Sari la conținut
Forum Roportal
Sicilia`

ce sanse de reusita are o relatie dintre un ateu si o persoana credincioasa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pana apare o mare sarbatoare sau reuniune si apoi vezi nervozitate ca vin neamurile de credinta si ce o sa zica de cutarica??? cum de nu-i de credinta??? iar ateul/a nici n-are curaj macar sa-si ridice ochii din tzarina!!! de rusine ca pan-aici a tarit familia in namol!!!

 

Olga, eu zic de o RELATIE, nu de casatorie si alte aranjamente sociale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe el il deranja pana si simplul fapt ca vreau sa-mi botez (in perspectiva, nu era cazul atunci) copiii.

Credinta proprie, botezul copiilor etc sunt lucruri fundamentale pentru un crestin care nu pot fi negociate. Cine ajunge sa aleaga acestea in detrimentul vreunei relatii cred ca face alegerea buna si nu trebuie sa-si faca mustrari de constiinta. Dar trebuie spus ca tot acest proces trebuie sa fie adus la cunostinta preotului. Astfel de decizii trebuie luate prin sfatuire cu cei in drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Exact cum spune si titlul, credeti ca o relatie intre o persoana credincioasa si una atee este posibila? E iubirea suficient de irationala (dupa cum spuneti unii) incat cei doi sa reuseasca sa se inteleaga?

 

 

Este! Si cred ca exista o sumedenie de asemenea cupluri. Chiar daca exista unele frecusuri din cauza prezentei/lipsei credintei se poate trece peste ele.In definitiv nu imparti aceleasi lucruri cu Dumnezeu respectiv persoana iubita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dezinformari inveninate.

 

Inseamna ca tu traiesti intr-o lume imaginara cu biserici magice. Incearca sa duci o viata de enorias activ, dupa aceea mai vorbeste....

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La slujbe ti se pune tava sau cosul in fatza sa dai bani, nu este deloc dezinformare, e realitate, biserica vrea banii tai chiar daca tu amarit crapi de foame!!!

La slujba tava cu bani este dusa prin multime pentru ca cine vrea sa dea sa poata da. Ar fi mare pacat ca omul sa vrea sa-si plateasca datoria si recunostinta fata de binefacerile primite de la Dumnezeu, iar slujitorii bisericii sa-l impiedice s-o faca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credinta proprie, botezul copiilor etc sunt lucruri fundamentale pentru un crestin care nu pot fi negociate. Cine ajunge sa aleaga acestea in detrimentul vreunei relatii cred ca face alegerea buna si nu trebuie sa-si faca mustrari de constiinta. Dar trebuie spus ca tot acest proces trebuie sa fie adus la cunostinta preotului. Astfel de decizii trebuie luate prin sfatuire cu cei in drept.

 

Prostii. Cei indrept sunt cei doi in cauza , nu are ce cauta o terta persoana .

Crestinismul de tip fundamentalist mentionat de tine in prima propozitie nu rea mai exista in Romania. Majoritatea celor care se considera crestini nu mai pun prea mult pret pe dogmele bisericii , pentru ei credinta este mai mult o legatura directa cu divinitatea.Binenteles ca se cununa religios, isi boteaza copiii dar o fac mai mult in virtutea unor traditii decat in numele credintei. Iar daca cel care este ateu este suficient de cerebral sa nu se impotriveasca acestor dorinte nu exista motiv de distrugere a relatiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa duci o viata de enorias activ, dupa aceea mai vorbeste....

Deci nu e valabil nimic din ce spui, ar fi valabil dar daca s-ar plange credinciosii activi care merg la biserica, ceea ce evident e un nonsens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi mare pacat ca omul sa vrea sa-si plateasca datoria si recunostinta fata de binefacerile primite de la Dumnezeu, iar slujitorii bisericii sa-l impiedice s-o faca.

:yahoo:

Cine-l impiedica pe cel bolduit sa o faca in particular ? sa mearga la preot si sa faca o donatie? Purtatul tavii si colectare de bani in vazul oamenilor creaza o presiune psihologica asupra acestora mai ales in colectivitati mici.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, eu zic de o RELATIE, nu de casatorie si alte aranjamente sociale.

 

 

Draga Rodica, eu am vazut pe toate, s-au terminat in separare sau divort si mereu in preajma acestori mari evenimente se intimplau certurile cand se adunau neamurile si era de mers la adunare sau biserica!!! sau se rugau in casa sau venea preotul pentru ceva, si am vazut pe vreo 3 continenete cu religii si credinte foarte variate.

 

Nu zic, pe undeva s-ar putea sa fie si exceptii totale. Si intre aceste perechi era iubire si pace pana la un moment dat!!! Cu evrei este chiar o catastrofa relatia de oricare natura!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prostii. Cei indrept sunt cei doi in cauza , nu are ce cauta o terta persoana .

Crestinismul de tip fundamentalist mentionat de tine in prima propozitie nu rea mai exista in Romania. Majoritatea celor care se considera crestini nu mai pun prea mult pret pe dogmele bisericii , pentru ei credinta este mai mult o legatura directa cu divinitatea.Binenteles ca se cununa religios, isi boteaza copiii dar o fac mai mult in virtutea unor traditii decat in numele credintei. Iar daca cel care este ateu este suficient de cerebral sa nu se impotriveasca acestor dorinte nu exista motiv de distrugere a relatiei.

Sunt convins ca dupa astfel de poezii s-a luat si persoana in cauza inainte de casatorie. Doar dupa ce a ajuns in fata faptelor implinite si-a dat seama de inselatorie.

Deci a doua premiza la fel de importanta, este ca discutiile pe tema religiei sa fie facute cu expertii in religie.

Cine catalogheaza religia dupa ideile furnizate de atei, nu inteleg de ce se mira ca ajunge la esec total.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×