Sari la conținut
Forum Roportal
Sicilia`

ce sanse de reusita are o relatie dintre un ateu si o persoana credincioasa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt convins ca dupa astfel de poezii s-a luat si persoana in cauza inainte de casatorie. Doar dupa ce a ajuns in fata faptelor implinite si-a dat seama de inselatorie.

 

 

Cine a inselat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La slujba tava cu bani este dusa prin multime pentru ca cine vrea sa dea sa poata da.

 

La Biserica Catolica si Reformata tava se da din mana-n mana in State si asteapta persoana din administratie sa pui ceva acolo, defapt se anunta sa fie generosi cei prezenti!!! nu este deloc optiune ca prin multime unu are o pusculita si daca vrei pui acolo ceva sa vezi cum functioneaza. Plus ca data viitore la slujba se citesc numele celor care au dat si cat au dat!!! ca se pune in plic cu numele ca se vrea si chitanta ca este deductibila din taxele anuale, insa ajuta prea putin daca n-ai o mare familie. La fel am vazut si la pentecostali si baptisti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a inselat?

Nu stiu eu detalii, dar din cate se intelege ateismul e cel care la un moment dat a inceput sa-si arate coltii si sa se opuna dreptului garantat de constitutie de a fi credincios, incercand chiar sa impiedice botezul.

 

La Biserica Catolica si Reformata tava se da din mana-n mana in State si asteapta persoana din administratie sa pui ceva acolo, defapt se anunta sa fie generosi cei prezenti!!! nu este deloc optiune ca prin multime unu are o pusculita si daca vrei pui acolo ceva sa vezi cum functioneaza. Plus ca data viitore la slujba se citesc numele celor care au dat si cat au dat!!! ca se pune in plic cu numele ca se vrea si chitanta ca este deductibila din taxele anuale, insa ajuta prea putin daca n-ai o mare familie. La fel am vazut si la pentecostali si baptisti.

La noi cei ortodocsi adica majoritatea, tava este purtata prin multime de slujitori ai bisericii. Cine vrea si are, contribuie cine nu, nu. Ba uneori cel cu tava merge atat de repede incat sunt foarte multi care trebuie sa fie atenti si sa-si faca loc ca sa nu o rateze.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut si cazuri cand ateul merge cu ea la biserica dar citeste ceva in timpul slujbei cu muzica-n urechi si nu participa dupa aceea la nimic!!! Cand sint reuniuni el se duce sa se joace cu copiii si evita pe toti prezenti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut si cazuri cand ateul merge cu ea la biserica dar citeste ceva in timpul slujbei cu muzica-n urechi si nu participa dupa aceea la nimic!!! Cand sint reuniuni el se duce sa se joace cu copiii si evita pe toti prezenti.

Cata vreme nu contribuie la deranjarea celorlalti e in regula.

Dar trebuie amintit un lucru: nu oricine poate participa la slujba, cine nu e botezat crestin nu poate sta decat la inceputul slujbei, apoi trebuie sa iasa afara. Asta trebuie s-o stie cel care este credincios evident, el devine responsabil.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu oricine poate participa la slujba, cine nu e botezat crestin nu poate sta decat la inceputul slujbei, apoi trebuie sa iasa afara. Asta trebuie s-o stie cel care este credincios evident, el devine responsabil.

 

 

In care biserica e regula asta??? Aud pentru prima oara si asta!!! La catolici sau reformati nu te intreaba nimeni nimic si in toate pe unde am trecut in viata mea asa ceva nu era aplicabil. Sa fie la ortodoxi asa??? acolo n-am fost niciodata doar la greci, insa nimeni nu mi-a spus nimic. Sectantii abia asteapta sa intri la ei la slujbe!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact cum spune si titlul, credeti ca o relatie intre o persoana credincioasa si una atee este posibila ?

Da, relaţia dintre un doi oameni, unul credincios şi altul ateu, e posibilă, la fel cum e posibilă relaţia dintre un şef şi un subordonat, un israelian şi un arab, sau dintre Vadim Tudor şi Tőkés László. :)

 

Dacă viziunea asupra lumii face parte integrantă din vieţile unor oameni, întotdeuna, o relaţie va dura dacă doi oameni au aceleaşi convingeri, şi se va destrăma, sau nu se va realiza de la început, dacă doi oameni au convingeri opuse.

 

Convingerile pentru care ne iubesc unii, sunt aceleaşi pentru care ne urăsc alţii. Eu unul nu aş putea să fiu cu cineva ateu, pentru că eu sunt credincios care aplică învăţăturile credinţei, şi deci orice discuţie pe tema asta ar duce la discordanţe. Sigur, respect credinţa fiecăruia, chiar a celui care nu o respectă pe a mea, dar mă opresc la atâta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

credeti ca o relatie intre o persoana credincioasa si una atee este posibila?

Da. Faptul ca intr-un cuplu ambele persoane sunt credincioase sau ambele sunt atee, nu garanteaza deloc functionalitatea acelui cuplu. Nici macar nu creste cu ceva probabilitatea unui cuplu reusit.

 

Daca doi oameni sunt compatibili, nu inseamna ca ei sunt identici. Daca doi oameni se iubesc, ei inteleg de la sine sa respecte individualitatea celuilalt si nu gasesc in optiunile/ viziunile/gusturile partenerului, nimic care sa le umbreasca fericirea.

 

Atunci cand doi oameni nu sunt compatibili, se poate ajunge la dispute crancene de la orice, chiar daca partenerii au aceeasi credinta sau sunt atei.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand doi oameni nu sunt compatibili, se poate ajunge la dispute crancene de la orice, chiar daca partenerii au aceeasi credinta sau sunt atei.

Dar evident nu este vorba de compatibilitate zodiacala ci compatibilitate sentimentala.

Compatibilitatea sentimentala se verifica pe sentimentele cele mai puternice: credinta din religie este cel mai puternic sentiment. Atentatorii maratonului din America au facut tot ce au facut din sentimente religioase (de tip musulman in cazul lor). (Desigur ei n-au apucat inca sa se casatoreasca altfel sigur erau subiect de dezbatere)

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La inceput se pot intelege bine, daca sunt compatibili din alte puncte de vedere, dar incompatibilitatea religioasa le va sapa incet si sigur relatia.

 

Atentatorii maratonului din America au facut tot ce au facut din sentimente religioase

 

Asta-i o dovada clara ca un religios, din sentimente de iubire pentru divinitatea sa, poate sa-ti dea in cap cu constiinta impacata. ;)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×