Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Omul bun - o iluzie

Postări Recomandate

Nu exista oameni buni, ci doar oameni carora nu li s-a dat inca "sansa" sa fie rai.

Nu aduc argumente in sprijinul afirmatiei mele, in schimb, v-as ruga sa cititi urmatorul link.

http://www.jurnale.ro/Opt_experimente_terifiante_f_cute_de_oameni__pe_oameni-e4985-77460.html

Sunt curioasa daca cineva ma poate contrazice si daca poate fi convingator facand asta.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si omul bun si omul rau sunt iluzii. Sunt doar oameni toti. In functie de cat de adaptabili pot fi, ei sunt numiti buni, rai, normali, anormali, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii studenţi au suferit traume emoţionale puternice şi au fost scoşi din experiment

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul îşi urmăreşte întotdeauna propriul interes. Ce este interesul ? Sunt acele fapte prin care orice om urmăreşte să obţină confortul psihic şi fizic. Asta arată că ţine de personalitea fiecăruia dacă obţine confortul în detrimentul altora sau nu. Deci, conceptele de bun sau rău, sunt date de acţiunile noastre, în acord cu propria personalite, şi cu propria conştiinţă. Dacă un om se simte bine obţinând confort în detrimentul altuia, atunci e rău, iar dacă obţine acel confort, făcând ca şi alţii să prospere, atunci e perceput ca fiind bun. Totul ţine de modul în care ne obţinem confortul.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca un om a fost bun sau rau nu se poate spune decat post mortem, pentru ca luand-o matematic, e ca si cand ai face o medie, si asta, fireste, in cunostinta de cauza, pentru ca in realitate niciun om nu cunoaste sufletul altuia. Dar daca e sa judecam dupa fapte, analiza trebuie sa includa totalitatea lor, pentru a determina daca a facut mai mult bine decat rau - altfel nu e corecta si ii e luat in considerare doar trecutul, viitorul ramanand deschis posibilitatilor.

 

Nu stiu daca se pot pune etichete bun/rau, pentru ca sunt cuvinte atotcuprinzatoare, dar se poate vorbi de probabilitati si de inclinatii.

 

Totul ţine de modul

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie viata mi-a demonstrat ca omul bun nu e o iluzie. Chiar exista.

 

Nu cred ca oamenii sunt buni doar ca n-au avut posibilitatea de-a fi rai. Exista oameni care pur si simplu nu pot face rau nimanui, pentru ca asa sunt ei structurati. De exemplu, sunt convinsa ca exista oameni care prefera sa traiasca toata viata in neajunsuri financiare decat sa faca un rau cuiva, gest care i-ar putea scoate ulterior din saracie. De asemenea cred ca exista oameni care prefera sa moara decat sa-si tradeze familia sau prietenii, contra unui beneficiu de orice natura. Deci cred eu, sunt multe exemple in care oamenii au posibilitatea de-a fi rai si totusi nu sunt.

 

Si mai cred si ca oamenii etichetati ca fiind rai, au momentele lor de bunatate. Si nu-s putine.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista oameni care pur si simplu nu pot face rau nimanui, pentru ca asa sunt ei structurati.

 

Asa e, exista. Dar sunt catalogati adeseori drept sinucigasi. A se vedea cum a murit Mircea Vulcanescu.

 

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×