Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Cum poate fi explicata ideea de zeu unui grup de persoane care nu au notiunea de zeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai exact asta doresc sa demonstrez, ca nu-i cinstit sa folosesti cai de neinteles , daca dorinta ti-e onorabila. De ce ai fi egoist si ai pastra marile secrete, cand toate credintele au ca scop mantuirea sufletelor, ori diverse forme de evoluare spirituala?

Poti evolua fara a impartasi intru totul stiinta ta? Si daca prin asta se impune si demonstrarea, de ce te-ai eschiva?

Bravo!

ai pus punctul exact pe I.

Tocmai de aceea eu cu mentalitatea mea libera, nu te pot face pe tine acuma sa cazi in cur din cauza unei trairi speciale; intrucat nu sunt initiat, nu am rezonat cu nici o doctrina.

Am cautat sincer ceea ce ziceam si am avut multe "trairi" deosebite, dar daca nu am acceptat doctrina, am ramas mereu si mereu pe margine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in situatia asta discutam discutii, avand acelasi punct de vedere.

Aveam impresia ca tu crezi cu tarie ca initiatii au acces la divinitate, dar nu suntem noi capabili sa-i intelegem. Daca am ajuns la acelasi numitor comun, asteptam initiatii...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca prin absurd un maestru spiritual sau preot, ar vrea sa il faca sa inteleaga ideea de dumnezeu, i-ar inlesni accesul la trairi speciale si astfel in mintea lui s-ar crea analogia intre trairea cu pricina si ideea de existenta a ceva necunoscut; acest necunoscut existent, capata cu timpul sens de divinitate.

 

 

Deci divinitatea este eticheta pusa pe ignoranta? Daca imi este necunoscuta cauza fulgerelor le divinizez?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×