr-un magazin SEARS.   Erau inaintea mea in rand la casa, ea, el si un baietel de vreo 6 ani.  Ea ii spunea copililul cand o sa-l vada fetele la scoala imbracat cu ce au cumparat, o sa moare toate de ciuda.   El s-a intors cumva si intreba pe maica s-a de ce zambeste tanti, eu.   Careva a zis ca poate am inteles ce au vorbit si imediat ca speriatii de bombe erau cu gura pe mine - in care biserica ne-am cunoscut sau asa o fraza aiurita.   Cand le-am spus ca nu le cunosc ca nu merg la biserici, urlau pe mine .. SATANA.   

Au luat la fuga si tot urlau dar au fost stopati de politie ca asa ceva nu se permite.   

In Romania stiam de cateva fete din scoala ca sint pocaiti, dar ce nume avea secta, nu cred ca stia cineva.   Venea la noi sa aduca lapte un roman si statea odata la povestit, dar noi nu intelegeam nimic din romana, asa ca o vecina i-a spus sa lase laptele ca avem treaba.   In Elvetia am cunoscut o familie care erau tot din RO da le-am spus ca fara religie, credinta, daca se poate e bine, ca eu nu sint de re-educat in nimic si n-am timp de pierdut cu 2 copiii mici si munca.   Sintem si azi in relatie amicala.       

Ortodoxii parca erau si mai aiuriti ca mereu erau cu alcool in cap, au murit aproape toti, nu mai stiu de nimeni daca nu-i vad la vre-un Targ sau Festival european cum a fost si azi.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost descoperit un capitol ascuns din Biblie care ar putea schimba istoria Bisericii Catolice!!!

*Din nefericire, nu ne divulga ce contine acel text, ne pune pe jar, pe unii doar dintre credinciosi ca pe mine deloc nu ma intereseaza in ce va fi transformat acel text pana va vedea lumina zilei si va fi publicat de Vatican, daca va fi in aceasta viata.   Nu cred NIMIC din tot ce s-a spus sau scris nici pan-acum pe tema asta, mai rezist oleacă!!!

https://www.doctorulzilei.ro/a-fost-descoperit-un-capitol-ascuns-din-biblie-care-ar-putea-schimba-istoria-bisericii-catolice/ 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×