Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Cum poate fi explicata ideea de zeu unui grup de persoane care nu au notiunea de zeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu mi-ai raspuns la intrebare.

Ce inseamna, pentru tine, faptul ca este atat de raspandita acest fel de a proiecta fenomene naturale si de a le atribui unei entitati supranaturale?

ai dat un raspuns... dar pare a fi la altceva....

Cand este vorba de subiectul in cauza, o intrebare ca aceasta, care contine pe langa ironie si raspunsul la fel de ironic, nu ajuta cu nimic.

Raspunsul meu ar parea oricum neadecvat. Te superi daca nu pot raspunde?

Tu ai dat deja raspunsul.smile.png

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce s-a schimbat a fost "noosfera". Sfera cunostintelor umane, sfera de gandire. Aici, progresul este evident (zic eu). Noi, ca si civilizatie, devenim din ce in ce mai empatici si mai conectati.

Activitati ce erau considerate "entertainment" in urma cu cateva secole (e.g. dat foc la o pisica sau executii publice) sunt percepute ca orori in prezent.

Poate ca ai dreptate, poate ca nu .

Empatia si conectivitatea pot parea mai accentuate tocmai datorita usurintei in comunicare, adica tehnologiei .

Iar genul de activitati de care pomenai, nu au disparut , exista mascate intr'o forma sau alta ,

 

Dar nu vreau sa polemizam inutil, cand tema ta este alta.

Ca sa raspund la ea, as spune ca o notiune atat de abstracta ar fi greu de explicat si de inteles pentru acel grup.

Insa teama i'ar putea determina pe cel putin jumatate plus unul sa creada intr'o zeitate , oricare ar fi ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand este vorba de subiectul in cauza, o intrebare ca aceasta, care contine pe langa ironie si raspunsul la fel de ironic, nu ajuta cu nimic.

Raspunsul meu ar parea oricum neadecvat. Te superi daca nu pot raspunde?

 

Nu ma supar, n-am nici un motiv. Eram doar curios.

Daca tu ai vazut ironie si nu vrei sa raspunzi.... e alegerea ta si o respect. :)

Tu ai dat deja raspunsul.smile.png

Nu inteleg la ce te referi. Cum am raspuns eu la intrebarea in care incercam sa aflu care este sensul pentru tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna, pentru tine, faptul ca este atat de raspandita acest fel de a proiecta fenomene naturale si de a le atribui unei entitati supranaturale?

ai dat un raspuns...

Si tu cum iti inchipui fenomenele "naturale"?

Sa zicem ca civilizatia s-a dezvoltat cum zici tu, pana ce a ajuns la stadiul de crestini. Cum e raspunzatoare "natura" de chestia asta?

Tu ce parere ai de zodiac, crezi ca lucrurile se intampla functie de alinierea astrelor?

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa zicem ca civilizatia s-a dezvoltat cum zici tu, pana ce a ajuns la stadiul de crestini.

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rofl.gif

De ce razi?

Mai bine raspunde cum se face ca cei care incearca sa devina nereligiosi sfarsesc sa creada in astrologie si derivatele ei?

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce razi?

Mai bine raspunde cum se face ca cei care incearca sa devina nereligiosi sfarsesc sa creada in astrologie si derivatele ei?

Cred ca faci unele confuzii.Un exemplu:Spinoza(intemeietorul,daca pot spune asa,panteismului)a trait in acela vremuri cand nu erau raspunsuri verosimile in ceea ce priveste inceputul universului si evolutia acestuia.Cu alte cuvinte daca cineva intelege prin D-zeu setul de legi fizice care guverneaza universul,atunci cu siguranta un asfel de Dumnezeu exista.Acest D-zeu este nesatisfacator din punct de vedere emotional...nu prea are sens sa te rogi legii gravitatiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest D-zeu este nesatisfacator din punct de vedere emotional...nu prea are sens sa te rogi legii gravitatiei.

Pai ce importanta are?

Important e ca panteismul crede ca lucrurile se petrec dupa cum sunt pozitionate astrele, sau universul in general.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce importanta are?

Important e ca panteismul crede ca lucrurile se petrec dupa cum sunt pozitionate astrele, sau universul in general.

Probabil ca pentru tine,care evident nu ai inteles ce este si ce reprezinta panteismul,nu are nici o importanta....Dar fratii tai,asa zisi teisti,pentru ca se declara dar nu sunt,cum am curajul sa spun canu esti nici tu,s-ar putea sa te condamne pentru afirmatiile tale.Ignoranta este pana la urma dusmanul ratiunii ,nu-i asa?

Editat de Joss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca faci unele confuzii.Un exemplu:Spinoza(intemeietorul,daca pot spune asa,panteismului)a trait in acela vremuri cand nu erau raspunsuri verosimile in ceea ce priveste inceputul universului si evolutia acestuia.Cu alte cuvinte daca cineva intelege prin D-zeu setul de legi fizice care guverneaza universul,atunci cu siguranta un asfel de Dumnezeu exista.Acest D-zeu este nesatisfacator din punct de vedere emotional...nu prea are sens sa te rogi legii gravitatiei.

 

No, nu. In opinia mea lucrurile-s diferite de cum spunea Spinoza sau cum apare in panteismul nirvanic sau(si)in unele secte mai nou aparute, gen 'new age" sau "bahai" si cred ca mai sunt si alte organizatii de tip teozofic, sa zic asa. Nu stiu cu certitudine, ci spun doar din ceea ce-am observat din ceea ce-am citit sau discutat si cu alti semeni si este( si) impresia mea, bineintelesgrin.gif , nimic mai mult.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×