Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

Cacofonia, cacofonii, cacofonism

Evaluează acest topic

  

5 membri au votat

  1. 1. Cat de mult ma deranjeaza cacofonia?

    • In foarte mare masura.
    • In mare masura.
    • Sunt indiferent(a) fata de cacofonie.
    • In mica masura.
      0
    • In foarte mica masura.
  2. 2. Cat de mult ma amuza cacofonia?

    • In foarte mare masura.
    • In mare masura.
      0
    • Sunt indiferent(a) fata de cacofonie.
    • In mica masura.
      0
    • In foarte mica masura.
  3. 3. Ce atitudine/-i am fata de cacofonie?

    • Cacofonia ma revolta! Taxez imediat persoana care comite un asemenea "sacrilegiu".
    • Ma deranjeaza lipsa de "cultura" a autorului cacofoniei. Cu greu ma stapanesc sa nu ii fac observatie.
      0
    • "Inghit" cacofonia. Ma prefac ca totul este "ok".
      0
    • Ma deranjeaza mai tare cei care intercaleaza cuvantul "si" sau "virgula" ca sa evite cacofonia.
    • Cacofonia uneori ma deranjeaza, alteori ma amuza. Reactia mea este impredictibila.
      0
    • Cacofonia, daca o sesizez, de obicei imi starneste zambetul.
    • Cine observa cacofonia inseamna ca are o gandire "perversa".
    • De cele mai multe ori nu o observ cacofonia...
    • Am (si) alta reactie/-ii. Voi detalia printr-un comentariu la subiect dupa ce votez...


Postări Recomandate

Era si un cantecel (nu mi-l mai amintesc exact):

 

Iubita mea cu ochii ca cacaoa, cu buzele ca carameaua,

Ca cand te vad ma fac ca cucuveaua

Si noptile visez la tine,

Ca care din mine, ca care din tine stie cantecul mai bine?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-un alt punct de vedere, atunci cand cineva citeste sau gandeste (avand in vedere ca gandirea, de obicei, utilizeaza cuvinte) participa la citire/ gandire si organele vorbirii, fapt pus in evidenta prin masurarea si compararea oscilatiilor mecanice din zona gatului cu ajutorul unor aparate sensibile. 8)

 

:oops:

Evident ca ma refeream la "citirea in gand" nu la "citirea cu voce tare". Se pare ca in formularea de mai sus am neglijat sa precizez acest lucru. Scuze... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cata inocenta era in exprimare! Apoi s-au inventat cacofoniile subtile. :doh:

 

Btw, e cineva interesat de Congresul Educatiei? aici

 

:focus:

Editat de Artemis_Dida

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am extras de acolo ceea ce este relativ la topic:

 

Mă aştept ca evenimentul din 14-15 iunie 2013 – organizat în proporţie covârşitoare pe speze publice – să fie formă cu fond, şi nu formă fără fond

 

Iar mi-am amintit de vechiul meu nick: Pupa-ma_in_fond care adminului i s-a parut vulgar si mi l-a editat LOL

 

Preiau ultimul paragraf din anunt:

p.s. Există cacofonii clasice ("apă limpede ca cristalul…", "replica cavalerului...", "teaca cuţitului...", "vreau ca cererea mea să fie înregistrată..." etc.) şi „cacofonii" pe cât de subtile-perverse, pe atât de stânjenitoare („mă adresez dumneavoastră cu respect...", "constat cu regret...", "vin cu rugămintea...", "axul cu rulment reprezintă componenta de bază…", "acum, timpul e în favoarea noastră…", "scopul acestui proiect este…" etc.) În mod regretabil, sintagma "CongreSUL Educaţiei" se încadrează, nedorit, în a doua categorie de enunţuri exemplificate anterior. Păcat!...

Editat de Bogdan_Popescu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cata inocenta era in exprimare! Apoi s-au inventat cacofoniile subtile. :doh:

 

Cuvantul "cacofonism" se considera ca fiind un sinonim pentru "cacofonie" (si "cacofonisme" ca fiind silimilar cu "cacofonii").

Ipoteza mea este ca cineva s-a grabit in mod tot "subtil" sa dea o astfel de interpretare in marile dictionare ale limbii pentru termenul "cacofonism" pentru ca nu cumva altcineva sa poate ajunge a-i acuza (sau laude) pe altii de "cacofonism" (cacofonie + sufixul -ism) dupa cum se intampla si in cazul altor -isme (comunism, fascism, rasism, islamism, modernism, libertarianism, teribilism etc.) :gum:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar mi-am amintit de vechiul meu nick: Pupa-ma_in_fond care adminului i s-a parut vulgar si mi l-a editat LOL

exista topic pe care postezi unde sa nu ne reamintesti on & on de treaba asta?

 

 

LOL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista topic pe care postezi unde sa nu ne reamintesti on & on de treaba asta?

LOL

 

Pai inca nu mi-am revenit dupa ce m-am trezit dintr-o data cu nick-ul schimbat si fara posibilitatea de a-l modifica decat peste 3 luni.

Si nu a fost "on & on" ci doar de trei ori ca in "magie" pe cel mult trei topic-uri (daca imi aduc bine aminte)... ;)

Dar o sa va mai reamintesc oridecateori imi voi aduce aminte... LOL

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca ti l-au schimbat pentru ca semana f mult cu nick-ul S.M. Poupincourt

 

se incurcau fundurile si uzerii riscau sa pupe fundul gresit

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

LOL.

In cazul nick-ului meu era vorba de un sinonim pentru "a da like".

 

In alta ordine de idei exista numeroase nume cacofonice precum Artaxerxe, Sula, Pisdau, Bizdoaca, Pastrama, Grivei, Laba, Sfecla, Posirca, Prefacutu, Rozeta Ruptureanu, Branza s.a.m.d. (ma rog, nu toate sunt cacofonice insa starnesc mai mult sau mai putin amuzamentul). Chiar ma gandesc sa deschid un topic despre cum sunt percepute anumite nume omenesti (amuzante) de catre ceilalti si de catre purtatorul lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×