Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce fac oamenii copii?

Postări Recomandate

Cum te-ai putea tu supara pe o pisica, iar nu inteleg.

Am cel puţin 20 exemple din experienţă proprie, dar o să ofer doar două-trei. C

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te arunca viata uneori in niste situatii de te doare mintea. eu am fost nevoita sa am grija de-un copil de cand eram chiar eu un copil. desi nu copilul meu, nici daca era al meu nu cred ca puteam faceam mai mult sau altfel. faptul ca am avut grija lui din adolescenta m-a facut sa cred nu vreau copii niciodata. m-a terminat sufleteste responsabilitatea lui. de la cea economica, la cea emotionala. tin minte ca imi statea inima cand il trimiteam sa cumpere o paine. tremuram toata de grija lui pana il vedeam in casa iar. daca il calca masina, daca il bat golanii, daca il rapeste cineva. apoi dormeam aiurea cu gandul ca nu ii dau suficient, ca nu are mancare buna, haine potrivite, ca nu fac destul. ce-i mai casapeam prin curtea scolii sau p.afara pe cei care numai se uitau urat la el, eram spaima cartierului. o perioada buna nu mi-am dorit deloc sa am copil, am spus treaba asta, mi-am ghidat si trait viata dupa crezul asta. m-am inconjurat de persoane care nu doreau copii, care nu aveau si nici planuri sa aibe copii. acum s-a mai schimbat oarecum situtia, n-as vrea sa trec prin viata fara sa am un copil, dar nu am s-o fac pana cand nu stiu 100% ca asta vreau, fara teama si regrete.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca faci copii pentru ei nu pentru tine. Daca ii faci pentru tine mai bine nu-i mai faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult, o pisică mai şi toarce, chiar dacă eşti supărată pe ea, deşi, nu ar exista un motiv.

Bine, asta este oftopic:

 

Nu toarce orice pisica, pisica noastra - a mea si a parintilor- nu toarce la nimeni altcineva decat la tata. Pisica de la casa lui imi toarce, pisica de care avem grija cand suntem in strailandia imi toarce (ASTA ESTE ORI TORS STRAIN,ORI MATZA POLIGLOTA :crazy:).

Si sa nu crezi ca eu, cand sunt acasa, nu ii dau mancare, nu il alint, nu ii suflu in cur...Intr-o zi tin minte i-am pus vidoeclipuri cu pisici care torceau de pe youtube. In mintea mea.....daca aude tors o sa imi toarca, se uita la mine cu o moaca de grumpy cat.

 

Nu pot decat sa aprob ca nu vad cum te-ai putea supara pe o pisica. Deci privirea aia de blazare si "nu am fost eu", te pufneste rasul orice ar face pisica.

Cred ca e adevarata fraza aia de tot circula pe net, cainele crede despre om ca tre sa fie vreun zeu, pisica crede despre sine ca tre sa fie vreun zeu.

 

Pisicii, n-am nicio idee cum i s-ar putea explica ceva.

 

Iti dai seama ca femeia seamana cu o pisica. :crazy:

 

nu stiu 100% ca asta vreau, fara teama si regrete.

 

Cam la fel ma gandesc si eu acum, ca vreau musai, desi olunga perioada nu am dorit. Dar eu strict din egoism, nu am experienta de a avea grija pe termen lung de un copil. De mai multi pe perioade de cateva zile pana la spatamani. Cred ca nu o sa poti sti 100%. Teama va exista intotdeauna, este naturala, regret nu cred ca ar exista in aceasta situatie.

E o responsabilitate uriasa, dar una naturala, acu inteleg ca este un lucru natural.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E o responsabilitate uriasa, dar una naturala, acu inteleg ca este un lucru natural.

 

:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dragostea trebuie sa fie ceva ca bara de vieti in jocurile de pe FB.Chiar daca scade, dupa un timp se reumple :crazy: . Asa este o dragoste eterna. Mi-e frica ca se termina dragostea.

Asa ceva.....

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de parere ca faci copii pentru ei nu pentru tine. Daca ii faci pentru tine mai bine nu-i mai faci.

 

Pentru .. ei? Decidem NOI ca vrem ca ei sa traiasca, ei habar n-au ce planuri avem noi.. La ce mentalitate este acum, cu exceptia cazului in care copilul nu e planificat si asteptat, o femeie poate decide daca il vrea sau nu il vrea, e la latitudinea ei daca copilul ala va trai sau nu. Cum, pentru ei? A, ca dupa ce ii ai, faci tot ce poti ca sa le fie bine, sa creasca responsabili etc etc, da. Dar ca vrei ca ei sa vina pe lume, in interesul lor si nu al tau, asta nu pot sa inteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru .. ei? ..... Dar ca vrei ca ei sa vina pe lume, in interesul lor si nu al tau, asta nu pot sa inteleg.

 

Daca faci copil/copii doar ca sa ai o "jucarie" care sa-ti ocupe timpul , careia sa-i dirijezi viata in toate privintele si care (scop final) sa aiba grija de batranetile tale inseamna ca esti doar un egoist(a). Eu consider ca menirea facerii unui copil este de a-i da unei fiinte posibilitatea de a trai in propriul lui folos, autonom si fara obligatii fata de cel care i-a dat nastere.

Ca te ocupi de cresterea si educatia lui pana la maturitate este altceva...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de parere ca faci copii pentru ei nu pentru tine.

 

Asta o fi bine, o fi rau? Nu stiu. Unii se chinuie toata viata si isi zic in sinea lor ca mai bine nu ar fi fost facuti, altii duc o viata buna. Intr-un fel, viata este o loterie, cu bilet

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×