Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Exemple de idei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Este un montaj audio-vizual.

 

Melodia din montaj reprezinta expresia unei trăiri.

Vai de mine! Ce frumos te ascunsăşi în spatele montajului şi expresiei! De parcă muzica şi arta, în general, n-ar putea să exprime idei iar termenul expresie ar fi străin celui de idee...

Îţi atrag atenţia, cu această ocazie, că termenul "expresie" înseamnă în mod curent construcție concisă care exprimă, de obicei în mod figurat, o idee sau manifestare, redare a ideilor, a sentimentelor etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa expresia sta scris unei trăiri.

 

A reprezenta o idee. A reprezenta expresia unei trairi. Din ce ratiune sa le trec totuna ?

Din raţiunea suficientă...a DEX-ului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este modalitatea prin care intuitiile si inspiratia primesc forma.

1 - Exemplu de idee:

"Idee"

Acesta este un exemplu de reflectare a bazei conceptuale.

 

2 - "Ideea mea"

Acest al doilea exemplu este deja dezvoltarea mai elaborata a unui concept, unul ce implica si deductia (a) "mea", adica imi dau sema ca sunt constient de mine si iimpreuna cu asta dogmatizez, transform in axioma si baza conceptuala "idee", considerand-o "a mea".

Editat de nimeni d
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din raţiunea suficientă...a DEX-ului.

 

De aceea exista filosofi, cei ce produc idei, si exista artisti, cei ce exprima idei figurate pentru efecte stilistice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gigi Becali for president, free Gigi!

Asta-i bună rău!

Exemplu:

Erotics e obsedat de idei precum Abc de qualia

 

Pese: A fost o gluma. Sper să nu vă supăraţi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o idee simpla.

 

Familial (sau ca la piata), religios, pentru instaurarea obedientei, avem: A gresi. Greseala.

 

Filosofic, experimental, avem : A cuprinde cu mintea doar o parte din tot.

 

**

 

Pentru neconcordanta fie a unui rationament, fie a unui fapt cu ceea ce fie este rational, fie decurge din actiunile unui om asa cum le succede, spunem ca omul a sustinut rationamentul, respectiv faptul, in mod incomplet, neadecvat sau fara a avea cunostinta de toate in cauza.

Spunem ca omul nu a cuprins cu mintea tot ce era necesar fie pentru concluzie, fie pentru functionare.

 

Ca principiu, stabilit de filosofi, ale caror lucrari sunt abundente de idei, esenta este reprezentata prin idee si prezentata/transmisa prin concept. Orice concept contine o idee care reprezinta o esenta.

 

Cei care practica meserii lucreaza in mod direct cu esentele. Empiricii, empiristii, cercetatorii, dezvoltatorii.

 

Nimeni nu greseste, doar cuprinde o parte din tot. Ramane de aflat daca acea parte este si utila.

 

( In randurile celor marunti, desigur, greseala si a gresi sunt interese vii, si au grija sa le intretina si sa le transmita si altora in vederea celor mentionate in randul intai al acestui text. Intre ei orice om poate gresi. Mai ramane sa fie mangaiati pe crestet si sa li se spuna Te iert!. )

Editat de Actual

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×