Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Minciunile din reclame

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce nu exista peste tot legi care sa interzica sau sa tina in frau exagerarile si chiar minciunile crese din reclame ?

In UK exista o organizatie (Advertising Standards Authority) care se ocupa cu standardurile publicitate si are rolul de a reglementa continutul reclamelor publicitare, a investiga reclamatii de continut exagerat sau fals si de a implementa masuri contra companiilor care incalca codurile standard de publicitate.

Au intrat tare in aia de la L'oreal interzicandu-le publicarea unor reclame înșelătoare de rimel si creme antirid, in care figurau actrite si fotomodele retusate in photoshop pana in panzele albe si cu gene false.

Alte exemple sunt reclamele la sampoane sau vopsele de par, in care parul modelelor rivalizeaza podoaba capilara a cailor de rasa, e stilat de o armata de stilisti si filmat sau fotografiat special sa arate perfect si super. In unele cazuri se folosesc si extensii.

Mancarea din reclame nu arata niciodata precum cea din realitate. Aparatura de gym, pastilele de slabit, suplimentele minune care vindeca toate bolile auzite si nemaiauzite, cartile care chipurile te invata cum sa devii milionar in 3 luni, pasta de dinti care iti va albi dintii in 14 zile chiar daca stai conectat cu furtunul la butoiul de vin si termosul de cafea, rujul super-gloss de straluceste din spatiu si ramane pe buze 3 zile in timp ce femeia mananca, face baie, doarme, poate mai da si un blow job la partener...si multe altele...

 

Oamenii cu minte la cap nu pun botul la tot ce zboara, dar extrem de multi oameni sunt creduli sau se lasa oarecum convinsi de tot bulshitul pe care il servesc anunturile publicitare despre produsele pe care le comercializeaza.

Am citit despre alta reclama parsiva, despre niste tablete numite Enzyte menite cica sa faca barbatul sa fie mai barbat. Intelegeti voi. :o: A cheltuit nenea ala ce vindea pastilele 374 milioane de dolari pentru campanii de promovare TV, reviste si alte publicatii. S-a dovedit ca nu aveau absolut nici un efect asupra organului genital masculin si ca nenea cu pricina facea vraiste prin cartile de credit ale celor disperati enough sa comande "minunatia". A primit 25 de ani de inchisoare. Mno așe da. good.gif

Pareri careva ? Va deranjeaza chestia, va supara sau va lasa reci ?

 

PS: Nu mananc junk decat extrem de rar si atunci cand o fac, nu-mi aduc aminte sa fi primit vreodata vreun burger care sa arate exact sau macar aproape de cum arata acel din reclama. Si asta valabil pentru toate francizele fast food. Sau cremele de bronzat unde arata modelul de zici ca-i sculptata din bronz. Bre ma lasi ? Cand m-am dat eu cu din aia zici ca aveam vreo boala de piele asa colorata in petece eram.

 

 

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea ca astea, se adreseaza fraierilor care au mai multe dorinte decat neuroni, dar macar nu sacaie auzul.

Mai sunt unele insa...ma apuca disperarea. Zici ca sunt pentru oameni cu retard psihic. In genul campaniei Lidl. Cumperi cu doar 9,99 lei si mananci si tu si nevasta si postasu care-o viziteaza...mai ramane si pt catel. Calitate garantata!

Noroc ca nu ma mai uit la tv, dar tot ma bruiaza la radio...

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
extrem de multi oameni sunt creduli sau se lasa oarecum convinsi de tot bulshitul pe care il servesc anunturile publicitare despre produsele pe care le comercializeaza.

 

Tendinta oamenilor de a crede ceea ce li se spune intr-un cadru cu tenta de oficial (ca asta este mass-media), reprezinta un defect de fabricatie ;)

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se spune ca doar produselor naspa li se fac reclame - cele bune se vand si fara :roll:

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O clienta latino, grasa, scunda si trecuta intra in coafor si arata poza din reclamele de pe perete ca vrea sa fie exact ca cea reclamata: - blonda, alba si tanara si nu glumeste. Coafeza abia a avut timp sa apese butonul de ajutor!!!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca sunt oameni care cred intradevar ceea ce li se spune in reclama, dar cred ca le mai place si sa fie pacaliti, stiind ca nu vor primii exact ceea ce li se arata, dar le place ceea ce vad.

Cu toate ca stiu ca in occident sunt destul de creduli si ignoranti.

 

Tin minte ca o cumparatoare a reclamat o companie ca produsul electric cumparat nu functioneaza deloc, culmea era ca trebuia introdus in priza, si ea a spus ca nu scria asa ceva in instructiunile de folosire, ca atare compania a fost amendata si cumparatoarea despagubita. :o:

 

Din atatea milioane de oameni ce mananca la Mc. cate ati auzit sa reclame ca, ce platesc ei, nu arata ca in poza ?

In concluzie, le place sa fie pacaliti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca stiu ca in occident sunt destul de creduli si ignoranti.

o cumparatoare a reclamat ca produsul electric nu functioneaza ...

 

Mai circula o gluma ca una nu era abonata la internet si a reclamat ca nu functioneaza computerul!!!

 

Eu am comandat niste aparate mici de electrocutat muste si tantari, soareci si sobolani, scorpioni si tarantule/vaduve negre tot din reclame, acum vreau sa asist la executii!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se spune ca doar produselor naspa li se fac reclame - cele bune se vand si fara :roll:

Sa stii ca e adevar in chestia asta. Un exemplu ar fi produsele de par profesionale folosite si vandute doar in saloane. Majoritatea sunt bune si nu am vazut vreodata vreo reclama la tv care sa le promoveze. In schimb se promoveaza toate porcariile care nu fac nici o branza sau cel putin nu branza pe care o zic ei ca fac.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un exemplu ar fi produsele de par profesionale folosite si vandute doar in saloane.

 

 

A fost aici o romanca tanara in apropierea mea, dar a plecat si ea comanda toate alea din TV

ca avea par foarte des si lung si mereu se simtea nespalata destul pe cap, motiv ca sa comande :crazy: Cand venea la mine, imi aducea sa nu stie barabtu-sau, cate mai are prin casa, dar nu le putea folosi nu stiu din ce motive, ca nu spunea a devarul, eu cu parul scurt ma descurc cu orice sampon!!! Am si apa de ploaie in frigider!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×