Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Lacrimi si zambete pe net!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un cuvant...un alint...o vraja.....De ce credeti ca multa lume se lasa purtata de magia internetului? Aici apar idile, relatii virtuale...si tot aici incep sa curga lacrimi, sa suferi cu tastatura in fata....Cat de adevarata este o relatie pe internet? Cat crezi ca ti se descopera omul de dincolo de monitor? Chiar ar trebui sa punem unoeri atata sentiment in prieteniile de pe net?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce... o intrebare destul de buna. Si eu m-am intrebat de multe ori de ce mi-am lasat sufletul sa zburde printre biti. Nu pot spune decat ca a fost persoana potrivita la momentul potrivit. A fost exact ce am avut nevoie in acel moment.

Acum nu mai cred in sinceritatea celor de pe internet, cei mai multi nu stiu decat sa-si bata joc. Dar atunci cand s-a intamplat, a fost sublim. Sa cunosti un om in cele mai mici amanunte, sa te lase in locuri din inima lui/ei in care nu mai fusese nimeni, sa impartasesti ganduri, sentimente, vise... Ajungi sa-ti doresti sa comunici din ce in ce mai mult, sa vrei sa fii langa acel suflet.. sa-l iubesti.

 

As putea spune multe, proabil m-am lovit la cap. :mellow:

 

Dar uite ca se intampla..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar ar trebui sa punem unoeri atata sentiment in prieteniile de pe net?

O relatie de pe internet depinde enorm de cat de sinceri sunt cei doi. In absenta sinceritatii... relatia nu e decat o proiectie a unei himere.

Am un prieten care recent s-a casatorit... El lucreaza in Irlanda, ea e de pe la noi... s-au cunoscut pe net... s-au placut, relatia a evoluat... pana la urma el a venit acasa si dupa cateva zile petrecute impreuna, timp in care au vazut amandoi ca ce fusese pe net a fost ceva veridic, s-au casatorit.

 

Iubirea gaseste un mod de exprimare chiar si in absenta fizica.... problema e daca ambii sunt sinceri... sau el pune suflet si ea sta cu toti colegii in spate razand "Sa vedem ce-i mai facem fraierului azi." Sau invers: el sta si rade... ea sta si spera :mellow:

Editat de Cavaleru' Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"sa suferi cu tastatura in fata" imi place cum pui problema,e amuzant..dar atunci,cand suferi cu tastatura in fata cum spui tu..nu vezi tastatura..nici macar monitorul...iti vezi doar sufletul..calcat in picioare,mintit....amagit.

Acum,daca omul de dincolo de monitor e sincer sau nu,prea putin conteaza.Tot ce conteaza e faptul ca in acele momente,in care el probabil minte(sau poate ca nu),tu te simti minunat.Simti ca ai lupta cu orele tarzii,cu netul care merge si nu prea,cu colegul de apartament care iti spune:"mai stai mult pe net?!?",ai face aproape orice ca sa ii citesti cuvintele,cuvinte cu ajutorul carora il simti atat de aproape,cum parca nimeni n-a fost niciodata.

Si daca EL/EA e mai ..istet sa zicem...si te cunoaste..ajunge parca sa fie tot ce ti-ai dorit vreodata si nu credeai ca vei mai gasi.Si asta iti ajunge pentru a plange,de fericire..de tristete..ce mai conteaza...Nu-ti mai doresti decat sa vina seara..sa-l simti aproape si desi stii ca nu-l vei vedea niciodata..nu-ti pasa...tot ce-ti doresti sunt cuvintele lui.

Ca atunci cand el se plictiseste..te apuca plansul,e si asta adevarat.Dar nu regreti nici o clipa,nici un cuvant,nici o dorinta.Ai avut parte de cea mai frumoasa iluzie..ai trait cel mai frumos vis.

Vei avea mereu amintirea..gandul ca ai fost atat de aproape..de ..perfectiune...

Si da,merita..merita toate lacrimile...

Editat de clar_de_luna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum,daca omul de dincolo de monitor e sincer sau nu,prea putin conteaza.Tot ce conteaza e faptul ca in acele momente,in care el probabil minte(sau poate ca nu),tu te simti minunat.

 

Si daca EL/EA e mai ..istet sa zicem...si te cunoaste..ajunge parca sa fie tot ce ti-ai dorit vreodata si nu credeai ca vei mai gasi.Si asta iti ajunge pentru a plange,de fericire..de tristete..ce mai conteaza...Nu-ti mai doresti decat sa vina seara..sa-l simti aproape si desi stii ca nu-l vei vedea niciodata..nu-ti pasa...tot ce-ti doresti sunt cuvintele lui.

 

Ca atunci cand el se plictiseste..te apuca plansul,e si asta adevarat.Dar nu regreti nici o clipa,nici un cuvant,nici o dorinta.Ai avut parte de cea mai frumoasa iluzie..ai trait cel mai frumos vis.

 

sincer, nu sunt de acord cu aproape nimic din ce ai scris mai sus. pai mai bine traiesti intr-o iluzie continua decat sa vezi realitatea? iti place sa te mintesti singura? sa urci in sus visand si cand dai de realitate sa cazi de acolo?

 

nu spun ca nu exista iubiri sincere pe net, oameni care ajung sa se cunoasca si sa ajunga impreuna. exista si sunt destule cazuri.

 

singurul avantaj cand cunosti pe cineva pe internet e ca scapi de emotii, nu te balbai, etc. insa literele sunt reci, ele nu transmit nimic, si daca cel cu care vorbesti nu e de la inceput pe aceeasi lungime de unda se duce naibii totul. si mai exista chestia ca ceea ce scrii poate fi foarte interpretabil.

 

acum sincer clar_de_luna, nu vreau sa te jignesc, sau sa iti stric ziua insa asta e parerea mea.

 

toate cele bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e o iluzie reala ... daca ar fi atat de mare iubirea pe net pur si simplu n-ar fi pe net ci in realitate :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea gaseste un mod de exprimare chiar si in absenta fizica.... problema e daca ambii sunt sinceri... sau el pune suflet si ea sta cu toti colegii in spate razand "Sa vedem ce-i mai facem fraierului azi." Sau invers: el sta si rade... ea sta si spera :shout:

P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e realitate doar la nivel mental ... in rest ... fizicul tanjeste dupa imbratisari ...

 

si la nivel mental poti intoarce usor la 180 grade o persoana naiva ... sau slaba

 

am deja experienta a 2-3 relatii de-astea fantastice :shout:

 

P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un cuvant...un alint...o vraja.....De ce credeti ca multa lume se lasa purtata de magia internetului? Aici apar idile, relatii virtuale...si tot aici incep sa curga lacrimi, sa suferi cu tastatura in fata....Cat de adevarata este o relatie pe internet? Cat crezi ca ti se descopera omul de dincolo de monitor? Chiar ar trebui sa punem unoeri atata sentiment in prieteniile de pe net?

Cuvintele citite imi pot trezi respectul sau dispretul fata de cel/cea care le a scris si nimic mai mult...Probabil ca e un soi de romantism in cei care pun sentimente intr o astfel de "relatie".Nu i inteleg dar ...hei ...nici nu trebuie...daca ei se simt bine ...altceva nu mai conteaza...Pana la urma real este ceea ce simtim nu ceea ce vedem/auzim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×