Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

La granita dintre Stiinta si Religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din ce material este construita marginea si pe ce se sprijineste?

Daca zburam cu avioanele ultrarapide pina acolo ca nu e asa departe ,putem veda matewrialul acela teribil care tine atitea miliarde de tone de apa sa nu se pravaleasca in gol?

Daca ar glumi noi am sta toti linistiti.

Amu' tare multe vreti, domnu' Haym. Hai sa zburam cu ultrarapidul dumneavoastra pana acolo sa vedem, ce ziceti? Pana atunci, as zice ca e doar gheata la margine.

Si totusi nu stiu de ce va nelinisteste seriozitatea mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma tem ca vorbesti in necunostinta de cauza. Insuti ai marturisit ca n-ai vrut s-o citesti. Deci banuiesc ca ai luat ideile astea de pe undeva si te bazezi pe analiza altora.

 

Daca ai sa recitesti ce am scris ai sa vezi ca am spus ca am vrut de 2 ori sa o citesc si ca m-am blocat. ;)

La ce idei te referi mai exact? la enumerarile alea plictisitoare pe care le-am pus mai devreme? Pentru ca alea erau un exemplu de text groaznic de plictisitor care m-au determinat pana la urma sa renunt sa mai continui citirea cap coada. Nu acolo ma blocasem prima data... ci un pic mai pe la mijlocul cartii... dar... este un exemplu bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu prea cred ca au unde sa se intalneasca. Conceptul de Dumnezeu s-a ascuns in ignoranta umana. Ignoranta aceasta scade in fiecare zi.

Daca vrei o prezentare simpatica ce dezbate ideea... arunca o privire aici:

 

 

 

Este parerea ta si-ti respect si ignoranta.laugh.png Nimeni nu te supara sau io, cel putin, n-am observat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca ai sa recitesti ce am scris ai sa vezi ca am spus ca am vrut de 2 ori sa o citesc si ca m-am blocat. wink.png

La ce idei te referi mai exact? la enumerarile alea plictisitoare pe care le-am pus mai devreme? Pentru ca alea erau un exemplu de text groaznic de plictisitor care m-au determinat pana la urma sa renunt sa mai continui citirea cap coada. Nu acolo ma blocasem prima data... ci un pic mai pe la mijlocul cartii... dar... este un exemplu bun.

"Este unul dintre cele mai eficiente generatoare de atei.

Majoritatea crestinilor isi pot mentine credinta pentru ca nu stiu in ce cred, pentru ca nu o analizeaza.

Dintre cei ce o analizeaza, multi ajung atei sau fanatici."

La aceste idei ma refeream. Iar blocajul e tot de ordin volitiv, pana la urma. Mai ales ca recunosti ca totusi ai trecut de partea plictisitoare, cu enumerarile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa nu te blochezi in chestiuni contradictorii cu educatia primita. Citeste-o cu mintea si inima deschisa, citeste-o pe toata.

O spui ca si cum,daca nu esti un bigot,dupa "glorioasa"lectura.Eu am citit biblia de vreo 3 ori si anumite parti de nenumarate ori.Am citit si originea speciilor,si asta anumai o singura data,dar mi-i s-a parut mult mai verosimila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Este unul dintre cele mai eficiente generatoare de atei.

Majoritatea crestinilor isi pot mentine credinta pentru ca nu stiu in ce cred, pentru ca nu o analizeaza.

Dintre cei ce o analizeaza, multi ajung atei sau fanatici."

La aceste idei ma refeream. Iar blocajul e tot de ordin volitiv, pana la urma. Mai ales ca recunosti ca totusi ai trecut de partea plictisitoare, cu enumerarile.

 

 

Oh da, stiu ca-i si ceva legat de vointa si mi-am promis ca la un punct sa o citesc cap coada. Si Coranul, si Bhagavad Gita si Tao Te Ching. Intr-o buna zi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine m-au contrariat unele lucruri, la inceput. Dar mi-am vazut de citit.

Mna las-o balta cu "numai tu". Credinciosii, adica cei ce cred in Cuvantul revelat prin Scripturi. In privinta ortodocsilor, catolicilor si a cultelor protestante pe care le-am cercetat, pot zice cu parere de rau ca nu se tin de Biblie.

Si evident o sa ne spui ca tu ai gasit dogma cea"adevarata".Pfff

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O spui ca si cum,daca nu esti un bigot,dupa "glorioasa"lectura.Eu am citit biblia de vreo 3 ori si anumite parti de nenumarate ori.Am citit si originea speciilor,si asta anumai o singura data,dar mi-i s-a parut mult mai verosimila.

Sa fii sanatos. S-ar presupune in acest caz ca esti familiarizat cu cosmologia biblica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

laugh.png Asa o fi, daca zici tu, io nu stiu .

Insa-ti pot spune ca io-s in rezonanta(si mai sunt, cu siguranta si alti semeni) cu ideea ca intr-o buna zi Stiinta si Religia isi vor da mana si nu va mai fi nicio granita intre acestea.

Asa ceva...nu se v-a intampla.Sa ma explic.Nucleul religieii are la baza un paradox central.Cele trei mari religii monoteiste ii invata pe oameni sa se raporteze la ei insisi cu repulsie,asa cum pacatosii vinovati si nefericiti se prosterneaza in fata unui dumnezeu manios si gelos,care in functie de istorisiri discrepante i-a creat fie din pamant,fie dintr-un cheag de sange.Pozitiile de rugaciune sunt preluate de obicei dupa modelul robilor umili ce se inchinau in fata unui monarh ce isi pierdea cumpatul cu usurinta.Mesajul este unul de supunere necontenita,de recunostinta si de teama.

Pe de alta parte,dorind parca sa creeze un echilibru,religia ii invata pe oameni sa fie egocentrici si vanitosi.II asigura ca dumnezeu se ingrijeste de fiecare in parte si sustine ca universul a fost creat avandu-i pe ei ca element principal. Acest paradox nu v-a intra niciodata in gratiile ratiunii, si de aceea nu vrea avea mare succes in randul oamenilor de stiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si evident o sa ne spui ca tu ai gasit dogma cea"adevarata".Pfff

Se presupune si ca, cititnd de 3 ori Biblia cu mintea limpede, ti-ai dat seama de greselile catolicilor, ortodocsilor si protestantilor.

Asa ceva...nu se v-a intampla.Sa ma explic.Nucleul religieii are la baza un paradox central.Cele trei mari religii monoteiste ii invata pe oameni sa se raporteze la ei insisi cu repulsie,asa cum pacatosii vinovati si nefericiti se prosterneaza in fata unui dumnezeu manios si gelos,care in functie de istorisiri discrepante i-a creat fie din pamant,fie dintr-un cheag de sange.Pozitiile de rugaciune sunt preluate de obicei dupa modelul robilor umili ce se inchinau in fata unui monarh ce isi pierdea cumpatul cu usurinta.Mesajul este unul de supunere necontenita,de recunostinta si de teama.

Pe de alta parte,dorind parca sa creeze un echilibru,religia ii invata pe oameni sa fie egocentrici si vanitosi.II asigura ca dumnezeu se ingrijeste de fiecare in parte si sustine ca universul a fost creat avandu-i pe ei ca element principal. Acest paradox nu v-a intra niciodata in gratiile ratiunii, si de aceea nu vrea avea mare succes in randul oamenilor de stiinta.

Nu este nici un paradox. Daca citesti cu dorinta de intelegere, intelegi. Ma tem ca vorbesti dintr-un orgoliu ranit de supunerea si ascultarea datorata Celui Atotputernic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×